A kézi meghajtású liftek a segesvári kórház jelképeivé váltak, így semmiképpen nem dobják ki őket
Fotó: Szucher Ervin
Amennyiben elkészül a terv, az idén végre kicserélhetik a segesvári kórház 125 éves kézi meghajtású liftjeit. A Monarchia idejében készült, muzeális értékű három felvonó közül egyet a kórház udvarán állítanának ki, egyet pedig megtartanának. A harmadikra a városi múzeum tart igényt.
2021. február 21., 13:582021. február 21., 13:58
Míg a müncheni 182 méter magas Olimpia-toronyba mindössze 27 másodperc alatt röpít fel a lift, a segesvári kórház földszintjétől az első emeletig esetenként két, máskor három percig is tart az „utazás”. Mindez annak függvényében, hogy aznap az izmosabbik vagy a kevésbé kigyúrt ápoló a szolgálatos, netán kolléganője kipihenten érkezett munkába, vagy sem. Ugyanis
Pedig „már” hat évvel ezelőtt elkészült a dokumentáció a három régi lift kicserélésére, az önkormányzat megszavazta a szükséges összeget, a kórház többször is meghirdette a versenytárgyalást, ám egyetlen vállalkozó sem jelentkezett.
Ovidiu Mălâncrăvean leköszönt polgármester szerint a tervezésre és kivitelezésre eredetileg megszabott egyéves határidő ijeszthette el az érdeklődőket.
– magyarázta az ismétlődő kudarc okát a volt elöljáró. Mălâncrăvean lapunknak elmondta, a városháza legutóbb a tervezés és a kivitelezés szétválasztásáról döntött, ami a határidőt is lényegesen kitolta. Ilyen körülmények közt azonban a pályázók számára kissé vonzóbb lett a több mint egy millió lejre becsült beruházás megvalósítása. A tervek éppen készülőfélben vannak, és a legújabb ígéret szerint az idei esztendő tavaszán a kivitelezésre is sor kerülhet.
A korszerű liftek beszerzéséig maradnak a kötéllel húzott felvonók, ölben cipelik a hordágyakat, betegeket.
Csakhogy a felvonók ellenőrzését végző cégek a villanymotorral ellátott liftek vizsgálatára szakosodtak, így afféle patthelyzet alakult ki a kórház és az ellenőrző hatóság között.
Segesváron a motort az emberi kar jelenti, amely kötelet húz. Az áttétes mechanizmusnak köszönhetően a kötélhúzás nem jelent különösebb próbatételt, Cătălin Cândea főorvos becslése szerint egy kilencéves gyermek gond nélkül felvonhatja az akár tíz személlyel is megrakott kabint. Csakhogy ehhez rengeteg gyors karmozdulatot kellene elvégeznie. Ha valakinek nyolc órán keresztül a felvonó működtetésével kellene foglalkoznia, már a tízórai előtt kivörösödne a tenyere, másnapra pedig izomláz gyötörné. Ezért
A hordágyakkal meg az ölben való cipeléssel az a gond, hogy amennyiben az éjjeli váltásban két asszisztensnő dolgozik, meg se tudnák mozdítani a nagyobb testsúlyú betegeket, nemhogy még fel- vagy lecipeljék őket. Érthető módon a tervezett beruházásnak a legjobban a kórház személyzete örül.
Cândea doktor, aki vérbeli idegenvezetőként aprólékosan és élvezetesen tud mesélni az eredeti felirat szerint a budapesti Dávid utcai gépfelvonó gyárban 1896-ban készült liftekről, tudni véli, hogy
Az időnként cserére szoruló vaskos köteleken kívül minden egyes alkatrész eredeti: az acélkábel, a vaslánc, a kétoldali tölgyfaoszlop, a fékrendszer, a kabin, a bejárat előtti kovácsoltvas kerítés, a padláson az óriáscsiga. „Valamelyik tévériportban azt állították, hogy a mi kórházunkban csúfot űzünk a betegekből, mert ládában vagy dobozban szállítjuk, akár az állatokat. Azon túl, hogy valóban régi és lassú, rendkívül biztonságos. Szerintem ez ipartörténeti remekmű, amire büszkéknek kell lennünk. Kérdem én, melyik japán turista nem fizetne öt eurót, csakhogy liftezhessen egy kézi meghajtású felvonóval? Olyannal, amilyen tudtommal Európában egyetlenegy működik még, a frankfurti vásárcsarnokban” – fejtette ki Cătălin Cândea.
A kórház vezetősége is tudatában van annak, micsoda muzeális érték birtokában van. Éppen ezért,
míg a további kettő közül az egyik a városi múzeumba kerülne, a másik pedig Tanászi Sarolta kórházmenedzser reményei szerint az intézmény udvarán, egy üvegkalitkában kapna helyet. „A kézi meghajtású liftek a segesvári kórház jelképeivé váltak, így semmiképpen nem kallódnának el, hisz épített múltunk egy részét jelentik” – büszkélkedett az egészségügyi intézmény új vezetője, hozzátéve, hogy a feljegyzések szerint a személyzet eddig hét egészségügyi minisztert sétáltatott meg a 125 éve szüntelenül és hibátlanul működő „fadobozokkal”.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
szóljon hozzá!