Fotó: Pixabay
Minden idők legmelegebb évének bizonyult a 2023-as Románia történetében, és karácsonykor sem mértek még magasabb hőmérsékletet a tavalyinál az országban.
2024. január 02., 15:452024. január 02., 15:45
2024. január 02., 16:192024. január 02., 16:19
A bukaresti környezetvédelmi minisztérium kedden ismertette az Országos Meteorológiai Intézet mérési eredményeit. Kiderült, hogy 2023-ban 12,5 Celsius-fokos átlaghőmérsékletet mértek Romániában, ezáltal a legmelegebb évnek bizonyult a tavalyi. Az 1981 és 2010 közötti időszak normális hőmérsékletéhez képest ez 2,3 fokos eltérést mutat.
„A Copernicus Klímaváltozási Szolgálat szerint európai viszonylatban is a legmelegebb évnek bizonyult a 2023-as, és a tudósok arra figyelmeztetmek, hogy a globális felmelegedés, a súlyos aszályos időszakok folytatódni fognak annak betudhatóan, hogy növekvőben vannak az üvegházhatású gázkibocsátások” – állapítja meg a román zöldtárca.
Románia legmelegebb évében rekordmagas hőmérsékletet mértek karácsonykor is: a nappali maximális hőmérséklet 2023 karácsonyán 17 Celsius-fok volt, míg a calafat mérőállomáson közel 21 fokot regisztráltak, ami az elmúlt 6 év rekord hőmérsékletének számít. A szokatlanul magas decemberi hőmérséklet az országba benyomuló trópusi légtömegnek tudható be.
Tavaly szinte minden hónapban rekord hőmérsékletek születtek, a novemberi hőmérsékleti értékek pedig a modern idők legmelegebb őszét hozták el a bolygó északi féltekén. Az adatok azt mutatják, hogy januártól novemberig a felszíni levegő globális átlaghőmérséklete 1,46 °C fokkal meghaladta a 19. századi iparosodás előtti átlagot, és 0,13 °C fokkal volt magasabb, mint a 2016-os tizenegy havi átlag, amely eddig a legmelegebb naptári évnek számított.
Európában az őszi átlaghőmérséklet 10,96 °C volt, ami 1,43 °C fokkal magasabb a szeptember eleje és november vége közti átlagnál.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
szóljon hozzá!