Fotó: Pixabay
Miközben a szolgáltatások már péntek este kezdtek újraindulni a Microsoft rendszerében bekövetkezett, példátlan számítógépes üzemzavar után, amely világszerte számos vállalatnál – köztük a légitársaságok, a pénzügy, a média és más iparágak szereplőinél – okozott problémákat, az összeesküvés-elméletek hívei nem hagyták ki a lehetőséget, és konteókat kezdtek gyártani és terjeszteni az interneten.
2024. július 20., 21:312024. július 20., 21:31
Küszöbön a harmadik világháború? A globális elit által indított nagyszabású kibertámadás? – ilyen és hasonló kérdések merültek fel azokban, akik hajlamosak minden történés mögött valamilyen összeesküvés-elméletet sejteni, az AFP hírügynökség pedig csokorba gyűjtötte a legeklatánsabb konteókat.
Az amerikai CrowdStrike kiberbiztonsági csoport, amelynek szoftvere állt az üzemzavar mögött, kizárta a kibertámadás vagy a kiberbiztonsági probléma gondolatát
Ez jól illusztrálja, hogy manapság szinte szisztematikusan információs káosz követ egy-egy globális eseményt – jegyzi meg az elemzés.
„Valahol azt olvastam, hogy a harmadik világháború főként kiberháború lesz” – írta egy felhasználó az X (korábbi Twitter) platformon.
Egyelőre tisztázatlan eredetű informatikai hiba akadályozza repülőterek, légitársaságok, vasutak, bankok és más nagy rendszerek működését szerte a világban – jelentették péntek délelőtt a nemzetközi hírügynökségek az érintett intézmények közléseit idézve.
egy olyan testület, amely tisztségviselőket, multinacionális cégek vezetőit, bankárokat, milliárdosokat, sőt értelmiségieket is tömörít, és minden évben a svájci Davos luxus síparadicsomban találkozik.
Azok, akik ezt a hamis elméletet osztják, egy régi videóra támaszkodnak, amely a Fórum honlapján elérhető, és amely egy „a koronavírushoz hasonló tulajdonságokkal rendelkező kibertámadás” lehetőségére figyelmeztet. A videó szerint a kibertámadás megállításának egyetlen módja az lenne, ha több millió sebezhető eszközt lekapcsolnának a hálózatokról.
A Világgazdasági Fórum amúgy már régóta az összeesküvés-elméletek híveinek célpontja, akik meg vannak győződve arról, hogy a világ problémáinak megoldásának álcája mögött a homályos célokkal rendelkező elit kasztja magáncélokat szolgál.
– nyilatkozta az AFP-nek Rafi Mendelsohn, a dezinformáció elleni küzdelemre szakosodott Cyabra vállalat alelnöke.
„Az ilyen típusú eseményekben az a különleges, hogy a közösségi hálózatok, különböző fórumok és üzenetküldő alkalmazások megkönnyítik a posztok gyors terjedését, így az elméletek gyorsan teret nyerhetnek és globális közönséghez juthatnak el” – vélekedett a szakember.
A Hotnews által szemlézett elemzés szerint pedig biztosítékok és hatékony moderálás nélkül a hálózatokat egyszerűen elárasztják ezek az elméletek, és a félretájékoztatás áradatában zűrzavar uralkodik.
„Ez felveti az álhírek és a dezinformáció elleni küzdelem szélesebb körű kérdését” – fogalmazta meg eközben Michael Mosser, az austini Texasi Egyetem dezinformációs kutatóközpontjának igazgatója. Hozzátette:
Mint ismeretes, a számítógépes pánikot a Windows operációs rendszerek egyik biztonsági programjának frissítésében lévő hiba okozta, a CrowdStrike alapítója, George Kurtz azzal próbálta megnyugtatni a felhasználókat, hogy a hibát „javítják”. Ám ez sem akadályozta meg az internetezők találgatásait.
A CrowdStrike amerikai kiberbiztonsági cég úgy véli, hogy nem biztonsági incidens vagy kibertámadás áll a pénteken kezdődött globális informatikai hiba mögött, a problémát már azonosították, a javítás folyamatban van.
„Nehéz tényszerű magyarázatokkal küzdeni a félretájékoztatás ellen, mert a probléma nagyon technikai jellegű – fogalmazta meg Mosser. – Azzal magyarázni, hogy a probléma egy rosszul konfigurált rendszerfájlból ered, és hogy a javítás folyamatban van, jó megközelítés lehet, de nem hisznek neki azok, akik hajlamosak rosszindulatú indítékokat látni a hibák mögött.”
Ismét elérhetők a Wizz Air online szolgáltatásai – közölte péntek éjszaka a légitársaság.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.
Több évnyi régészeti és építészeti kutatás, valamint helyreállítás után a hétvégén újra megnyílt a Tihanyi Királykripta. Magyarország egyetlen épségben fennmaradt Árpád-kori királyi temetkezőhelye található Tihanyban.
szóljon hozzá!