Korlátoznák a mobiltelefonlálást a büntetésvégrehajtási intézetek területén

A büntetés-végrehajtási intézetek területén történő mobiltelefonálás megszüntetésére vonatkozó, a kormány által szerdán elfogadott törvénytervezettel kapcsolatosan nyilatkozott a sajtónak Robert Cazanciuc.

Kiss Judit

2013. október 17., 18:102013. október 17., 18:10

Az igazságügyi miniszter azt mondta csütörtökön, meg kell akadályozni, hogy az elítéltek bűncselekményeket követhessenek el mobiltelefonok használatának segítségével. \"Harmincezer elkövetőről van szó, akik nem fognak egyik napról a másikra megjavulni. Szigorú szabályok vonatkoznak arra, miként tarthatják a kapcsolatot családjukkal, de az elítéltek ennek ellenére megtalálják a rést a rendszeren, és újabb bűncselekményeket követnek el. Ez a törvénytervezet megoldást jelenthet a problémára\" – mondta a miniszter.

Hozzátette, a mobiltelefonálás korlátozásának gyakorlatba ültetése valószínűleg évekig tarthat – és még nem körvonalazódott, technikailag hogyan valósítható meg, ugyanakkor azt sem lehet tudni egyelőre, mennyibe fog kerülni. Szintén szerdán a büntetés-végrehajtási intézetek szakszervezeti szövetsége azt kérte a kormánytól, sürgősen tegyen lépéseket arra vonatkozóan, hogy ne lehessen belépni a börtön területére a szabályzatban megtiltott készülékekkel. \"Kevés rádióhullámokat zavaró, valamint ellenőrző készülék áll rendelkezésre, a meglévők sok esetben nem működnek, így a börtönökben kétséges a biztonság. Az elítélteknek ugyanakkor megvan a lehetőségük arra, hogy újabb bűncselekményeket kövessenek el az állampolgárok ellen, akik azért fizetnek adót, hogy biztonságban legyenek\" – mutatott rá közleményben a szövetség elnöke.

Mint ismeretes, nemrég derült fény arra, hogy börtönbüntetésüket töltő rabok működtettek csalásra szakosodott hálózatot – a nyomozók október elején a bákói és colibaşi-i börtöneiben három fogvatartott celláját kutatták át. A gyanúsítottak internetes oldalakon hirdetéseket jelentettek meg, amelyekben létező cégek nevében munkatársakat toboroztak. A vállalatok képviselőiként levélben tárgyaltak a jelentkezőkkel, sőt, amikor munkaszerződések megkötéséről egyeztettek – bizonyos összegek fejében –, különféle kedvezményeket, így például szolgálati autót is ígértek a munkavállalóknak. A három fogvatartott szabadlábon lévő rokonai is részt vettek az ügyletben, a feladatuk az volt, hogy átvegyék a csúszópénzeket, amelyek összege elérte a százezer eurót. A Dolj megyei Bufteán korrupt rendőröknek állítottak csapdát: két férfit őrizetbe vettek, amikor bebizonyosodott, hogy mobiltelefonokat csempésztek be őrizetben lévő fogvatartottaknak.

A rendőrtiszteket akkor fogták el, amikor az egyik őrizetes rokonától megpróbáltak 250 eurót szerezni. A két rendőr felkutatta az őrizetükre bízott fogvatartottak hozzátartozóit, s felajánlották nekik, jó pénzért, hogy mobiltelefont juttatnak a cellába. Néhány héttel ezelőtt a bákói börtön lelkészét azon kapták, reverendája alatt négy mobiltelefont rejteget. Kiderült, hogy rabok hozzátartozóitól összesen nyolcszáz lejt kapott a \"szívességért\". A rendőrök átkutatták több börtönőr lakását is. A lelkész rendszeresen lopta be a telefonokat a börtönbe, és gyónáskor vagy a kápolnában adta át a raboknak. Ha pedig másként nem sikerült megszerveznie az átadást, valamelyik börtönőrt kérte meg rá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 28., hétfő

Egyre több az állatbarát szolgáltatás, de nem mindenhová lehet kutyát vinni a román tengerparton

Bár egyes helyeken be lehet vinni a strandra a házikedvenceket a román tengerparton, ez nem mindenhol van így.

Egyre több az állatbarát szolgáltatás, de nem mindenhová lehet kutyát vinni a román tengerparton
2025. július 28., hétfő

Ötödik kiadáshoz érkezik a marosvásárhelyi utcazene-fesztivál

Ismét a kortárs kultúra, az élőzene és az utcai művészet központjává válik augusztus 1–3. között Marosvásárhely belvárosa. Az ötödik alkalommal tartandó Street Festival idén is gazdag programkínálattal várja az érdeklődőket.

Ötödik kiadáshoz érkezik a marosvásárhelyi utcazene-fesztivál
2025. július 28., hétfő

A kedvezőtlen időjárás miatt Varga Csaba ezúttal sem tudta meghódítani a K2-t (Videó)

A rossz időjárás, a halálos áldozatot is követelő lavinák és a kedvezőtlen körülmények meghiúsították Varga Csaba nagyváradi hegymászó megfelelő akklimatizációját, így sajnos kénytelen volt befejezni a K2-expedíciót – tudatta hétfőn a Hazajáró.

A kedvezőtlen időjárás miatt Varga Csaba ezúttal sem tudta meghódítani a K2-t (Videó)
2025. július 28., hétfő

Órákig várakoztatták a rajongókat a tűző napon Jennifer Lopez bukaresti koncertje előtt

Hosszú órákon keresztül kellett a rajongóknak várakozniuk a tűző napon Jennifer Lopez vasárnap esti bukaresti koncertje előtt – derül ki a résztvevők panaszaiból.

Órákig várakoztatták a rajongókat a tűző napon Jennifer Lopez bukaresti koncertje előtt
2025. július 27., vasárnap

Csűrfesztivál Mérában: immár tíz éve betölti a Szarka-telket a „világ zenéjével”

Visszatérő fellépőkkel, új színpaddal készülnek a Méra Világzenei Csűrfesztivál tizedik kiadására. A július 31. és augusztus 3. között rendezendő csűrfesztivál többek között mexikói, magyar, román, szerb, spanyol, portugál zenészeket hoz Kalotaszegre.

Csűrfesztivál Mérában: immár tíz éve betölti a Szarka-telket a „világ zenéjével”
2025. július 26., szombat

Többé nem lesznek politikai hirdetések a Facebookon

A Meta amerikai internetes óriásvállalat, amely többek között a Facebook és az Instagram platformokat üzemelteti, pénteken bejelentette, hogy októbertől beszünteti a politikai, választási és társadalmi témájú hirdetéseket az Európai Unióban.

Többé nem lesznek politikai hirdetések a Facebookon
2025. július 25., péntek

Lenyűgöző látvány fogadja a látogatókat a kolozsvári botanikus kertben: virágzik az óriás-tündérrózsa

A nyári hónapok egyik legizgalmasabb természeti csodája jelenleg a kolozsvári botanikus kertben bontja szirmait, ugyanis teljes pompájában virágzik a paraguayi óriás-tündérrózsa (Victoria cruziana).

Lenyűgöző látvány fogadja a látogatókat a kolozsvári botanikus kertben: virágzik az óriás-tündérrózsa
2025. július 22., kedd

Elhunyt Ozzy Osbourne, a heavy metal egyik legikonikusabb alakja

Elhunyt Ozzy Osbourne, a Black Sabbath egykori frontembere, a heavy metal egyik legikonikusabb alakja. A zenész 76 éves volt. A halálhírt családja jelentette be kedden.

Elhunyt Ozzy Osbourne, a heavy metal egyik legikonikusabb alakja
2025. július 19., szombat

Zord időjárás nehezíti Varga Csaba K2-expedícióját

Lavinák és zord időjárás nehezítik Varga Csaba nagyváradi hegymászó K2-expedícióját – számolt be a legfrissebb fejleményekről Facebook-oldalán a Hazajáró.

Zord időjárás nehezíti Varga Csaba K2-expedícióját
2025. július 18., péntek

Jelblokkolóval próbálta megakadályozni a puskázást, eljárás indult az egyetemi tanár ellen

Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.

Jelblokkolóval próbálta megakadályozni a puskázást, eljárás indult az egyetemi tanár ellen