MIklós Roland hangszerével
Fotó: Moldvai Anikó
Erdélyi városokban, külföldön és a világhálón is szeretné népszerűsíteni az utcazenélést Miklós Roland, aki már évek óta szaxofonozik Kolozsváron. A fiatal zenész a hangszertanulással kapcsolatos tapasztalatairól, az előadott művekről, a jövőbeli céljairól beszélt a Krónikának.
2018. április 18., 10:392018. április 18., 10:39
Számtalan kolozsvári lakost derít jobb kedvre utcazenéjével, a szürke hétköznapokat pedig gazdag repertoárjával próbálja színesíteni a partiumi származású, jelenleg a kincses városban élő Miklós Roland. A 25 éves szaxofonos ezelőtt kilenc évvel tanulta meg az alapokat egy idősebb szakmabelitől, utána zenész édesapjával gyakorolt.
Kezdetben az ő zenekarában játszottam esküvőkön, és még mostanában is fellépek az együttessel” – mondta el a Krónikának Miklós Roland, aki szerint a szaxofon olyan hangszer, amelynél akármennyi tanulás után sem mondhatja azt a zenész, hogy mindent tud. „Ahhoz, hogy jól menjen a zenélés, két-három év tanulásra volt szükségem. Az elején nem fektettem nagy hangsúlyt rá, mert annyira nem kedveltem. Akkor kezdtem el megszeretni, amikor egy kicsit jobban játszottam, és már én is élveztem” – részletezte a fiatal zenész.
Másodéves egyetemista volt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem biológia karán, amikor anyagi gondjai adódtak, de már nem akart a szüleitől pénz kérni, hanem egyedül szeretett volna boldogulni – ekkor jött az ötlet, hogy kimenjen az utcára zenélni.
és elkezdtem régi, közismert dalokat játszani, mint Frank Sinatrától a Besame mucho, vagy a Fly Me to the Moon, illetve Elvis Presleytől a Can’t Help Falling in Love with You. Ekkor már kerestem egy kis pénzt, az emberek megdicsértek, ezért elkezdett tetszeni ez a fajta zenélés, és a pozitív visszajelzések motiváltak abban, hogy folytassam” – magyarázta a szaxofonos, aki az évek során olyan előítéletekkel is szembesült, amikor koldusként tekintettek rá, de – mint fogalmazott – az ilyen emberek véleményével nem foglalkozik.
Illusztráció
Az utcazenélés román megnevezése artă stradală, ez tükörfordításban utcai művészet lenne. Én művészetként tekintek rá,
– az utóbbi nem tud zenélni, és ezért sokan elég rossz szemmel néznek az utcazenészekre” – fogalmazott Miklós Roland. Hozzátette, ez nem mindenhol tapasztalható, hiszen nemrég tért haza Prágából, ahol az emberek összegyűltek köré, és fergeteges hangulatban táncoltak az utcán.
Műfaji sokszínűség és szabadságérzet
Az egyre nagyobb közönséget vonzó zenélésnek köszönhetően mind több és több meghívást kapott Miklós Roland, több alkalommal fellépett vendéglátóipari egységekben, illetve a Jazz in the Streeten.
„Például a Jazz in the Streeten csak jazzt játszhattam, amely nem áll távol az ízlésemtől, de nem a kedvencem. Jobban szeretem azt a szabadságot, amelyet az utcazenélés nyújt, de persze vannak olyan fellépések, ahol kompromisszumot tudunk kötni, és olyan műfajokat választunk ki, amelyek mindenkinek megfelelnek” – magyarázta a zenész. Hozzátette, főként könnyűzenei covereket szokott játszani, mert ezeket ismerik és szeretik az emberek, de szívesen előadja Frank Sinatra, Luis Armstrong, Elvis Presley dalait is, illetve improvizálni szokott house-zenére, funkyra, drum and bassra. A repertoár frissítésével kapcsolatban elmondta, hetente egy új dalt szokott megtanulni, amely körülbelül öt órába telik.
Mint fogalmazott, naponta másfél óránál többet nem igazán szokott az utcán zenélni, és mindig váltogatja a helyszíneket, hogy ne zavarja az ott lakókat. Főként a központban találkozhatunk vele, a Deák Ferenc (Eroilor) és Unió (Memorandumului) utcán, illetve ritkábban a Mărăști téren.
Miklós Roland jelenleg csak a zenéléssel foglalkozik, az utcán kívül különböző rendezvényekre jár – esküvőkre, bankettekre –, ezért is alapított céget. Kifejtette, az utcazenélésért még soha nem büntették meg a hatóságok, mivel van engedélye, amelyet egy kérvény benyújtásával bárki igényelhet a városházán, és havonta kell megújítania.
Illusztráció
Az idei céljaival kapcsolatban elmondta,
A közeljövőben nem tervezi, hogy zenekart alapít, mert – mint fogalmazott – akkor ő csak a szaxofonos lenne, és előtérbe kerülne az énekes, gitáros. „Ha egyedül megyek zenélni, akkor csak én vagyok, és rám figyelnek az emberek. Nem egy vagyok, hanem én vagyok” – tette hozzá. Jelenleg hivatalos Facebook-oldalon teszi közzé az előadott dalokat, de a jövőben szeretne különböző helyszíneken forgatni, stúdióban felvenni a hangot, és a kész felvételeket YouTube-csatornán népszerűsíteni.
„A kolozsvári Reactor stúdióban már készítettem egy hangfelvételt Modi Levente segítségével, és a napokban tervezek videót is forgatni hozzá. A közeljövőben szeretném elindítani a YouTube-csatornát, hogy minél többen tudják követi azt, amivel foglalkozom. Hosszú távú célként pedig azt tűztem ki magam elé, hogy egy híres Dj mellett játszhassak nagy rendezvényeken, mint a belgiumi Tomorrowland vagy a Fekete-tengernél szervezendő Neversea fesztivál” – fogalmazott Miklós Roland.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!