A felmérés szerint Romániában a 18–20 év közötti fi atalok körében is egyre népszerűbb a kutyatartás
Fotó: Jakab Mónika
A romániaiak 20 százaléka vásárolt kisállatot a koronavírus-világjárvány miatti korlátozások időszakában – idézte az MTI egy piackutató cég friss felmérésének eredményét.
2021. augusztus 28., 19:422021. augusztus 28., 19:42
2021. augusztus 28., 19:442021. augusztus 28., 19:44
A Reveal Marketing Research tanulmánya szerint a román állampolgárok 60 százaléka tart legalább egy kisállatot: közülük 73 százaléknak van kutyája, 57 százaléknak pedig macskája.
A 18–20 év közötti fiatalok a kutyát még magasabb, 80 százalékos arányban részesítik előnyben, a kisgyermekes családok pedig 78 százalékban. A legnépszerűbb házi kedvencek toplistáján az egzotikus madarak – papagájok, kanárik – 9 százalékkal, a halak 7 százalékkal szerepelnek. A megkérdezettek 3 százaléka tart teknőst, aranyhörcsögöt vagy tengerimalacot.
A megkérdezettek 57 százaléka inkább örökbe fogadna, 43 százalékuk pedig inkább vásárolna kisállatot.
A pszichológusok szerint a kisállattartás kedvezően hathat a lelki betegségekben szenvedők állapotára. Az 1960-as években Boris M. Levinson amerikai pszichológus volt az első, aki felhasználta és leírta az állatokkal való közös munka jótékony, terápiás hatását. Módszerét elsőként árva és érzelmileg problémás gyermekek megsegítésére, a velük való kapcsolat kialakítására alkalmazta, később súlyos betegségben szenvedők és idősek állapotának javítására is használta.
Levinson módszere az 1980-as években kezdett el egyre elterjedtebbé válni először az Amerikai Egyesült Államokban, később Európában is. Mivel az állatokkal történő munkához nem szükséges a beszéd képessége, könnyűszerrel alkalmazható nehezen kommunikáló gyerekeknél (autizmus, mutizmus) vagy felnőtteknél, vagy olyanoknál, akik nem szívesen lépnek kapcsolatba másokkal a beszéden keresztül.
Különösen ajánlott fájdalommal küzdők részére, hiszen kutatások alapján állatok jelenlétében csökken a fájdalomérzet. Szorongásos problémákkal küzdők számára is kifejezetten ajánlott az állatok társasága, hiszen az úgynevezett biofília hipotézis szerint a nyugalmi állapotban lévő állatok megfigyelése a valóságban (de akár képen is) megnyugtatóan hat az emberekre.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
Kárpát-medencét bejáró népzenei utazáson vehetnek részt az érdeklődők a héten, amikor is négyállomásos erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája.
Megérkezett a Rejtő Jenő népszerű regényéből készülő, Piszkos Fred című animáció előzetese.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.
A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
szóljon hozzá!