Játék által fedezhetik fel magukat és a világot a kamaszok a kolozsvári „TiniDráMa” foglalkozásokon

A kamaszoknak szervezett, nyári napközis tábor résztvevői •  Fotó: Facebook/Nádasdi Csilla Emese szakmai oldala

A kamaszoknak szervezett, nyári napközis tábor résztvevői

Fotó: Facebook/Nádasdi Csilla Emese szakmai oldala

Szerepjátékokon alapuló önismereti foglalkozásokra várják a kamaszokat a TiniDráMa programjai a kincses városban. A heti rendszerességgel megtartott tevékenységekről Nádasdi Csilla Emese kolozsvári drámapedagógussal, a foglalkozások ötletgazdájával beszélgettünk.

Oláh Eszter

2021. november 29., 19:392021. november 29., 19:39

Improvizációs drámajátékokkal és csapatösszerázó helyzetgyakorlatokkal járják körül a barátság, a szerelem, a család témáját a kolozsvári fiatalok a TiniDráMa keretében tartott délutáni tevékenységeken és táborokban. A Nádasdi Csilla Emese mese- és drámapedagógus szervezte foglalkozások nagy népszerűségnek örvendenek a kincses városi kiskamaszok és a serdülőkorban lévő fiatalok körében.

Bár a járványhelyzet a találkozások elé akadályokat gördített, a hétről hétre összeálló csapat még a mínusz fokos hideg hónapokban is sínadrágban, kesztyűben, sapkában és maszkban, a távolságtartási előírásokat betartva, sort kerített a foglalkozásokra. A drámajátékok terén többéves tapasztalattal rendelkező Nádasdi Csilla Emese kezdetben a Tekergő Meseösvény Egyesület keretében szervezett mesepedagógiai foglalkozásokat kisdiákoknak, majd úgy látta, igény lenne a kamasz korosztály számára is önismereti foglalkozásokat tartani. Így született meg a drámapedagógiai ismereteken alapuló TiniDráMa ötlete, amely az évek során több átalakuláson ment át.

„A kezdetekhez képest sokat változtak a foglalkozásaim. Minden, amit az ember megtanul, átülteti a munkájába is: ugyanez történt velem és a TiniDráMával is” – mesélt a kezdetekről az oktató a Krónikának.

Nem kell siettetni a felnőtté válást

A TiniDráMa programjai kifejezetten a kiskamaszokat és serdülőket szólítják meg – részletezte Nádasdi Csilla Emese. Hozzátette, ebben a korban a lányok lényegesen hamarabb érnek, ezért ők nyitottabbak egy-egy foglalkozásra, de a családi dinamikák, bizonyos élethelyzetek és a gyerek személyisége egyaránt befolyásolják, hogy egy gyerek mikor kezd kamaszodni, és válik fogékonnyá a kamaszkorhoz köthető specifikus kérdésekre, témákra.

„Van, akinél már 10-11 éves korban elkezdődik ez a folyamat, de az is természetes, ha valaki sokkal tovább marad gyerek. Bár a világ általánosan egy gyorsuló tendenciát mutat, én semmiképp nem akarom siettetni vagy felgyorsítani a felnőtté válást”

– mondta az oktató.

Hozzátette, jelenleg két csoporttal dolgozik, az egyikbe negyedik és nyolcadik osztályos kiskamaszok járnak, a másik alsó korhatára nyolcadik osztálytól kezdődik.

Nádasdi Csilla-Emese kolozsvári drámapedagógus •  Fotó: Facebook/Nádasdi Csilla Emese szakmai oldala Galéria

Nádasdi Csilla-Emese kolozsvári drámapedagógus

Fotó: Facebook/Nádasdi Csilla Emese szakmai oldala

Nehéz a dacos kamaszok bizalmába férkőzni

Arra a kérdésre, hogy miért épp a kamaszok korosztályát választotta a tevékenységekhez, a pedagógus elmondta, hogy leginkább azért, mert velük kevesen foglalkoznak.

Azt tapasztalja, hogy a véleményüknek hangot adó kamaszokat a tanárok nem tudják megfelelően kezelni, sok esetben még a szülők is tartanak attól, hogy problémás kérdéseket megvitassanak velük.

„Ha őszinték akarunk lenni, tényleg morcosak és dacosak tudnak lenni, sokszor bántóan fogalmaznak, és nehéz a bizalmukba férkőzni, holott az alapszükségleteik nem változnak meg. Egy kamasz is ugyanúgy vágyik az ölelésre, a kedvességre és egy olyan közegre, ahol megoszthatja legbelső vágyait, félelmeit, tapasztalatait” – vélekedett a pedagógus.

A tevékenységek ötletgazdája szerint a TiniDráMa keretében tartott foglalkozások legnagyobb hozadéka, hogy egy olyan közeget teremtenek a diákok számára, ahol elvárások nélkül lehetnek olyanok, amilyenek éppen csak szeretnének. „Jó látni, hogy aki becsöppen a foglalkozásunkra, néhány hét alatt kinyílik, és már nem fél kimondani az első gondolatait. Elkezd szabadon játszani, mert senkit nem az érdekel, hogy jól sikerül-e az adott jelenet, vagy sem. A lényeg, hogy a saját határai feszegetésével résztvevővé váljon” – fogalmazott a pedagógus.

Kiváló eszköznek bizonyulnak erre a drámajátékok is, hiszen a szerepjátékok által a diákok más karakterek bőrébe bújva, szabadon nyilvánulhatnak meg, senki nem fogja az adott szereplővel azonosítani őket.

Ezek játékos és szórakoztató keretet teremtenek, ahol a résztvevők „kipörgethetik” magukból a felgyülemlett stresszt, energiát és feszültséget – mondta az oktató.

„Karanténkamaszodás”, tudatos jövőtervezés

A járványidőszak alatt is megtartott foglalkozások tapasztalata azt mutatja, hogy a nemcsak a felnőtteket, hanem a közösségi élményeket kereső fiatalokat is megviseli a lassan két éve tartó vírushelyzet. „Nagyon nehéz lehet a »karanténkamaszodás«. Elképzelni sem tudom, hogy egy olyan életkorban, ami egyébként is a szülőktől való eltávolodásról és önmaguk új közösségekben való felfedezéséről szól, milyen lehet korlátozott lehetőségek közt, főként a szülőkkel összezártan létezni” – mondta a pedagógus. Megjegyezte, a kamaszokra gyakran sütik rá az érdektelen, lusta jelzőket. Ehhez képest a Tini-DráMa tevékenységein részt vevő fiatalokkal a csoportvezető olyan témákat boncolgat, amelyek nemcsak a kamaszok személyes jövőképét és továbbtanulási lehetőségeiket járja körül, hanem akár a mezőgazdaság jövőjéről is véleményt alkotnak. „Sokan meglepődnének, hogy a mostani kamaszok érdeklődési köre mennyire szerteágazó, és milyen tudatosan tervezik a jövőjüket és a továbbtanulásukat. Egyszerre több, reális opciót is képesek felvázolni, tapasztalatom szerint nagyon tudatosak” – osztotta meg.

Részlet egy improvizatív jelenetből •  Fotó: Facebook/Nádasdi Csilla Emese szakmai oldala Galéria

Részlet egy improvizatív jelenetből

Fotó: Facebook/Nádasdi Csilla Emese szakmai oldala

Mágikus realitás és a „mintha-kor”

Tavaly novemberben, amikor a lezárások után a TiniDráMa újraindult, a diákok nagy része online oktatásban vett részt, és napi 8–10 órát töltött a számítógép előtt. A pedagógus elmondta, óriási felüdülést jelentett mindenki számára a virtuális valóságból kiszakadni, és gyakran mínusz fokban játszani a szabadban, az időjárással való közös megküzdés pedig szépen összekovácsolta az akkori csapatot.

A foglalkozásokat rendszerint egy spontán „megérkező” és záróbeszélgetés keretezi, ahol a fiatalok elmesélhetik egymásnak a diákcsínyeket, a szerelmi történeteiket, az otthoni kalamajkákat. Ezt követően bemelegítő, koncentrációs játékokkal hangolódnak egymásra és a foglalkozásokra, majd következnek az improvizációs helyzetgyakorlatok.

„Az utóbbi időben improvizálni tanulunk, ami azért is hasznos, mert a diákok megtanulnak spontán reagálni, ismeretlen helyzetekben feltalálni magukat, és ennek majd az életben is hasznát vehetik. Ahhoz, hogy valaki jól tudjon improvizálni, fel kell oldania saját gátlásait, és nagyon kell figyelnie a társára” – részletezte az oktató. Mint mondta, a mese sok esetben terápiás hatással bír, a foglalkozások pedig arról szólnak, hogy közösen olyan világot alkotnak, amelyben a fantázia révén bármit meg lehet tenni.

„A mágikus realitásra, az úgynevezett »mintha-korra« ugyanis egészen kisgyermektől a felnőttekig mindenki vágyik, ezért is olvasunk könyveket, és nézünk olyan sorozatokat, amelyek alternatív világokba kalauzolnak el” – tette hozzá a szakember.

Együtt tanulni a „más nézőpontot”

A drámapedagógiai foglalkozások a konfliktuskezelésről is szólnak, ugyanis a szerepjátékok által a fiatalok valós konfliktushelyzeteket játszhatnak újra egy más szereplő bőrébe bújva. Ezáltal átadják magukat a másik fél nézőpontjának, és magától megszületik az együttérzés, az esetleges felismerések – egészítette ki Nádasdi Csilla Emese. Hozzátette, ezeken a foglalkozásokon mindig van lehetőség a továbbfejlődésre, és a csoport nyitott a kihívásokra, még ha síkesztyűben, sínadrágban, a hóesésben is kell a tevékenységet tartani, nem tervezik abbahagyni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 03., vasárnap

Még mindig nincs hó a Fuji-hegy csúcsán, erre 130 éve nem volt példa

Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.

Még mindig nincs hó a Fuji-hegy csúcsán, erre 130 éve nem volt példa
2024. november 02., szombat

Észrevétlen fejlődés: a picik számára édesanyjuk, édesapjuk ölében kerekedik ki a világ

Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.

Észrevétlen fejlődés: a picik számára édesanyjuk, édesapjuk ölében kerekedik ki a világ
2024. november 02., szombat

Visszatért a Lélekutakon-videósorozat Bagdy Emőkével

Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.

Visszatért a Lélekutakon-videósorozat Bagdy Emőkével
2024. november 02., szombat

Felújítják a Harry Potter-filmekből ismert híres viaduktot (VIDEÓ)

A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.

Felújítják a Harry Potter-filmekből ismert híres viaduktot (VIDEÓ)
2024. november 01., péntek

Őrizetbe vették a tízéves gyorshajtó apját: közel 160-nal száguldott a gyerek

A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.

Őrizetbe vették a tízéves gyorshajtó apját: közel 160-nal száguldott a gyerek
2024. október 31., csütörtök

Mint a filmekben: bérgyilkossal akarta megbosszultatni fia halálát

Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.

Mint a filmekben: bérgyilkossal akarta megbosszultatni fia halálát
2024. október 31., csütörtök

Közönségszavazáson derült ki, melyik lett az év magyarnótája abszolút kedvencként (VIDEÓ)

A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.

Közönségszavazáson derült ki, melyik lett az év magyarnótája abszolút kedvencként (VIDEÓ)
2024. október 30., szerda

Szakértői jóslat 2025-re a mesterséges intelligenciáról

Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.

Szakértői jóslat 2025-re a mesterséges intelligenciáról
2024. október 30., szerda

Új világrekordot állított fel Thurzó Zoltán zongoraművész, övé a leggyorsabb billentyűjáték fél perc alatt

Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.

Új világrekordot állított fel Thurzó Zoltán zongoraművész, övé a leggyorsabb billentyűjáték fél perc alatt
2024. október 29., kedd

Világsztár magyar zenekar ikonikus lemeze jelent meg újrakiadásban

Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.

Világsztár magyar zenekar ikonikus lemeze jelent meg újrakiadásban