Fotó: Gazda Árpád
Nyílt napokat és családi pikniket tartanak pénteken és szombaton a megújult gyalui várkastélynál. Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája tízéves felújítás után újra teljes pompájában idézi több évszázados múltját.
2024. május 13., 16:292024. május 13., 16:29
2024. május 13., 18:582024. május 13., 18:58
Középkori udvari életkép fogadja a hétvégén a gyalui várkastélyhoz látogatókat, akik a frissen felújított Kolozs megyei épületegyüttes május 17-i zártkörű megnyitója után különböző programokon vehetnek részt. A 17 órakor kezdődő foglalkozások közül nem hiányozhat az íjászat, kőhajítógépes és ágyútöltő játék, kosaras körhinta, vívásgyakorlás és vívásbemutató, a történelmi- és népi hangszerek ismertetője, ékszerkészítés, búzaőrlés, üveggyöngykészítés, szalagszövés, zsinórsodrás, gyertyamártás, koszorúfonás.
A népzene kedvelőinek pedig Varga István „Kiscsipás” vezetésével kalotaszegi muzsikát játszanak, majd 19 órától a kolozsvári Tokos Zenekar lép színpadra. A lacikonyha és családi piknik szintén a program része, akárcsak szombaton, amikor hasonló foglalkozásokkal várják a látogatókat, akik este a Loose Neckties Society kolozsvári színészzenekar és Novák Péter örömzenélésével zárhatják a kastélynapokat.
A frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája egyébként kulturális rendeltetést kap. Az épületet Barcsay Tamás Kanadában élő történészprofesszor perelte vissza a román államtól 2012-ben. Ő két év múlva Nagy Elek kolozsvári származású magyarországi üzletembernek adta el, aki viszont az általa alapított Erdélyi Hagyományok Alapítványnak adományozta. Nagy Elek a Krónikának nemrég adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.
Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.
Befejeződött Erdélyben a gyalui várkastély felújítása, a folyamat eredményeként az épület újra teljes pompájában idézi több évszázados múltját, a tervek szerint a várkastély jövő év tavaszán nyílhat meg a látogatók előtt.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!