A rossz forrása. A románok többsége szerint Oroszországból származik a Romániát elárasztó álhírek és propaganda zöme
Fotó: Pexels
Oroszországot tartja a Romániát megcélzó álhírek, propaganda és dezinformáció fő forrásának a romániai polgárok többsége – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
2025. január 23., 11:592025. január 23., 11:59
Az INSCOP közvélemény-kutató csütörtökön ismertetett kutatása szerint a válaszadók 45,3 százaléka jelezte meg Moszkvát az álhírek forrásaként.
A második helyen Kína áll 11,8 százalékkal, de az Egyesült Államok is dobogós: a megkérdezettek 5,8 százaléka gondolja úgy, hogy Washingtonból érkezik a dezinformáció és a propaganda.
11,3 százalék más országot jelölne meg, 33,9 százalék nem tudott válaszolni, 4,7 pedig nem akart.
Az emberek elsöprő többsége mindennek fényében kiáll Románia nyugati – vagyis az EU. az Egyesült Államok- és a NATO melletti elkötelezettsége – irányultsága mellett: 87.5 támogatja ezt az irányvonalat, ami növekedés a 2022 januárjában mért 77 százalékhoz képest.
A romániai polgárok csaknem 70 százaléka szavazna egy olyan „nacionalista” elnökjelöltre, aki a vallási értékeket és a hagyományos családot támogatja – derül ki egy friss felmérésből.
Azzal a kijelentéssel, hogy az EU és az Egyesült Államok pozitív befolyást gyakorol Romániára, a válaszadók 80,4 százaléka ért egyet (2021 szeptemberében ez az arány 61,8 százalék volt), míg csupán 9 százalék azonosul azzal a megállapítással, hogy Oroszország és Kína van pozitív befolyással az országra – 2021 szeptemberében ez az arány még 16,5 százalék volt.
A második helyen az EU áll 66,8 százalékkal (két éve 55,9), a harmadikon az Egyesült Államok 59,1-gyel (két éve 50), míg Oroszország csupán negyedik a sorban 5,9 százalékkal (két éve 18).
Korcsoportok szerint
Ami az EU-t illeti, a 18-29 évesek korcsoportja bízik a legjobban az EU-ban (78%), őket követik a 60 év felettiek (69 százalék), míg a 30-44 éves románok bíznak a legkevésbé az EU-ban (59 százalék).
A 60 év felettiek az Egyesült Államokban bíznak a leginkább (67 százalék), őket követik a 18-29 évesek (60 százalék). Itt is a 30-44 éves romániaiak bíznak a legkevésbé az USA-ban (52 százalék).
őket követi a 30-44 éves korosztály (8 százalék), míg a 60 év felettiekben a legalacsonyabb (2 százalék).
A felmérést az INSCOP Reasearch végezte a Funky Citizens megbízásából. 2024. december 16. és 23. között 1000 fős mintán, a hibahatár 3,1 százalék.
Az Egyesült Államoktól vár támogatást az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescu, aki közölte, csapata az alkotmány módosítsán dolgozik, és arról is beszélt: a miniszterelnöki tisztséget is elvállalná.
Országszerte növekedett a klinikailag diagnosztizált influenzás megbetegedések száma, sokan pedig hetekig tartó, köhögési rohamokkal járó megfázásra panaszkodnak. A légúti fertőzések terjedéséről Molnár B. Géza epidemiológussal, virológussal beszéltünk.
Megtörtént az első járművezetői jogosítvány felfüggesztése az e-SIGUR rendszer alkalmazása révén – közölte szerdán a román országos rendőrség (IGPR) az Agerpres hírügynökséggel.
Ciprian Șerban képviselőházi elnök szerdán bejelentette, hogy az alsóház átszervezése is folyamatban van, és a jövő hét elején véglegesítik a tervet, amely személyzetcsökkentést és az energiahatékonyságra törekvő intézkedéseket is tartalmaz.
Cseke Attila fejlesztési miniszter azt mondta szerdán a Digi24-nek nyilatkozva, hogy az RMDSZ nem támogatja Klaus Iohannis menesztését, az államfő lemondatása ugyanis kettészakítaná a társadalmat.
A magyarellenes uszításairól elhíresült Rareș Bogdan állt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) TikTok-kampánya mögött, amelyet végül „eltérítettek”, és a szélsőjobboldali jelöltet, Călin Georgescut népszerűsítette – állítja a Snoop.ro oknyomozó portál.
A romániai polgárok csaknem 70 százaléka szavazna egy olyan „nacionalista” elnökjelöltre, aki a vallási értékeket és a hagyományos családot támogatja – derül ki egy friss felmérésből.
Botrányos körülmények között, az érintettek tiltakozása és pfujolása közepette jelentette be Ilie Bolojan, a szenátus elnöke, hogy a felsőház alkalmazottainak számát 796-ról 618-ra csökkentik.
Az emberkereskedelem EU-ban regisztrált áldozatainak száma a 2021-es 7155-ről 41 százalékkal 10 093-ra nőtt 2022 végére, noha a tényleges szám lényegesen magasabb lehet, mivel sok áldozat továbbra is ismeretlen – közölte az Európai Bizottság.
A kormánypártok közös elnökjelöltje, Crin Antonescu szerint „elfogadhatatlan, veszélyes opció” Románia számára Călin Georgescu államfővé választása.
szóljon hozzá!