Fotó: A szerző felvétele
2010. július 30., 09:412010. július 30., 09:41
A székely öröknaptár készítésének titkait osztotta meg Both Gyula, a székely bútorfestés mestere a Családosok és Nagycsaládosok Egyesületének marosvásárhelyi székhelyén, szerdán délután a faragókör tagjaival.
Both Gyula elmondása szerint az öröknaptárakat valamikor az 1880-as években kezdték készíteni a székely bútorfestők. A naptár felső végét különböző módon faragják és pingálják az egyes vidékeken. Senki sem tudja pontosan, hogy ki találta ki azt a rendszert, ami lehetővé teszi, hogy a naptár mindig a helyes keltezést mutassa. A szerkezet általában fenyődeszkából készül. Öt lécből van összeragasztva. A legfontosabb a középső, csúszó rész. Ez 23 részre van beosztva, az első hét résznek a közepébe hét lyukat kell fúrni.
A középső lécet a maga „ágyában” mindig úgy kell elhelyezni, hogy a pecket beállítják az éppen kezdődő hónap első napjára, és akkor a hónap többi része pontosan kikerekedik, a dátumok megfelelnek a napok kezdőbetűinek. Az egyik szélső lécen 1-jétől 14-éig szerepelnek a számok, a másikon 15-étől 31-éig. Középen a napokat jelző betűk vannak hétfőtől keddig – négyszer, hiszen négy hét van egy hónapban.
Both Gyula annak a titkát is elárulta az érdeklődőknek, hogy miként kell kezelni a fát, és hogyan kell festeni ahhoz, hogy színe minél tovább megmaradjon. A legtöbb vidéken úgynevezett Mária-kékre, illetve csupán Székelyudvarhely környékén festik zöldre az öröknaptárakat. Magyarországon napjainkban kizárólag a kalocsai pingálóasszonyok foglalkoznak még öröknaptárak készítésével.
Both Gyula nem tudja, hogy ki volt az, aki rájött az öröknaptár titkára. Így arról sem lehet szó, hogy valaki levédje az elmés szerkezetet. De szerinte sajátos székely termékként le lehetne védeni.
A bútorfestő szerint a szerkezetet Háromszéken és Udvarhelyszéken nagyjából egyazon időben kezdték készíteni. Manapság több népművész foglalkozik gyártásával, és egyre többen vásárolnak öröknaptárat ballagási vagy egyéb ajándékként, illetve az anyaországból Erdélybe látogató turisták is egyre többen keresik.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.