A havasi mormotáknál előnyt jelenthet a társak jelenléte
Fotó: News.ubbcluj.ro/Grossglockner.at
Erdélyi magyar kutatók a Lyoni Egyetem és a Montpellier-i Egyetem szakembereivel együttműködve cáfolták azt a korábbi feltételezést, miszerint a társas életmód késleltetné az öregedést – derül ki a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció és PR-irodájának közleményéből.
2021. március 16., 14:342021. március 16., 14:34
2021. március 16., 14:392021. március 16., 14:39
A BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézetének evolúcióbiológusai, dr. Vágási I. Csongor és dr. Pap Péter László francia kutatókkal közösen azt vizsgálták, hogy az öregedésre nézve vannak-e előnyei a társas életnek. A kutatás eredményei cáfolják azt a korábbi feltételezést, miszerint a társas életmód késleltetné az öregedést.
melyek a társas élet előnyei, miért éri meg a különböző állatfajoknak elviselni a társas élet hátulütőit, illetve mi az oka annak, hogy egyes fajok szalmaláng életűek, míg mások igen magas kort érnek meg? A szakirodalomban létezik egy feltételezés, mely összekapcsolja e két problémát. Eszerint a társas életmód egyik jelentős előnye abban keresendő, hogy a szociális társak tehermentesítik a szaporodó egyedet, ezáltal késleltetve vagy lassítva annak öregedését, ami biológiai értelemben a túlélési és szaporodási képességek hanyatlását jelenti.
A közlemény szerint a kutatásban részt vevő francia biológusok korábban havasi mormotáknál (Mormota mormota) figyelték meg, hogy azok az egyedek, amelyek jelentős segítséget kapnak társaiktól, kevésbé öregednek. Mindeddig azonban tisztázatlan volt, hogy a társas életmód csak bizonyos fajoknál függ össze az öregedéssel, vagy az állatvilágra általánosan érvényes ez az összefüggés, továbbá az is kérdésként merült fel, hogy csak magasfokú szociális rendszerekben (például kooperatív szaporodású fajoknál) jelenik meg ez az előny, vagy a lazább szociális rendszerekben is.
A kutatócsoport nagy mennyiségű szakirodalom átfésülése nyomán 101 vadon élő emlősfaj, valamint 36 vadon élő madárfaj öregedését adatolta.
Az öregedés ezzel szemben a nagyobb testméretű és lassabb életvitelű, azaz idősebb korban ivaréretté váló, hosszabb élettartamú fajoknál kezdődik később és megy végbe lassabban.
Van azonban néhány fokozottan szociális faj, amelynél előnyt jelenthet a társak jelenléte. Ilyenek a kooperatívan szaporodó fajok, például a havasi mormoták, vagy az euszociális fajok, melyeknek egyik leghíresebb képviselője az emlősök között a csupasz turkáló (Heterocephalus glaber).
– olvasható a közleményben, Bizonyos fogascetek mellett az ember azon ritka emlősök közé tartozik, amelyeknél a menopauza beálltát követően, vagyis az elöregedés után is folytatódik az élet. Ennek egyik lehetséges, ám néhány bírálattal is rendelkező evolúcióbiológiai magyarázata az úgynevezett nagymama-hipotézis. Az elmélet értelmében a reproduktív ciklus végére érkezett, idősebb nő besegít saját utódjának az utódgondozásba, vagyis az unokák felnevelésébe. A társas szerveződés és a szoros, családi szociális rendszeren belüli segítségnyújtás az emberihez hasonló, magasan szocializált fajoknál enyhítheti azon egyedek öregedését, akik szaporodásuk idején sok segítséget kapnak.
Mivel ez az első olyan kutatás, mely a problémát kiterjedt mintán vizsgálja, a szerzők óvatosságra intenek következtetéseik érvényességével kapcsolatban. Fontosnak érzik kiterjeszteni a kutatást más fajokra is, ugyanakkor a szocialitás mérőeszközein is finomítanának. A részletes tanulmány a legrégebbi, 1665 óta megjelenő, ma is nagy presztízsű tudományos szaklap, a Philosophical Transactions of the Royal Society B hasábjain jelent meg – tájékoztat a BBTE Kommunikáció és PR-irodájának közleménye.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők.
Klaus Iohannis államfő hétfőn kihirdette azt a törvényt, amelyik az országos takarítási nappá nyilvánítja minden év szeptemberének harmadik szombatját.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!