A magyarkapusi diákok betekintést nyertek a kelengyésládához kapcsolódó népszokásokba
Fotó: Facebook/Kallós Zoltán Alapítvány
A népművészettel, gyermekjátékokkal, táncmozdulatokkal ismerkedhettek meg nemrég Szilágy megyei és kalotaszegi diákok. A Kallós Zoltán Alapítvány szervezésében muzeológusok és pedagógusok tartottak vándorbőrönd-foglalkozást a helyi általános iskolákban.
2019. március 20., 16:172019. március 20., 16:17
Nyitottsággal és érdeklődéssel viszonyultak a varsolci, magyarkapusi és körösfői diákok a Kallós Zoltán Alapítvány által nemrég szervezett úgynevezett vándorbőrönd-foglalkozásokhoz. „Nagyon jó hangulatban értékes időt töltöttünk együtt a gyerekekkel” – mondta el érdeklődésünkre Tar Virág, a néprajzi gyűjtemény egyik muzeológusa. Kifejtette, a program egyik részében
A Szilágy megyei Varsolcon bútorfestést tanultak, a Kolozs megyei települések közül Magyarkapuson pattogós játékot hoztak létre nemezelés segítségével, Körösfőn pedig a fonalmegmunkálásba nyújtottak betekintést a gyerekeknek, akik karkötőket, kulcstartókat készítettek. Ugyanakkor mindhárom helyszínen népi mondókákat, gyermekjátékokat és néptáncmozdulatokat tanulhattak.
„Az alapítvány korábban is szervezett ilyen programot, viszont az idei évben az újítás, hogy a múzeum is szorosan bekapcsolódott a kezdeményezésbe a bőröndmúzeum-foglalkozással. Ennek egyrészt az a célja, hogy kilépjünk a megszokott kereteink közül, és olyan településekre is elmenjünk, ahonnan a diákok számára nehezebb eljutni a válaszúti néprajzi múzeumba” – fogalmazott a muzeológus. Hozzátette,
A tavaszi időszakban az esküvő és kelengyésláda tematika köré építik a programot, a múzeumi tárgyakhoz illeszkedve, valamint az aktualitás szempontját figyelembe véve válasszák ki a témákat. „A gyerekeknek már vannak saját tapasztalataik ezzel kapcsolatban, és így párhuzamba tudják állítani a régmúlt szokásaival” – mutatott rá a szakember.
Tar Virág arról is beszámolt lapunknak, hogy főként általános iskolások vesznek részt a projektben, viszont olyan tanintézetekben, ahol kevés diák van, a felső tagozatosok is bekapcsolódnak. Kifejtette,
A bőröndmúzeum-foglalkozásokat a néprajzi gyűjtemény munkatársai és pedagógusok tartják, a kézműves foglalkozásokra szakembereket kérnek fel, a néptáncot pedig az alapítvány ismeretségi körébe tartozó fiatal vagy idősebb táncosok oktatják.
A Szilágy megyei és kalotaszegi települések után a Mezőségre látogatnak, többek között Désre, Magyardécsébe, Nagysármásra, és a Kolozs megyei Bánffyhunyadra és Tordára is elviszik a bőröndmúzeumot.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!