Az online térben töltött idő, a közösségi médiából jövő, nem a realitást tükröző tartalmak negatívan befolyásolják a kamaszok énképét, ami hosszú távon önértékelési problémákhoz vezet
Fotó: Pixabay
Nem új keletű dolog, hanem életkori sajátosság, hogy a kamaszok számára előtérbe kerül a kinézet, az öltözködés. Az online térben töltött idő, a közösségi médiából jövő, nem a realitást tükröző tartalmak viszont negatívan befolyásolják a kamaszok énképét, ami hosszú távon önértékelési problémákhoz vezet. Keresztesi Polixéna kolozsvári iskolapszichológus beszélt a jelenségről a Krónikának, és azt is elmondta, mit tehet a szülő, pedagógus, hogy ellensúlyozza a közösségi média hatását.
2025. április 15., 14:002025. április 15., 14:00
Természetes jelenség, hogy a mai kamaszok egy része a közösségi médiában látottak hatására alakítja ki énképét, ugyanis a mostani generációk túlnyomórészt a közösségi oldalakon töltik az idejüket. „Természetesen van egy valós fizikális kapcsolatuk, életük, de ezzel párhuzamosan az online tér az ő életterük, így egyértelmű, hogy minden, ami ezen keresztül bejön, befolyásolja a viselkedésüket, énképüket” – mondta el a Krónikának Keresztesi Polixéna kolozsvári iskolapszichológus. A kincses városi Brassai Sámuel Elméleti Líceum és a János Zsigmond Unitárius Kollégium iskolapszichológusát annak kapcsán kérdeztük, hogy március végén napvilágot látott egy, a World Vision Románia humanitárius szervezet által végzett, a kamaszok énképét vizsgáló felmérés eredménye. A kutatás szerint
Ezenkívül a megkérdezettek közül 10-ből 6-an azt válaszolták, hogy kipróbáltak már az egészségre káros fogyókúrás módszereket, hogy elérjék a vágyott alakot, és 53 százalékuk közösségi eseményeket is elkerült már amiatt, hogy elégedetlen a külsejével.
Az online tér a kamaszok élettere, így egyértelmű, hogy minden, ami ezen keresztül bejön, befolyásolja a viselkedésüket, énképüket
Fotó: Pixabay
A kolozsvári szakember a felmérés kapcsán elmondta, a mostani generációk számára sokkal nagyobb értéket jelent, ami a virtuális térből jön, és az online visszajelzések is nagy hatással vannak rájuk és az énképükre. Csakhogy
„Ami felkerül az online térbe, már keresztülment egyfajta szűrőn, a közösségi oldalakon mindenki a pozitív oldalát szeretné megmutatni, így fals képet fest a valóságról. Ha ehhez a képhez mérik magukat, természetes, hogy a kamaszok úgy érzik, nem elég szépek, nem elég jók” – fejtette ki az iskolapszichológus. Rámutatott, ezenkívül az öltözködésre vonatkozóan is torzított képet kapnak: a megjelenés, outlook, ruha- és cipőmárkák előtérbe helyezése is erőteljes a közösségi médiában, ebből következően pedig a kamasz azt érezheti, hogy a közösségi médiában sugallt képeknek, elvárásnak képtelen megfelelni. Emiatt pedig önértékelési problémák jöhetnek elő, ami testképzavarral és étkezési problémákkal is társulhat.
Ha személyiségfejlődés szempontjából vizsgáljuk a jelenséget, elmondható, hogy 10-12 éves korban elkezdődik a kamaszkor, ami azzal is jár, hogy a fiatalok elkezdenek odafigyelni arra, hogyan néznek ki, más hogyan tekint rájuk. Ez egy olyan krízisperiódus, amikor mindent megkérdőjeleznek, és fontosak lesznek a visszajelzések, elsősorban a társak véleményei” – mondta Keresztesi Polixéna. Rámutatott, az elmúlt időben a közösségi média azért is hat negatívan, mert ezeket a visszajelzéseket, megerősítéseket az online térből kapják,
Megjegyezte, a kinézetre fektetett hangsúly talán nagyobb, mint évtizedekkel korábban, valamint az is érzékelhető, hogy a jelenség korábban jelenik meg, mint az előző generációknál, napjainkban akár egy 6-7. osztályos, 13-14 éves diák esetében is észrevehető, hogy a kinézet stresszforrásnak számít. „Ez nem jelent feltétlenül testképzavart is, ami esetleg átmehet anorexiába, de egyértelmű, hogy nagyobb a veszély, mint az előző generációknál. Munkám során én is találkozom olyan 8-9. osztályos diákokkal, akik gyakran fogyókúrával, étkezéssel, sportolással próbálják a külsejüket alakítani” – mutatott rá a kolozsvári iskolapszichológus.
A felmérés szerint a romániai kamasz korú diáklányok 53 százaléka közösségi eseményeket is elkerült már amiatt, hogy elégedetlen a külsejével
Fotó: Illusztráció: Pixabay
Pedagógusként vagy szülőként sok esetben nehéz felvenni a versenyt a közösségi médiával, ezért fokozottabb figyelmet igényelnek a gyermekek.
Tehát legyünk nyitottak, és ne kritikusan álljunk a gyereknek a véleményéhez vagy a játékához, hanem inkább próbáljunk partnerek lenni, beszélgessünk arról, hogy mi van a médiában, milyen oldalakat látogat, akár mutassa meg, hogy miket lát, és ha baj van, vagy veszélyben van, jelezze” – javasolta a szakember. Megjegyezte, fontos továbbá a szülői példa is, ugyanis az otthonról kapott értékrend alternatívája lehet az online térben látottaknak, tapasztaltaknak.
Ezzel egy időben mind a szülők, mind az iskola részéről elengedhetetlen a nyitottság és a folyamatos kommunikáció a gyerekekkel. „Az énképnek a testi mellett szellemi, szociális része is van. Próbáljunk rámutatni, hogy nemcsak az a fontos, ahogyan kinéz a gyerek, hanem ugyanolyan fontos, milyen értékei, képességei, személyiségbeli vonásai vannak, miben jó, és ezeket nagyon fontos folyamatosan visszatükrözni a gyereknek.
– magyarázta Keresztesi Polixéna.
A kolozsvári iskolapszichológus azt tanácsolja, hogy a szülő ne akkor kezdjen el a gyerekkel beszélgetni, amikor már baj van, hanem már kisgyerekkortól alapítson ki vele egy olyan kapcsolatot, amelyben a gyerek érzi, hogy figyelnek rá, megértik
Fotó: Pexels
Közismert, hogy a médiában a kinézet nagyobb hangsúlyt kap, mivel a vizuális részt sokkal jobban lehet kihangsúlyozni, míg az, hogy valaki intelligens, jól kommunikál vagy kiválóan teljesít valamiben, nem nyilvánvaló első ránézésre. Viszont a veszély abban rejlik, hogy a fiatal generáció hajlamos csak kinézet szempontjából értékelni magát vagy másokat, ezért is fontos, hogy ez az egysíkú értékelés kompenzálva legyen, egyensúlyba hozzák más perspektívákkal, ami mind a szülőt, mind a pedagógust kihívás elé állítja. „Míg néhány évtizeddel ezelőtt ez spontánabb módon történt, most egyfajta tudatosságra van szükség mind a szülő, mind a pedagógus részéről, tudatosan kell arra törekedni, hogy megismertessük a másik pólust is” – fejtette ki a szakember.
A kolozsvári iskolapszichológus azt is elmondta, hogy a kamaszok egészséges énképe megnyilvánul mind viselkedésben, mind kinézetben. „Akkor mondjuk, hogy rendben van egy kamasz énképe, ha azt látjuk, hogy viszonylag jó kapcsolatrendszere van, felnőttekkel is barátságos, van baráti társasága.
Torzult, negatív énképről akkor beszélünk, ha a viselkedésében változásokat észlelünk: túlzottan elzárkózik, nem akar kapcsolatot létesíteni és megsokasodik a dühkitörések száma, ami hosszú időn keresztül kitart” – mutatott rá Keresztesi Polixéna.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Több száz lakatot aggattak már a szerelmespárok kapcsolatuk felbonthatatlanságának jeleként az aradi belvárosban a Maros két partját összekötő gyalogoshíd korlátjára.
Kerékpározni tanítaná a gyerekeket a Kolozsvár Teker Egyesület. Kertész Levente elnök beszélt a Krónikának a kezdeményezésről, és arról, hogy a folyamatosan bővülő bicikliút-hálózat ellenére életveszélyes kerékpárral közlekedni a kincses városban.
Tizenkét évvel súlyos balesete után Michael Schumacher felesége segítségével aláírt egy versenyzői sisakot, amelyet jótékonysági célból fognak elárverezni Jackie Stewart 85. születésnapja alkalmából rendezett vasárnapi F1-es bemutató után.
A húsvét elengedhetetlen tartozéka a festett tojás, amely szinte minden erdélyi, székelyföldi, partiumi háztartásban ott díszeleg az ünnepi asztalon. A díszítési technikák, színek, motívumok azonban tájegységenként változóak.
A cukorbetegség egy eddig kevésbé ismert formáját, amely elsősorban alultáplált fiatalokat érint világszerte, most hivatalosan is elkülönített típusként ismerték el.
Különböző alternatív tanulási módszereket kínálnak, az iskolai hagyományos oktatási metódusokat interaktív és kísérletszerű tevékenységekkel egészítik ki a Qub Education központban.
Idén virágvasárnap is táncmozdulatokkal idézik fel Jézus szenvedéstörténetét Csíksomlyón. Oláh-Bányay Iringó, a Csíksomlyói Passió Csoport szereplője, szervező a passiójátékok hagyományáról, az előadás köré épült közösségről beszélt a Krónikának.
Különleges története van a székelykáposztának, amely nem is az erdélyi népcsoport finom fogásaként volt egykor ismert. Az étel megszületéséhez a legendák szerint Petőfi Sándornak is van köze.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
szóljon hozzá!