Fotó: Pixabay.com
Egyre szélesebb körben terjed a „szextorzió” (angolul sextorsion), az a zsarolási módszer, amikor az embereket szexualitással összefüggésbe hozható, valódi vagy hamis fotók közzétételével fenyegetik, ha nem fizetnek.
2024. április 29., 16:182024. április 29., 16:18
Nagy-Britanniában hétfőn jelentette be az Országos Bűnüldözési Ügynökség (NCA), hogy „riasztást ad ki”: több százezer oktatási szakember figyelmét hívja fel arra, hogy nagy mértékben növekszik az anyagi indíttatású szexuális zsarolási esetek száma az iskolákban is – idézte a román sajtó a Reuters hírügynökséget. A szextorzió kategóriájába tartozik az is, amikor az elkövető kapcsolatot létesít az áldozattal a közösségi médián keresztül, majd megkéri, hogy küldjön privát képeket, például meztelen fotókat, videókat, aztán ezeknek a közzétételével zsarol.
Arra ösztönzik a pedagógusokat, hogy adjanak tanácsokat diákjaiknak a visszaélés jeleinek felismerésére. „A szextorzió olyan bűncselekmény, amelynek során az elkövetők nem törődnek az áldozatokkal vagy azzal, hogy életeket tehetnek így tönkre. Egyetlen motivációjuk az anyagi haszonszerzés” – idézte az NCA közleménye James Babbage-et, a hatóság fenyegetésekkel foglalkozó ügyvezető igazgatóját. „Arra kérjük az oktatási szakembereket, hogy segítsenek felhívni a figyelmet erre a bűncselekménytípusra, amely sajnos világszerte egyre nagyobb számban fordul elő” – tette hozzá.
Hasonló esetek Romániában is előfordulnak: egy Gorj megyei nőt két idegen zsarolt meg azzal, hogy ha nem fizet nekik, akkor illetlen fotókat tesznek közzé róla. A nő a rendőrséghez fordult, akik tetten érték a két férfit, miközben 1500 lejt kaptak hasonló zsarolásért. Kihallgatást követően a gyanúsítottakat őrizetbe vették – számolt be a news.ro. A 46 éves nőt április 8-án keresték meg először egy telefonos alkalmazáson keresztül. Egy ismeretlen személy azt mondta neki, hogy birtokában vannak olyan képek, amelyeken a nő illetlen pózokban látható. Három nappal később a nőt ismét megkeresték ugyanezzel a kéréssel, ekkor fordult a rendőrséghez. Amint a Gorj megyei rendőr-főkapitányság közölte, a nyomozás során tetten értek egy 38 éves férfit és egy 34 éves nőt, akik zsarolták az áldozatot. Az itbusiness.hu honlapon április 15-én megjelent cikkből kiderül,
A potenciális áldozatoknak segítséget nyújtó, felugró ablakokat is kipróbálnak. A kormányok világszerte figyelmeztettek arra, hogy a fiatalokat egyre nagyobb veszély fenyegeti a szexuális zaklatás. Ez gyakran azzal jár, hogy az áldozatoknak meztelen képet küldenek, majd felkérik őket, hogy küldjék el a sajátjukat – majd azzal fenyegetik őket, hogy a képet nyilvánosan megosztják, ha nem engednek a zsaroló követeléseinek. Áprilisban két nigériai férfi bűnösnek vallotta magát abban, hogy szexuálisan zsarolt tizenéves fiúkat és fiatal férfiakat az Egyesült Államokban – az egyik áldozat öngyilkosságot követett el. A bűncselekményt nemrégiben egy ausztráliai tinédzser öngyilkosságával is összefüggésbe hozták. Vannak olyan megrázó esetek is, amikor a pedofilok szextorzióval kényszerítik és bántalmazzák a gyerekeket. Az Instagram platformján megjelenő visszaélések nagy részét gyakorlott bűnbandák követik el.
„A rendszer célja nemcsak az, hogy megvédje az embereket attól, hogy nem kívánt meztelenséget lássanak a közvetlen üzeneteikben, hanem az is, hogy megvédje őket a csalóktól, akik esetleg meztelen képeket küldenek, hogy rávegyék az embereket, hogy cserébe saját képeket küldjenek” – közölte az Instagram.
A labdarúgó-világbajnokságra az internetes bűnözők, adathalászok is készültek, így például hamis jegyeket árulnak és hamis nyereményekkel próbálják becsapni az szurkolókat.
Idén virágvasárnap is táncmozdulatokkal idézik fel Jézus szenvedéstörténetét Csíksomlyón. Oláh-Bányay Iringó, a Csíksomlyói Passió Csoport szereplője, szervező a passiójátékok hagyományáról, az előadás köré épült közösségről beszélt a Krónikának.
Különleges története van a székelykáposztának, amely nem is az erdélyi népcsoport finom fogásaként volt egykor ismert. Az étel megszületéséhez a legendák szerint Petőfi Sándornak is van köze.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
szóljon hozzá!