Butoh tánctábor: Európa legkülönbözőbb pontjairól érkezők mozogtak-éltek együtt a reketói ég alatt

Butoh tánctábor: Európa legkülönbözőbb pontjairól érkezők mozogtak-éltek együtt a reketói ég alatt

Így indultak a tánctábor reggelei a reketói dombok között

Fotó: Facebook

Európa legtávolabbi pontjairól, sőt még a közel-keleti Izraelből is Romániába csalogatott résztvevőket az augusztus elején tartott, japán gyökerekből merítkező „Butoh Lab Camp” tánctábor.

Krónika

2021. augusztus 13., 22:152021. augusztus 13., 22:15

2021. augusztus 27., 12:052021. augusztus 27., 12:05

A japán származású Yumiko Yoshioka, Madaras Ágnes jógaoktató és Oláh Eszter színészhallgató által szervezett tíznapos eseményen a huszonkét résztvevőnek rendkívül intenzív mozgásélményben lehetett része – hat nemzetközileg elismert butoh táncos/tanár vezetésével. A július végén elrajtolt  táborban a szervezők a tanárokkal együtt nyitották meg a Kolozs megyei reketói vendégház kapuit a Spanyolországból, Portugáliából, Hollandiából, Németországból, Norvégiából, Ausztriából, Magyarországról és Izraelből érkezők előtt.

De honnan ered és mi is a butoh?

A butoh mozgásstílus Japánból indult 1959-ben és Tatsumi Hijikata koreográfus nevéhez köthető.

Tatsumit kezdetben az ősi japán mozdulatok és gesztusok tanulmányozása foglalkoztatta, amelyek a második világháború után szinte teljesen feloldódtak az elamerikaiasodó japán társadalomban.

Az akár patriotikusnak is nevezhető törekvésével mindenekelőtt a hagyományos japán mozgáskultuszt akarta újjáéleszteni, később ez az érdeklődés kiterjedt az univerzális, kultúrától független testhasználatra. A butoh tánc magjait ugyan Tatsumi Hijikata és Kazuo Ohno vetették el, mára azonban minden táncos sajátos, egyedi megközelítéssel dolgozik, ezért a butohnak számos válfaja ismert. A tábort megálmodó Yumiko Yoshioka számára a táncstílus az átalakulásról, a metamorfózisról szól, ami egyben önmagunk táncon keresztüli megismerését is jelenti: kibonthat elfeledett emlékeket, új fényt adhat nekik és szabadjára engedheti őket” – tette hozzá a koreográfus.

Meglátása szerint a butoh lényege nem a fizikai mozdulat technikájának tökéletesítésében rejlik, hanem sokkal inkább a testbe zárt, elfeledett dolgok felszínre hozásában a mozgás és a képzelet által.

Így tehát a butoh nemcsak táncosok számára nyújthat értékes tapasztalatot, hanem bárki számára, aki kíváncsi az emberi természetben rejlő potenciál kiaknázására. A táncos/oktató 2019-ben, nyolc tanár és hetvenöt résztvevő jelenlétében szervezte a Schloss Bröllin kastélynál az első nagy butoh tábort, amelynek az idei, romániai tábor egy kisebb méretű továbbgondolása: különös hangsúlyt fektetve a természetközeliségre.

Galéria

Részlet a tábor végén készült mozgásbemutatóból

Fotó: Facebook

Tíz nap, hat tanár, napi hat óra tánc

A Yumiko Yoshioka szervezésében létrehozott tábor meghívott tanárai a Madridban élő Matilde J. Ciria, a Portugáliában élő Yuko Kominami, a Berlinben élő és dolgozó Natsuko Kono és Henriette Heinrichs, valamint a Helsinkiben tevékenykedő Ken Mai és Tashi Iwaoka voltak. Valamennyien egyedi színt hoztak a táborba, ki-ki a saját butohirányzatát átadva a táncolni vágyóknak. A közös napindítót rendszerint Yumiko Yoshioka tartotta, aki a tábor utolsó napján saját butoh-hitvallásába is betekintést engedett.

A táborba érkezők napi hat órát táncolhattak a meghívott tanárokkal a vendégház stúdiójában, a szabadtéri sátor alatt, illetve a természetben található köveken, fákon és a patak partján (néha még a patakban is).  

A közösségi érzés nem csak a tánc idejére korlátozódott, a résztvevők közösen étkeztek, közösen segítettek a konyhai takarításban, este pedig együtt vezették le a test fáradtságát egy pohár bor és a legkülönbözőbb, izgalmasabbnál izgalmasabb élettörténetek mellett. A tíz nap végére a világ különböző pontjairól érkező, egymás számára ismeretlen emberek összeszokott közösséggé formálódtak, akik a rövid ismeretség ellenére megható nyitottsággal tudtak kapcsolódni egymáshoz, sőt, bizonyára tartósnak ígérkező barátságok is köttettek.

A tábor zavartalan lebonyolításához a szervezők mellett egy felkészült konyhai csapat is hozzájárult, amelynek tagjai tíz napon át gondoskodtak a résztvevők étkeztetéséről, különös figyelmet fordítva a megfelelő tápanyagmennyiségre. A helyi népzene hangulatából az ötödik napon kolozsvári zenészek nyújtottak ízelítőt a külföldieknek, az este során pedig moldvai néptáncoktatásra is került alkalom: a kulturális ingercsere tehát kölcsönös volt.

Galéria

A butoh tábor meghívott tanárai: Henriette Heinrichs, Tashi Iwaoka, Yumiko Yoskioka, Ken Mai, Natsuko Kono, Matilde J Ciria és Yuko Kominami

Fotó: Facebook

Kiszakadni a hétköznapok szorító nyomásából, majd átalakulni

Yumiko Yoshioka a butoh által történő átalakulás alatt nem kizárólag a fizikai, hanem a mentális síkon történő átváltozást is érti, amely olyan perspektívát nyit meg a táncoló előtt, amely által túlláthat saját magán. Hozzátette, reméli, hogy a tábor ideje alatt sikerült a résztvevőknek megnyílni a különbözőségek és az élet megnyilvánulási formáinak megannyi színe előtt. A butoh szomatikus megközelítésének köszönhetően ugyanakkor úgy gondolja, hogy a materialista társadalomban élőket is egyaránt vonzza a mozgásforma, különösen a járványhelyzetben.

Az embereknek szükségük van egy olyan kontextusra, ahol kiszakadhatnak a mindennapok szorító mókuskerekéből, és megtapasztalhatnak elfeledett minőségeket, amelyek – bármennyire is háttérbe szoruljanak – az emberi működés szerves részét képezik.

„Remélem ugyanakkor, hogy a résztvevőknek sikerült a hétköznapok során felgyülemlett stresszt és nyomást levezetni a félreeső, romániai vidéken, ahol a természet szívében, friss hegyi levegőt lélegezve táncolhattak” – egészítette ki az oktató.

Felhasználva a természet elemeit, a butoh előszeretettel használja a növények, az állatvilág, a formák és az anyagok tanulmányozását, ezáltal a tánc kissé szimbolikussá is válik. A táborban a résztvevőknek is lehetőségük volt közelebbről, saját testükben megtapasztalni a természet örök törvényeinek működését, illetve a természetben megjelenő életformák közti hasonlóságokat. A képzeletvezérelt technika segítségével előhívhatták testükből a növények növekedésének mintáit, a kemény és a lágy halmazállapotok közti különbözőséget, a testben levő folyadék áramlását és azt a központi erőt, ami az emberi testet összetartja.

Natsuko Kono koreográfus, táncos számára az intenzív butoh tábor legjelentősebb élménye az volt, ahogyan a különböző országokból érkező résztvevők megosztották egymással életüket és érzéseiket.

Idézet
A butohnak van egy különleges képessége, amely által a résztvevők azt érezhetik, hogy biztonságosan önmaguk lehetnek: egy nagy család, egy közösen dobogó szívvel. Mindnyájan elkötelezett résztvevői voltunk a tábornak, számomra pedig öröm volt ennek a részese lenni”

– nyilatkozott a tábor után a meghívott koreográfus.

Dana Lehemle, a tábor Izraelből érkező résztvevője elmondta, számára a butoh arra nyújtott lehetőséget, hogy egy kicsit kiszakadjon a társadalom által elvárt normalitásból és szabadon tapasztalja meg azokat az érzéseket és késztetéseket, amelyek mélyen szunnyadnak benne és megélésre várnak. Dana egyébként a tábort egy hosszabb romániai utazással kötötte egybe, és az ott szerzett kapcsolatok révén rögtön be is kapcsolódott az augusztus 19. és 23. közt tartandó Mumush fesztivál szervezésébe – hiszen a jó emberek és kezdeményezések utat találnak egymáshoz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 13., hétfő

„Szervác, Pongrác, Bonifác megharagszik, fagyot ráz” – mit üzennek a fagyosszentek?

Május 12., 13. és 14. a fagyosszentek – Szervác, Pongrác, Bonifác – napjai, ilyenkor a megfigyelés szerint általában lehűl az idő.

„Szervác, Pongrác, Bonifác megharagszik, fagyot ráz” – mit üzennek a fagyosszentek?
2024. május 13., hétfő

Ismét megtelhet élettel a frissen felújított gyalui várkastély hatalmas kertje

Nyílt napokat és családi pikniket tartanak pénteken és szombaton a megújult gyalui várkastélynál. Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája tízéves felújítás után újra teljes pompájában idézi több évszázados múltját.

Ismét megtelhet élettel a frissen felújított gyalui várkastély hatalmas kertje
2024. május 12., vasárnap

Két év múlva lesz kész az új Gyűrűk Ura-film, amely Gollam alakjára összpontosít majd

Két év múlva lesz kész az új Gyűrűk Ura-film, amely Gollam alakjára összpontosít majd – jelentette be a Warner Bros.

Két év múlva lesz kész az új Gyűrűk Ura-film, amely Gollam alakjára összpontosít majd
2024. május 12., vasárnap

Magát se nem férfi, se nem nőként meghatározó svájci előadó nyerte az Eurovíziót, a fesztiválon sokat tüntettek Izrael ellen

Nemo, a svájci nem bináris énekes nyerte meg a Svédországban tartott Eurovíziós Dalfesztivált The Code című dalával szombaton – számolt be róla a román és magyar sajtó.

Magát se nem férfi, se nem nőként meghatározó svájci előadó nyerte az Eurovíziót, a fesztiválon sokat tüntettek Izrael ellen
2024. május 11., szombat

Divatba jönnek a régi „butatelefonok”, új „életre kel” a legendás Nokia 3210-es készülék

Sárga, kék és fekete színekben fog megjelenni a sokak által kedvelt Nokia 3210-es telefon újragondolt változata.

Divatba jönnek a régi „butatelefonok”, új „életre kel” a legendás Nokia 3210-es készülék
2024. május 11., szombat

Románia fölött is vöröses színbe borult az égbolt, a sarki fény nagyon sok helyről látható volt Európában

Romániában ritkán tapasztalható égi jelenség volt megfigyelhető nálunk is péntekről szombatra virradó éjszaka, az ég vöröses színben tűnt fel.

Románia fölött is vöröses színbe borult az égbolt, a sarki fény nagyon sok helyről látható volt Európában
2024. május 10., péntek

Rézfúvós toronykoncertet tartanak a Kolozs megyei Ajton református templomában a filharmonikusok

Toronykoncertet tartanak a Kolozs megyei település református templomában a kolozsvári filharmónia rézfúvós zenészei május 19-én 18 órától – közölte a közösségi oldalon az Ajtoni Református Egyházközség.

Rézfúvós toronykoncertet tartanak a Kolozs megyei Ajton református templomában a filharmonikusok
2024. május 09., csütörtök

Csatornába zuhant rókakölyköt mentettek Kolozsváron a katasztrófavédelem szakemberei

Csatornába esett rókakölyköt mentettek meg és engedtek vissza az erdőbe a Kolozs megyei katasztrófavédelem szakemberei szerdán este.

Csatornába zuhant rókakölyköt mentettek Kolozsváron a katasztrófavédelem szakemberei
2024. május 09., csütörtök

NASA-szimuláció: ilyen látvány fogad, ha belezuhanunk egy fekete lyukba (VIDEÓ)

Egy szupermasszív fekete lyukhoz vezető repülést szimulált a NASA szuperszámítógépe. A felvételen a kamera megközelíti, rövid ideig kering, majd átlépi egy hatalmas fekete lyuk eseményhorizontját.

NASA-szimuláció: ilyen látvány fogad, ha belezuhanunk egy fekete lyukba (VIDEÓ)
2024. május 09., csütörtök

Több ezer magyar egyetemistától hangos Kolozsvár, javában zajlanak a KMDSZ-diáknapok

Több mint 3300 magyar egyetemi hallgató vesz részt Kolozsváron a szerdán kezdődött, 29. KMDSZ Diáknapokon – közölte a diákszövetség.

Több ezer magyar egyetemistától hangos Kolozsvár, javában zajlanak a KMDSZ-diáknapok