„Mikó' lesz tavasz? Márciusban” – Nagy István meteorológus szerint a nagy nyilvánosság több értelmet adott munkájának

•  Fotó: Facebook/Szentegyházi meteo állomás

Fotó: Facebook/Szentegyházi meteo állomás

Nem hivatalos, saját időjárás-megfigyelő állomást működtet, és egy közel tízezres követőtáború Facebook-oldalt kezel Nagy István időjós. A szentegyházi meteorológiai állomás „atyja” felidézte a Krónikának, hogyan szerette meg a meteorológiát – bájos, régies nevén légtüneménytant –, és miként igyekszik megszerettetni másokkal is.

Tóth Gödri Iringó

2021. március 14., 18:142021. március 14., 18:14

2021. március 14., 19:182021. március 14., 19:18

Az időjárás-előrejelzés életünk, mindennapjaink része. A sportkommentátort csak egy-egy meccs idején látjuk és halljuk, a tévés sztárséfet csak akkor, ha kedvünk támad főzőműsort nézni, a kormányszóvivőt pedig abban az esetben, ha érdekelnek a politikai hírek. Ám az időjárás mindig és mindenkit érint, az előrejelzés pedig ott szól minden rádióban, tévében a hírek után – egy nap sem marad el a mindenkit érdeklő tájékoztatás. Megszokott hangok, arcok tájékoztatnak az átvonuló frontokról és légáramlatokról, arcok és hangok, amelyek többnyire közömbösek, hiszen „csak” az időjárásról beszélnek. De ha valaki egyszer megnézi Nagy István (Pityu) egyik videóját, meghallja ízes székely beszédét, elolvassa frappáns és humoros Facebook-bejegyzéseit, attól fogva másként tekint a meteorológusokra.

A természet varázslatos ereje

Nagy István bár természetszerető családban nőtt fel, vakációit falun, a felső-háromszéki Ozsdolán töltötte, gyerekként nagyon félt a viharoktól, dörgéstől, villámlástól. Nagyapjától kapott egy „lelki terápiát”: a viharban kivitte az udvarba, hogy nézze vele, ahogy villámlik, így szépen, lassan megbarátkozott a természet erejével.

Nemcsak a félelme múlt el, hanem elkezdte szépnek és varázslatosnak látni a vihart, a felhők mozgását, és az évek alatt az érdeklődés hivatássá, szakmává vált.

Jelenleg a csíkszeredai meteorológiai állomás meteorológus-megfigyelője, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) munkatársa. Saját, nem hivatalos meteorológiai állomása – mely Szentegyházán, Hargita megyében található, ahova felesége révén került – évek hosszú munkájának eredménye.

Már gyerekként, az ozsdolai udvaron épített hőmérőházat, végzett méréseket. Édesapja akkor a Környezetvédelmi Őrség torjai megfigyelőállomásán dolgozott, így szakirodalommal ő segítette a kíváncsi gyereket, a 9-10 éves Nagy Istvánt. A kilencvenes évek végén járt először hivatalos meteorológiai állomáson Sepsiszentgyörgyön egy családi ismerős által, ahol még inkább beleszeretett az időjárás-megfigyelésbe. Lassacskán gyűjtögette össze a specifikus műszereket.

Idézet
Nem úgy kell elképzelni, hogy egy-egy laborból elcsórtam a műszereket, hanem szépen mosolyogtam, amíg megkaptam”

– meséli tréfálkozva.

Amikor Szentegyházára költözött, 2013-ban megemlítette a helyi alpolgármesternek, a barátjának, hogy érdemes lenne mérni a helyi értékeket, mivel Szentegyháza adatai nem passzolnak se a székelyudvarhelyi, se a csíkszeredai számokkal. Így indult az állomás, mely azóta fejlődött: ma egy automata állomás méri a legfontosabb adatokat, és küldi azokat Nagy Pityu számítógépére.

Poénban gyökerező
népszerűség

Az állomáshoz tartozó Facebook-oldal mondhatni poénból, heccből indult. „Úgy gondoltam, hogy ha a sarki turkálónak és »aprozárnak« van Facebook-oldala, akkor ennek miért ne legyen” – idézte fel a meteorológus. 2014 áprilisában született meg az első, komolytalannak mondható Facebook-bejegyzés, melyet akkor még csak a barátok lájkoltak. Ugyanabban az évben nyáron lefotózott egy szakmai szemmel „gyönyörű” viharfelhőt, amit a közösségi médiában közel 30 ezren értékeltek. Azóta sokan, egyre többen érdeklődnek Nagy Pityu oldala, bejegyzései iránt. Nem csoda, hiszen ilyen és efféle felütésű előrejelzések olvashatók Facebook-oldalán: „Nosza. Sokak kérdik: – Mikó’ lesz tavasz? – ...márciusban! – Jójó!”

Szerinte a nagy nyilvánosság több értelmet adott munkájának. Arra a kérdésre, hogy azért szeretik-e az oldalt az emberek, mert Nagy Pityu frappánsan, köznyelven, székelyesen ír, a válasz röviden annyi: „Ejsze igen”.

Az állomás adatbázisát többen is elkérték, használták már államvizsgához, kutatásokhoz, és bár a meteorológus szerint még kevés adat van, de hosszú távon szeretné szakszerűen leírni a térség mikro- és mezoklímáját.

Az oldalon nemcsak helyi előrejelzéseket tesz közzé: igyekszik interaktív lenni, egyfajta didaktikai szerepe is lett. Láthatunk bejegyzést az Etna vulkán kitöréséről is, de arról is, hogy befőttesüvegben hogyan „csinálhatunk” ködöt.

Megértetni a tudományt

„Egyfajta kötelességet érzek az iránt, hogy interaktív legyek, illetve a tanítás iránt. Az időjárásról mindenki beszél köznapi szinten, de a meteorológiáról, mint tudományról és annak szépségeiről nem sűrűn esik szó. Jó lenne bevezetni az alapfogalmakat az emberek számára, hogy megértsék, például mi az a légnyomás, mekkora hatással van ránk: egy láthatatlan erő” – fejtette ki az időjós. Hozzátette,

ez a szép a meteorológiában, hogy a légkör, amivel tulajdonképpen a legintimebb kapcsolatban vagyunk, hiszen körülvesz minket, átlátszó, szinte észrevétlen, mégis hat ránk.

Nagy Pityu azt tervezi, egyre több oktató jellegű videót tesz majd közzé, hogy elmagyarázzon jelenségeket, megértessen, megmutasson folyamatokat. Azt tapasztalja, és azt tapasztalta már a kezdetektől, hogy az emberek nyitottak a „tudományára”. Amikor Szentegyházára költözött, hamar bebizonyította a helyieknek is, hogy a mérései, illetve előrejelzései helytállóak. Amikor az ismerős gazdának azt tanácsolta, hogy a délután várható eső elől be kéne gyűjteni a szénát, megkapta a fenyegetést, hogy a fenekét szétrúgják, ha téved, de szerencsére nem tévedett, így hátsón rúgás helyett sör és bizalom lett a jutalma.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Családias hangulatban alkottak és fedezték fel a tájegység értékeit a kalotaszegi tábor résztvevői

Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.

Családias hangulatban alkottak és fedezték fel a tájegység értékeit a kalotaszegi tábor résztvevői
2025. július 07., hétfő

„Nagyon jól érzem magam” – A K2 6550 méteren levő 2-es táborából üzent Varga Csaba (Videó)

Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.

„Nagyon jól érzem magam” – A K2 6550 méteren levő 2-es táborából üzent Varga Csaba (Videó)
2025. július 06., vasárnap

Nyári kalandok a Csukás Meserádióban – István bácsi felfedező útja a Kárpát-medencében

Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.

Nyári kalandok a Csukás Meserádióban – István bácsi felfedező útja a Kárpát-medencében
2025. július 06., vasárnap

Európai falvak rejtett biológiai sokféleségét tárták fel kutatók

Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.

Európai falvak rejtett biológiai sokféleségét tárták fel kutatók
2025. július 06., vasárnap

Kisokos szülőknek gyerekeik táboroztatásához

A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.

Kisokos szülőknek gyerekeik táboroztatásához
2025. július 06., vasárnap

Célokat visznek a gyermekotthonokba a tízéves jótékonysági mozgalom futói

Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.

Célokat visznek a gyermekotthonokba a tízéves jótékonysági mozgalom futói
2025. július 05., szombat

35 fok az autóban? Olyan, mintha ittasan vezetnénk

A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.

35 fok az autóban? Olyan, mintha ittasan vezetnénk
2025. július 04., péntek

Meghaladta az egymilliót Hogyan tudnék élni nélküled? nézőinek száma

Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.

Meghaladta az egymilliót Hogyan tudnék élni nélküled? nézőinek száma
2025. július 04., péntek

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába
2025. július 04., péntek

Idén is sokan öltöttek magukra székely ruhát a székely népviselet napján

A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.

Idén is sokan öltöttek magukra székely ruhát a székely népviselet napján