Új dimenziókat nyit a nemzetközi diákközösség – Sata Zalán egyetemista tajvani tapasztalatai

tajpeji egyetem Tajvan

Sata Zalán újságíró szakos hallgató teljes másodévét Tajvanon, a tajpeji egyetemen tölti

Fotó: Sata Zalán

Már kis kora óta érdeklődéssel és izgalommal gondolt Tajvanra Sata Zalán, aki a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem újságírás szakos hallgatójaként a teljes másodévét a tajpeji egyetemen tölti cserediákként. A székelyudvarhelyi egyetemista beilleszkedéséről, az oktatási rendszerek különbözőségeiről, a nyelvtanulás során tapasztalt nehézségekről, Tajvanon szerzett élményeiről beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2025. január 18., 17:582025. január 18., 17:58

– Másodéves újságírás szakos hallgatóként úgy döntöttél, hogy Tajvanon tanulsz cserediákként. Hogyan esett a választásod a tajpeji egyetemre?

– Már kisebb koromban hallottam Tajvanról, az akkoriban itt dolgozó keresztapám mesélte történeteit. Egzotikusnak, elérhetetlennek tűnt. Élénken bennem él még, amikor néhány napig nem mehetett dolgozni tájfun miatt. Fel sem fogtam, mit mesél a telefonon és pontosan miről van szó, de már akkor izgatott.

2024 áprilisában lehetőségem nyílt közelebbről felfedezni Tajvant. A kar titkársága e-mailt továbbított a

Babeș–Bolyai Tudományegyetem és a National Taiwan Normal University közti partnerség nyújtotta lehetőségről: cserediákot várnak Tajpejbe, egy vagy két egyetemi félévre.

Leadtam a jelentkezésem, először a saját egyetemem interjúvolt meg, és a jóváhagyásukat követően, júniusban a tajpejiek is rábólintottak. A teljes másodévre jelentkeztem, úgy éreztem, ennyire mást és ennyire újat megismerni csak hosszabb idő alatt lehet. Benedek Dezső nyelvész tanár úr mentorálásával sikeresen kijutottam.

tajpeji egyetem Tajvan Galéria

Tajvanon négyéves alapképzésben vesznek részt az egyetemisták

Fotó: Sata Zalán

– A tajvani oktatási rendszer minden bizonnyal számos ponton eltér a romániaitól, ennek ellenére fedeztél fel hasonlóságokat?

– Nehéz bármi hasonlót találni, hiszen Tajvanon, az amerikai rendszerhez hasonlóan, a diákok szabad kezet kapnak tárgyválasztáskor. Az újságírást tanuló diák így könnyedén felvehet akár matematikát vagy fizikát, és ez fordítva is igaz. A tajvaniak továbbá négyéves alapképzésben vesznek részt, ahol főszakot és mellékszakot is választhatnak.

Pont a tanügyhöz kapcsolódik az első nagy különbség, ami már az érkezést követően szembetűnt. A rendszerük alapján először lelkesen indultam felvenni az otthonihoz illő számú tantárgyat, félévente hetet-nyolcat, azonban diáktársaim és a tajvani koordinátoraim csak néztek rám nagy szemekkel. Nem értettem.

Mint kiderült, a nemzetközi diákokat félve intik ez ellen, részben a tananyag mennyisége, részben annak elosztása miatt.

Míg otthon csak a félévek végén kérnek számon igazán, addig pedig a diákon múlik, hogy mennyire veszi komolyan az adott tananyagot, itt hétről-hétre komoly beadandókat kérnek, és minden szemeszter felénél úgynevezett „midtermeket” tartanak, ez szó szerint félidős vizsgát jelent. Emellett a végső, otthon szesszióként ismert felmérésen fáradtsága ellenére könnyebben átlendül az ember, hiszen tudása friss a folyamatos megpróbáltatások miatt.

tajpeji egyetem Tajvan Galéria

Sata Zalán (jobbra) szerint a tajvani diákok hatalmas nyomás alatt vannak

Fotó: Sata Zalán

– Tapasztalataid szerint melyek azok az irányelvek, módszerek, amelyek által hatékonyabbá, diákcentrikusabbá válhatna a romániai oktatási rendszer?

– A két rendszer tanulhatna a másik hibáiból, erényeiből. A tajvani diákok hatalmas nyomás alatt vannak a magas elvárásokból, számtalan beadandóból és a folyamatos, feladatok közti „zsonglőrködésből” adódóan. A román rendszer pedig olyan alapvető tudástárat és képességeket nem ad át, amelyek elengedhetetlenek lennének a felelős állampolgárrá váláshoz.

A tajvani szülők gyerekeiket már egész fiatal korban, a napi iskolai program lejártával úgynevezett „cram schoolba”, azaz előkészítő iskolákba küldik.

Ezek magánintézmények, amelyek bizonyos vizsgákra való felkészítésre vállalkoznak, sokszor akár este tízig tartó munkaidővel. Így például könnyen meglehet, hogy a tajvani tanuló, miután késő délután végez az iskolában, középiskolai jelentkezési vizsgára való előkészítésen vesz részt este tízig, majd haza kell sietnie, hogy házi feladatait is elkészítse. Majd másnap megteszi ugyanezt. Egyetemi szinten pedig gyakran hallom, hogy nem ritka éjszakába nyúlóan tanulni, vizsgák közt akár minimálisat vagy semmit nem aludni. Sokaknak vizsgákkal és prezentációkkal párhuzamosan kell teljesíteniük a gyakorlatban is.

tajpeji egyetem Tajvan Galéria

Az egyetem berkein belül különböző kultúrák találkoznak

Fotó: Sata Zalán

A román rendszerben, úgy érzem, ha a pozitív elismerés és visszaigazolás nem is sokkal több, nem hajtják annyira a „végsőkig” a diákokat. Azonban itt jön felszínre a román tanügy nagy hiányossága.

Magamon és otthoni barátaimon végig tekintve úgy érzem, mi is fáradtak vagyunk, csak sokkal szűkebb látókörűek.

Romániában hiába fáradt az iskolás, alapvető állampolgári ismeretekről fogalma sincs. Nem tudja, mi a sajtó szerepe, melyek a demokrácia alapelvei, hogyan kezelje a pénzügyeit, hogyan fizessen számlát, egyszóval hiányos az élet gyakorlati tudástára. Ezzel magamat minősítem, társaim nagy részéhez képest nem vagyok különb. Ennek pótlásához nem az óraszám növelésére, hanem annak tartalmi újragondolására van szükség. Úgy látom, a romániai diákság ugyanúgy fáradt, csak fel kell tennünk a kérdést, hogy miért. Nem töltünk annyi időt az iskolában és annyi alapműveltségünk sincs.

tajpeji egyetem Tajvan Galéria

A cserediák szerint az sem meglepő, ha tájfunriadó alatt nevetgélve sétálnak a hallgatók

Fotó: Sata Zalán

– Milyen az egyetemi közösség, sikerült beilleszkedned a közel féléves ottléted alatt?

– Megbízhatók és kölcsönös tiszteletre építkeznek. Sokszor elkacagom velük: míg nekem a berögződésem a metróra való várakozás közben, hogy biztosítsam, értéktárgyam nem lóg ki a zsebemből, nekik az, hogy az előre kijelölt helyen, a padlóra festett nyilak szerint várakozzanak. Ha az ember körülnéz a szigeten, rend van. Minimális a bűnözés, biztonságosak az utcák, tiszták az állomások. Úgy áll fenn a rend és béke, hogy közben progresszív társadalmat alkotnak.

A tajvaniak nem panaszkodnak, nem akadnak fenn az élet azon teendőin, nehézségein, amelyeken amúgy nem változtathatnak. Nem „gondolják túl” a létezést.

Nekem erdélyiként enyhe túlzással lételemem a problémáim megosztása, kimutatása. Ez nem baj, ez csupán kulturális különbség, amiért néha furcsán néznek rám az itteniek, hogy miért siránkozom annyit.

A nemzetközi diákközösség pedig mintha új dimenziókat nyitott volna meg előttem. Annyi néppel és kultúrával ismerkedtem meg, hogy nehéz számon tartani. Csak a közvetlen kollégáim közt találok német, francia, spanyol, finn, angol, amerikai, japán, dél-koreai, Fülöp-szigeteki, thaiföldi, vietnámi, dél-afrikai, orosz cserediákot, és a lista folytatható. Minket az egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős osztálya sikeresen összeköt, és fogadóbulit, karácsonyi összejövetelt, nyelvcsereprogramot szervez.

tajpeji egyetem Tajvan Galéria

A székelyudvarhelyi egyetemista az eredeti hot pot ízét is felfedezhette

Fotó: Sata Zalán

– Napjainkban a kínait (mandarint) tartják a világ egyik legnehezebben megtanulható nyelvének. Te hogyan boldogulsz?

– A kínai a teljesítménykényszeremen és a tökéletességmániámon segített. Megtanított, hogy bizonyos esetekben tényleg meg kell elégedni, el kell fogadni a tökéletlent. Nem viccből mondják, hogy nehéz, szinte lehetetlen úgy becsukni a tankönyvet, hogy biztosak legyünk, a másnapi felmérőben tökéletesen teljesítünk majd.

A kínai nyelv karaktereket használ, több tízezret, és ezek írásához szükséges követni a vonások szigorú sorrendjét, ívét, irányát.

Meg kell tanulni kiejtését, tónusát és latin betűs átírását. Már az újságolvasáshoz, az alapszintű írástudáshoz is több ezret el kell sajátítani. Türelmesnek kell lenni, hiszen még a kínai anyanyelvűek közt sem ritka, hogy elfelejtenek leírni egy-egy ritkább karaktert. A kezdet nagyon nehéz. Amíg megszokja az ember a karakterek jellegét, felépítését, számtalanszor le kell írnia a legegyszerűbbet is, hogy megjegyezze.

Az elején akár egész nap a könyvtárban ültem és több tíz oldalt teleírtam azzal a néhány házi feladatnak adott karakterrel, hogy bekerüljön az izommemóriámba.

Ha beszélni kezdek, további kihívás a tónusok tartása, hiszen a legkisebb baki miatt is nagyon félre lehet beszélni. Csak a tónus választja el például az édesanya és a ló karakterét, egyébként ugyanúgy kiejtendő. A tanulócsoportom augusztus végén közel húszfős volt, decemberben azonban már csak heten vettünk részt. Sokan feladják, még olyanok is, akiknek korábbi kötődésük is van a nyelvhez, kultúrához, jártak már itt vagy egyetemen tanulták.

tajpeji egyetem Tajvan Galéria

Az első kínaiórai feladatlap, amelyet Sata Zalán megoldott

Fotó: Sata Zalán

– A magyar szintén a nehezen elsajátítható nyelvek közé tartozik. Csoporttársaid érdeklődtek anyanyelvünk, kultúránk iránt?

– Az egyetem minden cserediákhoz társít egy itteni tanulót. Az én mentorom már az első héten jelezte, hogy Budapestre indul a következő félévben, és hogy ezért osztották mellém őt. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen folytatja tanulmányait. Ha kínai anyanyelvűekkel értekezem, akár angolul, legtöbbször szükséges megemlítenem Magyarország és Románia kínai nevét is, így könnyebben beugrik nekik.

Sokan említik az Osztrák–Magyar Monarchiát és sokan tudják, hogy a mi nyelvünk sem egyszerű.

Ha magyart hallanak, sokan először orosznak gondolják, de legtöbben nem tudják kapcsolni semmihez. Ha románul beszélek, egyértelműen a spanyolhoz kötik, érzik a nyelv újlatin jellegét. Megismertem egyébként olyan tajvani srácot is, akinek édesapja magyar szobrász, édesanyja pedig hualieni születésű. Bár soha nem élt Magyarországon, és ritkán látogatta, édesapja ösztönzésére még mindig folyékonyan beszéli a nyelvet. Számára idegen az ábécé, de beszédben igazán bő szókincse van.

tajpeji egyetem Tajvan Galéria

Fotó: Sata Zalán

tajpeji egyetem Tajvan Galéria

Fotó: Sata Zalán

tajpeji egyetem Tajvan Galéria

Fotó: Sata Zalán

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása

Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása
2025. május 13., kedd

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon

Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon
2025. május 13., kedd

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes

Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes
2025. május 13., kedd

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál

A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál
2025. május 12., hétfő

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is

Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is
2025. május 10., szombat

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére

Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére
2025. május 09., péntek

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását

Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

2025. május 08., csütörtök

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban

Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban
2025. május 07., szerda

Esőben is tud a diák napozni – Elstartolt a jubileumi KMDSZ Diáknapok

Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.

Esőben is tud a diák napozni – Elstartolt a jubileumi KMDSZ Diáknapok