Öt éve történt a lengyelek egyik legnagyobb tragédiája

Öt éve történt a lengyelek egyik legnagyobb tragédiája

Öt éve történt a második vi­lág­háború utáni lengyel törté­ne­lem legnagyobb tra­gédiája, a szmo­lensz­ki légi ­ka­taszt­rófa, mely megtizedelte az ország elitjét, megbénította védelmi képességeit, és tisztázatlan körülményei miatt máig belpolitikai és társadalmi viszályok forrása.

Hírösszefoglaló

2015. április 11., 12:012015. április 11., 12:01

2010. április 10-én a nyugat-oroszországi Szmolenszk mellett leszállás közben sűrű ködben lezuhant a TU–154M elnöki különgép, fedélzetén Lech Kaczyński államfővel és hitvesével, magas rangú lengyel katonai, politikai és egyházi vezetőkkel, neves közéleti személyiségekkel, akik a Katyńban (Katiny) 1940 tavaszán, a szovjet belügyi rendőrség (NKVD) által lemészárolt több ezer lengyel tiszt emlékére rendezett 70. évfordulós gyászünnepségre tartottak. A küldöttség és a gép teljes személyzete – összesen 96 ember – életét vesztette.

Az MTI az évforduló alkalmából kiadott elemzésében emlékeztet, a lengyel társadalomban a katasztrófa sokkot okozott, és erős nemzeti összefogást váltott ki. Ezt azonban rövidesen a korábbi belpolitikai választóvonalak mentén húzódó viták váltották fel. Az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt a szerencsétlenség következetes vizsgálatát és az áldozatok emlékének megőrzését, a kormányzó Polgári Platform (PO) inkább a rendezett lengyel–orosz kapcsolatokat állította előtérbe. A PiS jelöltjeként megválasztott Lech Ka­czyńs­ki megüresedett posztjára kiírt elnökválasztást a PO jelöltje, Bronisław Komorowski nyerte meg.

A légi katasztrófa okai máig tisztázatlanok, az orosz és a lengyel vizsgálóhatóságok eltérő részeredményekre jutottak. Az áldozatok földi maradványait Oroszországban végzett azonosításuk után hazaszállították, a koporsók felnyitása tilos volt. Mint utóbb kiderült, 14 áldozatot, köztük Anna Walentinowiczot, a Szolidaritás mozgalom egyik legendás alapítóját, tévesen azonosították. Erre a hozzátartozók nyomására utólag elvégzett azonosítások során derült fény. A lengyel hatóságok a gép roncsához csak ideiglenesen, a fekete dobozok anyagához pedig másolatban tudtak hozzáférni.

A lengyel külügyminisztérium idén februárban a gép roncsának visszaadását diplomáciai jegyzékben követelte, amelyre az orosz fél még nem adott választ. A roncs Lengyelországba szállítását az Európai Parlament márciusban elfogadott állásfoglalása is sürgette, amelyet Borisz Nyemcov orosz ellenzéki politikus meggyilkolásával kapcsolatban fogalmazott meg. A katasztrófa után a lengyel kormány – annak ellenére, hogy a 36. különleges ezred TU–154M katonai gépének fedélzetén állami küldöttség utazott – beleegyezett abba, hogy a járat jellegét visszamenőleg átminősítsék, és a nyomozás a polgári járatokra vonatkozó chicagói egyezmény alapján folytatódjon.

Ennek értelmében a döntő vizsgálatot az a fél végzi, amelynek területén a baleset megtörtént. A PiS több alkalommal eredménytelenül sürgette független nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását. A fő vizsgálatot az Oroszországi Föderáció Államközi Légügyi Bizottsága (MAK) végezte. Ennek 2011 januárjában közzétett, a katasztrófa okait összegző zárójelentése a lengyel pilótákra hárította a teljes felelősséget. Az oroszországi bűnügyi vizsgálat jelenleg is folyik, ezt az orosz szövetségi nyomozó bizottság folytatja.

Lengyelország – a MAK által átadott jegyzőkönyvek, vizsgálati minták alapján – saját nyomozást is végzett. A Jerzy Miller volt belügyminiszter vezette bizottság 2011 augusztusában nyilvánosságra hozott jelentése szerint a repülőgép parancsnoka a minimális leszállási magasság alá vitte a gépet, nem alkalmazkodva az időjárási helyzethez. A gép ennek következtében nyírfának ütközött és lezuhant. A Miller-jelentés az orosz légi irányítók hibáira is rámutatott, a lengyel katonai ügyészség pedig idén márciusban azt a gyanút fogalmazta meg, hogy az orosz légiirányítók is hozzájárultak a katasztrófához.

Az orosz szövetségi nyomozó bizottság nyilatkozatában azonnal elutasította a vádat, a légiirányítók büntetőjogi felelősségre vonása ezért nem valószínű. Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter egy április eleji rádióinterjúban egyetértett azzal a megállapítással, hogy „naiv dolog” volt az orosz hatóságokra bízni a szerencsétlenség vizsgálatát. Az RMF FM lengyel kereskedelmi rádió kedden kiszivárogtatta a lengyel katonai ügyészség egyes nyomozati anyagait, azt sugallván, hogy a lengyel légierő parancsnoka nyomást gyakorolt a pilótákra a leszállás végett. Az ügyészség reagálásában pontatlannak minősítette a közlést. Jürgen Roth német oknyomozó újságíró a német hírszerző szolgálat (BND) egy állítólagos dokumentumát tette közzé, amely szerint az orosz állambiztonság (FSZB) által szervezett robbantás okozta a katasztrófát. A BND reagálásában közölte, hogy nem tud az idézett jelentésről.

Míg a tragédia erősen kihatott a lengyel belpolitikai életre, a lengyel–orosz kapcsolatokra alig volt hatással. A kormányzó PO a szerencsétlenség előtt a „resetre” (újraindítás) törekedett a lengyel–orosz kapcsolatokban, és bírálta az előző, PiS vezette kormány erősen nemzeti irányultságú Oroszország-politikáját. A „reset” politikáját 2010 decemberében megerősítette Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök varsói látogatása. Az orosz–lengyel kapcsolatok csak az ukrán válság elmélyülése során váltak hűvösebbé.

Az idei májusi elnökválasztást megelőző kampánynak a katasztrófa egyelőre nem a legfontosabb témája. Egy április eleji felmérés szerint az ügy mindenekelőtt a PiS támogatóinak fontos, a választók többsége azonban más – főként biztonságpolitikai – témákat helyez előtérbe. Ezért a PO-nak – amely a hivatalban lévő Komorowski újraválasztását támogatja – nem érdeke az ügy felelevenítése, Andrzej Duda, a PiS államfőjelöltje pedig az ügy hangoztatásával nem nyerne meg új szavazókat. Nem kizárt, hogy az évforduló rendezvényei és a várható demonstrációk e tekintetben változást hozhatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban