Munkában. Bálint Attila egy vakfoci-meccsen fújja sípot
Fotó: Bálint Attila személyes archívuma
Bálint Attila a paralimpiák igazán bennfentes ismerője, a székelyudvarhelyi focibíró nemrég tért haza a párizsi paralimpiáról, amely nem az első ötkarikás játéka volt. Tapasztalatairól, a vakfociról, a parasportok romániai helyzetéről faggattuk.
2024. szeptember 28., 09:052024. szeptember 28., 09:05
2024. szeptember 28., 09:172024. szeptember 28., 09:17
Bálint Attila sportbírói karrierje még a kétezres években indult, egy tanfolyam elvégzése nyomán eleinte harmadosztályú focimeccseken fújta a sípot, majd a futsal felé fordult, 2013-tól már ebben a spotban aktivált. A futsal jelentette az utat a parasport, konkrétan a vakfoci felé, ugyanis a két sportágnak megannyi közös eleme van.
Bálint Attila vakfoci-játékvezető
Fotó: Bálint Attila személyes archívuma
– magyarázta, hozzátéve, hogy 2017-ben a Román Labdarúgó Szövetséget felkérte a Nemzetközi Paralimpiai Szövetség, hogy jelöljön játékvezetőket a vakfoci-mérkőzésekre, és ez hozta számára a fordulatot. Elvégzett egy rövid tanfolyamot, majd 2018-ban le is zajlott az első vakfocimeccs, amin ő bíráskodott.
„Itt Romániában volt egy Európa-bajnoki selejtező, és mivel elég jól sikerült szerencsére, és itt volt a nemzetközi szövetség egyik vezetője, meghívást kaptam a 2017-es Európa-bajnokságra, ami Németországban volt. Na, innen kezdődött el a történet” – idézte fel, hozzátéve, hogy összesen három Eb-n, egy vb-n, és immár két paralimpián vett részt.
„Elég komplex folyamat volt, hogy úgymond Párizsig eljutottam, az, hogy ott voltam azon a 13 játékvezető között, akik az egész világból részt vettek a paralimpián, a vakfociban” – hangsúlyozta.
Bálint Attila azt is elmondta, hogy ahogy a futballban, a vakfociban is megannyi változás történt az elmúlt években, a sportág egyre inkább közelít az egészségesek, épek sportjához. Hozzátette, hogy
„És ezzel ellentétben van Románia. Romániában a paralimpiai sportágakat és egyáltalán a paralimpiai mozgalmat annyira nem karolták fel az elmúlt időszakban” – vélekedett, leszögezve, hogy 2017-től a vakfoci a labdarúgószövetség egyik szakága. Van a szövetségnek a vakfoci számára elkülönített pályája, sőt nemrég Buzăuban is átadtak egy ilyen pályát.
„A szlogent, hogy a foci mindenkié, azt ne csak úgy mondjuk” – hangsúlyozta.
Sokan voltak kíváncsiak a paralimpián a vakfocira
Fotó: Bálint Attila személyes archívuma
A párizsi paralimpia kapcsán Bálint Attila elmondta, hogy a tokiói tapasztalatok után nagyon vagány volt, hogy ezen a rendezvényen voltak nézők, szurkolók, hogy ez tényleg arról szólt, hogy az emberek élvezzék a játékokat. Szerinte jó volt a hangulat, illetve a helyszínek is, a vakfoci-meccsek például az Eiffel-toronytól pár száz méterre, háttérben az ikonikus épülettel zajlottak.
Bálint Attila a körülményekkel is meg volt elégedve, az olimpiai falu kis szobáit, kartonágyait is megfelelőnek találta – bár hozzátette, hogy a paralimpia idején nem volt akkora hőség, mint az olimpia alatt, így a légkondicionálás hiányát nem szenvedte meg. Akárcsak a sportolók, a játékvezetők is az olimpiai faluban étkeztek, Bálint Attila ezzel is megvolt elégedve.
„Nagyon jó volt, tényleg jó volt. A franciák tényleg úgy próbálták megszervezni, hogy nagyon jó legyen” – idézte fel, hozzátéve, hogy az idei olimpia, paralimpia egyik nagy pozitívuma volt, hogy a francia szervezőknek fontos volt, hogy sok nézőt bevonzzanak, és sikerült is nekik, többnyire teltházas események voltak. Szerinte ehhez hozzájárult, hogy a versenyek a városban zajlottak, ikonikus helyeken.
„Ez egy különleges élmény volt. Szerintem nemcsak egy játékosnak vagy egy atlétának, hanem a játékvezetőknek is” – vélekedett.
A játékvezető azt is elmesélte, hogy bizony igencsak húzós volt a programjuk: hatkor keltek, hogy a reggel nyolcas buszon már fent legyenek, hogy biztosan elérjék a délelőtti meccseket, illetve, hogy legyen idejük elintézni a meccsek előtti formaságokat. A meccsek ütemterve is viszonylag szoros volt, így egy-egy játékvezető, például Bálint Attila is, csak este 11 körül ért vissza az olimpiai faluba, ahol elfogyaszthatta vacsoráját, hisz az étkeztetés nonstop volt. Vacsora után még következett egy gyűlés, eligazítás a másnapi mérkőzések kapcsán.
– magyarázta.
A játékvezető azt is elmondta, hogy a paralimpiát hosszas felkészülési folyamat előzte meg. A 13 vakfocibíró – akik 11 különböző országból voltak – különböző online kurzusokon vettek részt.
„Romániában most az a cél, hogy valahogy megpróbáljanak minél több játékost toborozni, és valamilyen fajta kisebb bajnokságot elindítani nálunk is” – tette hozzá leszögezve, hogy nálunk még gyerekcipőben jár ez a parasportág, hiszen például edző is csak egy van az országban, aki elvégezte az erre specializálódott tanfolyamot. Játékos szintén kevés van. Bálint Attila szerint bár tény, hogy nem egyszerű, de fontos lenne játékosokat bevonzani.
Bálint Attila játékvezető Párizsban
Fotó: Bálint Attila magángyűjteménye
„Nem egyszerű. Egy labdát rúgni bekötött szemmel, meghatározott pályán, és még gól is legyen belőle egy olyan kapusnak, aki lát, az nem egy egyszerű dolog. Én azért is tartom egy kisebb csodának ezt a dolgot, mert ezek a sportolók egy kicsit még ügyesebbek, mint látó társaik. Ez egy teljesen másfajta felkészüléssel jár. Vannak gyengébb meccsek is, de van olyan, ahol ámultba ejtő a taktika, a passzolgatások, az, ami történik a pályán” – fejtette ki.
Sokat segítettek tavaly a játékoseladások a Kolozsvári CFR labdarúgócsapatának, amely ennek köszönhetően 2024-ben – a több millió eurós veszteségeket termelő korábbi éveket követően – nyereséggel zárta az esztendőt.
„Legmagasabb szintű riadót fújtak” az Európai Labdarúgó-szövetségnél, miután kiderült, hogy magyar–román–ukrán–koszovói csoport is összejöhet a Nemzetek Ligája következő kiírásában – írja a Prosport.
A Budapest Jégkorong Akadémia HC–Csíkszeredai Sportklub és a Gyergyói HK–Brassói Corona párharccal kedden megkezdődik az Erste Liga elődöntője, melyben az ütközetek az egyik csapat negyedik sikeréig tartanak.
Budapesten is vereséget szenvedett a magyar labdarúgó-válogatott a török csapattól a Nemzetek Ligája osztályozójának visszavágóján.
Marco Rossi szövetségi kapitány szombaton azt mondta, fontos lesz, hogy megtalálja a magyar labdarúgó-válogatott az egyensúlyt támadás és védekezés között.
A világ legjobb sportfotósainak listájára került fel a 18 éves kolozsvári Horváth Tamás, akinek alkotását a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) versenyén a legjobbak közé választotta a sportmédia nemzetközi szakértőiből álló zsűri.
Magyarország labdarúgó-válogatottja csütörtökön este 3-1-es vereséget szenvedett Törökország vendégeként a Nemzetek Ligája osztályozójának első mérkőzésén, így kétgólos hátrányból várja a budapesti visszavágót.
Elismerően nyilatkozott a Ferencváros vízilabdacsapatának vezetőedzője és több játékosa is a Nagyváradi VSK küzdeni tudásáról a Bajnokok Ligájában lejátszott csoportmérkőzést követően.
A 2028-as Los Angeles-i játékokon is az olimpiai program része lesz az ökölvívás. Erről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntött a görögországi Costa Navarinóban zajló 144. kongresszusán.
Kokaint találtak az év elején az akkor még a Brassói Corona jégkorongcsapatában játszó Szabó Pál Krisztián szervezetében.
szóljon hozzá!