Van itt néznivaló. Milliók követik figyelemmel a Szuperliga mérkőzéseit
Fotó: Pinti Attila
Egyáltalán nem elhanyagolható pénzösszegek mozogtak a román labdarúgó-bajnokság klubcsapatainak háza táján a Szuperliga minap lezárult átigazolási időszakában, mely során az erdélyi együttesek is „kitettek magukért”. Bár a Szuperliga továbbra sem fér be Európa 20 legértékesebb bajnoksága közé, itthon egyre népszerűbb: az idei szezon minden bajnoki meccsébe legalább egymillióan belepillantottak.
2024. szeptember 16., 10:012024. szeptember 16., 10:01
Bármennyire is sokan és sokat ostorozzák a színvonal miatt, nőtt a román élvonalbeli futballbajnokság televíziós nézettsége. A Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) közlése szerint idén július-augusztusban összesen 6,3 millióan kapcsolódtak be a Szuperliga mérkőzéseinek közvetítéseibe, legkevesebb egy-egy perc erejéig legalább egymillió néző belepillantott valamennyi összecsapásba.
Az eddigi legnézettebb Szuperliga-találkozó az FCSB-UTA összecsapás volt (2-0)
Fotó: Facebook/UTA Arad
Mindez a bonyolult statisztikai számítások szerint 2,49-es átlagos nézettségi pontszámot (rating point) jelent országos szinten, minden idősávot figyelembe véve, szemben a 2023 július-augusztusában jegyzett 2,45-höz képest. A legutóbbi, 9. forduló előtt
4,5 nézettségi pontszámot (rating point) ért el országos szinten. A Rapid–Dinamo bukaresti derbi 4,4, az FCSB-Kolozsvári U és Craiovai U–Rapid meccsek pedig 4,2-vel követik. A top 10-ben hatszor érdekelt George Becali bajnok FCSB-je, mely továbbra is a legnépszerűbb csapat, viszont eddigi nézettsége 20 százalékkal visszaesett tavalyhoz képest: 5 pontról 4-re esett vissza.
Az erdélyi csapatok közül az idei átlagos nézettség szempontjából a Kolozsvári CFR a negyedik (2,9-es pontszám), a Kolozsvári U a hatodik (2,5), az Aradi UTA a kilencedik (2,3), a Nagyszebeni Hermannstadt a tizedik (2,2), a Sepsi OSK pedig a 12. (2,1) a 16 csapatos mezőnyben.
Románia tekintetében a tévéközvetítési jogokat jelenleg az EAD nevű cég birtokolja, amely 2027-ig idényenként több mint 30 millió eurót fizet ezért a labdarúgóligának. Az összeg nagy része a kluboknál köt ki, amelyek minél jobb helyezést érnek el, annál nagyobb részt kapnak belőle: tehát jól fizet a minél jobb labdarúgás.
A Szuperliga idei legnézettebb meccsei
Fotó: LPF
Már csak ezért is megéri, hogy a csapatok – melyek javarésze nem dúskál a pénzben – minél jobb helyezésre hajtsanak még az alsóházban is.
Közben a klubok természetesen játékoseladásokból is pénzt szereznek, a bajnoki címre hajtók pedig nemcsak adnak, hanem vesznek is.
Az európai kupasorozatok főtáblájáról lemaradó, folyamatosan nagy adósságokkal „hírbe hozott” fellegvári együttest a Rapid követi 7 millió euróval, míg az FCSB csak Florinel Comanért csaknem 6 millió eurót kapott.
Nagy összegért cserébe eladta támadóját bajnoki riválisának a Kolozsvári CFR. A címvédő fővárosi klub kétmillió eurót fizetett ki Daniel Bîrligea játékjogáért. Az európai kupabúcsút követően még több játékos is távozhat a kolozsváriaktól.
Becali aranyérmes csapata – mely az Európa Liga főtáblás küzdelmeire készül – a vásárlók listáján már élen áll mintegy 4,65 millió eurós kiadással, a Rapid 4,3, a CFR 3 millió eurót költött.
a CFR körülbelül 7,3 millió euró, a Sepsi 1,15 millió, az UTA 850 ezer, a Hermannstadt pedig 690 ezer eurós profittal zárta az átigazolási szezont (a Rapid 2,7 millió euróval második). Mínuszban csupán két csapat, a Dinamo (100 ezer) és Craiovai U (1,5 millió euró) zárt e tekintetben a Szuperligában. Amelynek 16 klubjából 11 pénzért értékesített játékost, négy pedig semmilyen pénzbeli mozgást nem mutatott, azaz ingyen engedett el vagy igazolt futballistát.
A Szuperliga csapatainak nézettségi mutatói
Fotó: LPF
Miközben szabadon igazolható játékosok továbbra is érkezhetnek a román bajnokságba, nagyjából kialakult a Szuperliga „kerete”, amelyet pénteken, még a hétvégén újraindult klubfocis nagyüzem előtt összesen 223,28 millió euró értékűre „taksált” a Transfermarkt mérvadó nemzetközi szakportál.
A rangsort természetesen az angol Premier League vezeti 11,56 milliárd euróval, a második helyezett spanyol LaLiga „csak” feleannyit, 5,3 milliárdot, az olasz Serie A 4,9-et, a német Bundesliga pedig 4,38 milliárd eurót ér.
Visszatérve a „szintünkre”: a román bajnokságot a környező országok viadalai közül az ukrán (13. hely 393,2 millió euróval), a szerb (18., 256,86 millió) és a horvát (21., 232,32 millió) is megelőzi. Bár a bolgár bajnokság közvetlenül a román mögött áll, itt már nagyobb az értékbeli leszakadás, hiszen 175,44 millió eurósra becsülik. A magyar NB I 156,45 millió euróval a kontinens 26. pontvadászata a játékoskeretek összértéke alapján.
Ciprian Deac (balra) és a CFR már elbúcsúzott az európai porondtól, marad a Szuperliga
Fotó: Facebook/Fotbal Club CFR 1907 CLUJ
A román bajnokság értéke szempontjából a klubcsapatok rangsorára kitérve természetesen a bajnok FCSB vezet 36,85 millió euróval, a második pedig jelenleg a Craiovai U 26,18 millióval, a Rapid 25,5 millió euróval a harmadik legértékesebb.
A további erdélyi csapatok közül a Kolozsvári U 12,95 milliót (6. hely), a Hermannstadt 10,55 (8.), az UTA pedig 7,88 millió eurót (14.) ér játékoskerete alapján.
A Sepsi OSK vezetése közös megegyezéssel szerződést bontott Bernd Storck vezetőedzővel – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a román labdarúgó-élvonalban szereplő székelyföldi klub.
Minden szezon elején az a célkitűzése az aradi UTA labdarúgócsapatának, hogy kicsit jobban szerepeljen, mint az előző idényben, ennek megfelelően Mészár Sándor, a klub tulajdonos-elnöke szerint a bajnoki cím még messze van.
A portugál válogatott hátrányból fordítva 2-1-re legyőzte a házigazda német csapatot a labdarúgó Nemzetek Ligája szerdán rendezett müncheni elődöntőjében.
Megnyerte a másodosztályú labdarúgó-bajnokságba jutásért rendezett rájátszás döntőjének visszavágóját is a szatmárnémeti CSM Olimpia, így a 2025–2026-os szezonban hosszú idő után ismét lesz második ligás csapata a Szamos-parti városnak.
A címvédő FTC-Telekom 13-11-re legyőzte a szerb Novi Beograd csapatát a férfi vízilabda Bajnokok Ligája máltai négyes döntőjének vasárnapi fináléjában.
Végig magabiztosan játszva hetedszer is elhódította a serleget, és ezzel megvédte címét a Győri Audi ETO KC a női kézilabda Bajnokok Ligájában, miután 29-27-re legyőzte a dán Odense csapatát a budapesti MVM Dome-ban megrendezett négyes döntőben.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma–1-es Spanyol Nagydíjat vasárnap Barcelonában, ezzel tízpontosra növelte az előnyét a világbajnoki összetettben csapattársával, a brit Lando Norrisszal szemben.
A Paris Saint-Germain története során először megnyerte a labdarúgó Bajnokok Ligáját, mivel a sorozat szombati, müncheni fináléjában kiütéses, 5-0-s sikert aratott az Internazionale felett.
A címvédő Győri Audi ETO KC 29-28-ra legyőzte a dán Esbjerget a női kézilabda Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjének szombati első elődöntőjében.
Szigorú játékvezetőként jellemzi a nagykárolyi Kovács Istvánt az RMC Sport francia sportportál, amely abból az alkalomból közölt rövid portrét a partiumi sípmesterről, hogy ő vezeti a Bajnokok Ligája szombat esti d
Megnyerte a bajnoki címet a Nagyváradi VSK vízilabda-csapata, miután a bajnoki finálé mindent eldöntő ötödik mérkőzésén Bukarestben felülmúlta a címvédő Steaua együttesét.
Egyenlített a Nagyváradi VSK a román vízilabda-bajnokság döntőjében a címvédő Steaua ellen, így a bajnoki cím sorsa a május 31-ei ötödik mérkőzésen dől el.
szóljon hozzá!