Felpörögnek a motorok hétvégén a melbourne-i Albert Parkban, ahol az 58 körös Ausztrál Nagydíjjal elrajtol a Forma–1-es autós gyorsasági világbajnokság húsz futamból álló, november 29-éig tartó idei szezonja.
2015. március 13., 11:562015. március 13., 11:56
A szakértők idén is Mercedes-fölényt jósolnak a címvédő brit Lewis Hamilton és csapattársa, a német Nico Rosberg közötti csatározással, ugyanakkor mögöttük érdekes küzdelem alakulhat ki a Red Bull, a Williams és a Ferrari között a dobogós helyekért.
A pilóták még nem akartak messzemenő találgatásokba bocsátkozni az esélyeket illetően, meglátásuk ugyanis, hogy bár a téli teszteredmények adnak némi támpontot, a mezőny egészéről viszont csak a versenykörülmények közötti felmérő adhat valós képet. Az élcsapatok többsége elsősorban arra törekszik, hogy megszorongassa a Mercedes „Ezüst Nyilát\", mert bár optimisták téli fejlesztéseiket illetően, tisztában vannak azzal, hogy a W06 Hybrid képes lehet ott folytatni, ahol a tavalyi W05-ös autó befejezte.
Vettel realista
„Amilyen előnye a Mercedesnek 2014-ben volt, azt egy tél alatt nem könnyû ledolgozni\" – mutatott rá csütörtöki sajtótájékoztatóján Sebastian Vettel is, aki a Red Bulltól a Ferrarihoz igazolt át, ahol azt a Fernando Alonsót váltja, aki idén a Honda-motorra váltó McLaren színeiben versenyez.
A négyszeres német világbajnokot többen is honfitársa, a legendás Michael Schumacher utódjának szeretnék látni, ám az még kérdéses, hogy érkezésével a maranellóiak képesek lesznek-e elérni ugyanazt, amit annak idején a Schumi, Jean Todt és Ross Brawn trió véghezvitt a Scudériával.
„Esélyesnek nem nevezném magunkat, de szeretnénk azzá válni. Az előzéshez azonban előbb utol kell érni az ellenfelet\" – állapította meg Vettel, aki csapattársához, a finn Kimi Raikkönenhez hasonlóan elégedett az idei versenygéppel: mindketten egyetértettek abban, hogy sokkal kedvezőbb helyzetben van most a Ferrari, mint tavaly ilyenkor volt.
Ezzel együtt megpróbálnak könnyelmű ígérgetések helyett realista építkezést folytatni, hogy 2016-ra már valóban vb-címre hajthassanak. Korábban a csapatfőnök, Maurizio Arrivabene úgy nyilatkozott, idén már egy-két győzelemmel is elégedett lenne.
Optimizmus a Williamsnél
Nem úgy a Mercedes-erőforrásokra alapozó Williams-istálló (két pilótája a finn Valteri Bottas és a veterán brazil Felipe Massa), amelynek technikai igazgatója, Pat Symonds szerint az eddigi munka alapján már eljutottak arra a szintre, amikor kockázatot is vállalhatnak ahhoz, hogy még feljebb lépjenek.
A tavaly a Renault-motorokra panaszkodó, korábban szebb napokat is megélő Red Bull most az ausztrál Daniel Ricciardóra és a Toro Rossótól elõléptetett, húszéves orosz Danyil Kvjat pilótapárosra bízta az autót, Christian Horner csapatfőnök pedig nagyon reméli, hogy közelebb kerülnek a Mercedeshez.
„A motorok közötti erőkülönbséget kellene eltüntetni\" – vallja továbbra is. Az erőforrások cseréjéért járó büntetések amúgy abban változtak, hogy ezentúl az egyes részegységek cseréjét a rajtrácson való hátrasorolással szankcionálják, illetve szükség esetén a futam alatti további időbüntetéssel sújtják az érintett versenyzőt.
Hogy ebben része lesz-e a McLarennek, még nem tudni, a teszteléseken viszont többször is műszaki problémái adódtak az amúgy változatlanul ambiciózus csapatnak. A brit Jenson Button oldalára ugyan Fernando Alonsót ültették be az autóba, de a spanyol világbajnok korábbi tesztbalesete miatt egyelőre nem versenyezhet. Ausztráliában a dán Kevin Magnussen helyettesíti.
Debütálnak az ifik
Nagy érdeklődés övezi a 17 éves holland Max Verstappen, valamint 20 éves spanyol csapattársa, ifjabb Carlos Sainz debütálását a Renault-motorral futó Toro Rosso színeiben. A csapat merész terveket szőtt idénre, hiszen, bár mindkét pilótájuk tapasztalatlan, az ötödik helyet akarják megszerezni.
Ebbe azért biztosan beleszól majd az összeszokott Force India (két pilótája a német Nico Hülkenberg és a mexikói Sergio Pérez) – bár bevallottan gondokkal küszködtek télen, és igazából még saját képességeiket sem tudták felmérni –, valamint a futamonkénti rendszeres pontszerzést célzó, idén Mercedes-motorra váltó Lotus (pilótája a francia Romain Grosjean és a venezuelai Pastor Maldonado) is.
A Marussia jogutódjaként az F1-ben induló Manor-istálló a héten hivatalosan bejelentette, hogy az idény első néhány futamán a spanyol Roberto Merhi lesz a brit Will Stevens csapattársa, a Sauber felállása ugyanakkor még mindig nem végleges. Giedo van der Garde megnyerte ugyan a pert korábbi csapata ellen, a holland pilótának nincs érvényes szuperlicence ahhoz, hogy autóba üljön a svéd Marcus Ericsson vagy a brazil Felipe Nasr helyett. A Saubernek pedig bevallottan súlyos anyagi problémái adódhatnak a kialakult helyzetből.
Melbourne-i izgalmak
„Biztos vagyok abban, hogy szoros, izgalmas csatákkal teli versenysorozat lesz\" – vélekedett a címvédő Lewis Hamilton, nem titkolva azt sem, hogy a Mercedes és õ is szeretné megvédeni vb-címét, utóbbiban csapattársa, Nico Rosberg tervezi megakadályozni.
Mindketten elismerték, hogy már izgatottan várják a hétvégi 58 körös melbourne-i futamot. A pálya ugyan nem változott, de az idei újdonságok között említendő, hogy idén bevezetik a szabadedzéseken már többször tesztelt virtuális safety cart, amely azt a célt szolgálja, hogy a pályán adódó balesetveszély esetén a biztonsági autó beküldése nélkül kötelezzék a versenyhelyzet ideiglenes megszüntetésére a pilótákat.
Ismert az is, hogy idén eltörölték a duplapontos szabályt, 1992 után pedig ismét visszatér a Mexikói Nagydíj a versenynaptárba. A Forma–1-et Romániában a Dolce Sport közvetíti, ugyanakkor élőben sugározza még a Duna Tv (egészen nyárig, akkor az M4 Sport csatorna veszi át), a német RTL és az olasz Rai Uno. Az Ausztrál Nagydíj itteni idő szerint reggel 7 órakor kezdődik.
Vasárnapi vereségével a Sepsi OSK búcsúzott a román labdarúgó-bajnokság élvonalától, nyolc évvel azután, hogy – a nulláról építkezve – feljutott a legjobbak közé, s ez idő alatt két-két Román Kupa-, illetve Szuperkupa-győzelmet aratott.
Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.
A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.
Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.
A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.
A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.
A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.
A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
szóljon hozzá!