Hosszú ujjhegynyire volt a tökéletes olimpiától

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

Hosszú Katinka mindent kiadott magából, saját bevallása szerint pedig egyetlen benyúláson kívül minden összejött számára a riói olimpián, ahol három aranyérme mellett a pénteki versenynapon utolsó számában, 200 méter háton egy ezüstéremmel gazdagodott. Az éremtáblázat 10. helyére csúszó Magyarország további három, a 24. helyre feljövő Románia pedig két érmet szerzett a hetedik versenynapon.

Krónika

2016. augusztus 13., 11:122016. augusztus 13., 11:12

2016. augusztus 13., 12:362016. augusztus 13., 12:36


A bajai úszó 2:06.05 perces idővel, óriási csatában lett második az amerikai Maya Dirado mögött a 200 hát döntőjében. Hosszú az előfutamban, majd az elődöntőben is országos csúcsot úszott, a fináléban azonban minimálisan, két századdal elmaradt ettől.

A néhány magyar szurkolótól is hangos Olimpiai Uszodában a rajtot követően a Vasas szupersztárja – aki az elő- és a középfutamban egyedüliként úszott 2:07 perc alatti időt, ezzel több mint egy másodperccel volt jobb a másodiknál – szinte azonnal az élre állt, az első forduló után világcsúcsrészidőn belül volt és magabiztosan vezetett, féltávnál már közel egy testhosszal ellépett. Az utolsó 50-re fordulva sokkal jobban jött ki a delfinezésből, és ekkor úgy tűnt, nem vehetik el tőle a győzelmet, az amerikai azonban óriási hajrával feljött, s végül jobb benyúlásával, hat századdal győzött. Hosszú mostani sikerével felnőtt pályafutása 60. érmét szerezte az olimpiát, világ- és Európa-bajnokságokat tekintve 50 és 25 méteres medencében.

Az éremtáblázat élcsoportja:
1. Egyesült Államok     20 13 17
2. Kína                            13 10 14
3. Nagy-Britannia          7   9   6
4. Japán                          7   3  14
5. Koreai Köztársaság  6   3   4
6. Németország             6   3   2
7. Oroszország              5   9   8
8. Franciaország           5   7   5
9. Ausztrália                   5   6   7
10. MAGYARORSZÁG 5   3   3
(...) 24. ROMÁNIA         1   1   1

Hosszú Katinka mindent kiadott magából, saját bevallása szerint pedig egyetlen benyúláson kívül minden összejött számára a riói olimpián. A  bajai úszó elmondta, ez a második hely rögtön munkára is ösztönzi.

„Ez a versenyszellem bennem van, főleg úgy, hogy pár századdal kaptam ki. A tüzet már érzem, megindult bennem” – mondta a 27 éves Hosszú, aki 400 méter vegyesen óriási világcsúccsal, 100 méter háton minden idők második leggyorsabb úszásával, 200 méter vegyesen pedig olimpiai rekorddal győzött.

„De hogy is lehetnék csalódott? Úgy érkeztem ide, hogy még nem volt olimpiai érmem, a világbajnokságokon pedig két arany és egy bronz volt a legjobb szereplésem. Ez az egész egyszerűen hihetetlen” – fogalmazott a Vasas világklasszis versenyzője, aki elárulta, annyira elfáradt az utolsó döntőjében, hogy a levezetés során hányt.

„Egyetlen célba érkezésen kívül minden összejött az olimpián, azt, hogy ez az egyetlen dolog, ami nem jön össze, bármikor aláírtam volna. Azért ez a négy érem jelzi, hogy jó úton járunk. Mindvégig bíztunk abban, amit csináltunk, lehajtottuk a fejünket és keményen dolgoztunk. Mindent beleadtam, ennyi volt, de azért a három arany, egy ezüst ennyi voltnak nem rossz...\" – jegyezte meg Hosszú.

Cseh-ezüst, Kapás-bronz, Márton harmadik lett súlylökésben

A magyar úszók további két érmet szereztek péntekről szombatra virradóra. Cseh László – hármas holtversenyben – ezüstérmet szerzett a 100 méteres pillangóúszás döntőjében. A 30 éves magyar klasszis 51.14 másodperces idővel csapott célba, csakúgy mint a szám háromszoros címvédője, az amerikai Michael Phelps, illetve a világbajnok dél-afrikai Chad Le Clos. A számot a szingapúri Joseph Schooling fölényesen nyerte 50.39 másodperces olimpiai csúccsal.

„Örülök ennek az ezüstéremnek, főleg így, hogy hárman osztozunk a dobogó ezüstös fokán. Sajnálom, hogy az arany nem lett meg, de ahhoz nem voltam elég gyors” – értékelte teljesítményét a vegyes zónában. „A kezdésemben még maradtak tizedek, szerencsére a második fele azért megy. Örülök, hogy egy ilyen kétszáz után egy ezüstöt azért sikerült összehoznom. Ez jót tesz a lelkemnek” – utalt arra, hogy a hosszabbik távon világbajnoki címvédőként csak hetedik helyen végzett.

A hetedik versenynapon egy magyar bronz is „felszínre került” az olimpiai uszodában: Kapás Boglárka 800 méter gyorson lett harmadik. A döntőt világcsúccsal az amerikai Katie Ledecky nyerte, aki negyedik diadalát aratta ezen az olimpián. A szám 23 éves magyar Európa-bajnoka az egy nappal korábban úszott országos csúcsából (8:19.43) több mint három másodpercet faragva, 8:16.37 perces idővel csapott célba.

„Két tizeddel lemaradtam az ezüstéremről, de egyáltalán nem bánkódom emiatt. Mondtam is Jazmin Carlinnek, örülök, hogy vele állhatok a dobogón” – mondta Kapás a brit ezüstérmesre utalva, majd elsírta magát, s azután másodpercekig örömkönnyeivel küszködött, alig tudott megszólalni. Arra a kérdésre, hogy ilyenkor mi az, ami végigfut az emberen és sírásra készteti, úgy válaszolt: „hát az, hogy amiért jöttem, azt megszereztem, és ez a legnagyobb dolog, ami egy sportolóval megtörténhet”.

A negyedik magyar érem atlétikában született: Márton Anita nagyszerű országos csúccsal, 19,87 méteres eredménnyel bronzot szerzett súlylökésben. Michelle Carter (Egyesült Államok) 20,63 méterrel lett az olimpiai bajnok, a második helyen Valerie Adams (Új-Zéland) végzett 20,42 méterrel. A nők között magyar atléta legutóbb 1968-ban Mexikóban szerzett érmet, akkor a gerelyhajító Németh Angéla győzött, a diszkoszvető Kontsek Jolán pedig harmadik lett. Márton Anita a nők között a magyar atlétika hetedik olimpiai érmét nyerte meg.

A 27 éves riói bronzérmes elmondta, tudta, hogy képes országos csúcsot elérni a döntőben, a selejtező után pedig azt is sejtette, hogy érmet szerezhet. „Nagyon boldog vagyok, hogy mindent, amit elterveztünk, sikerült megvalósítani – hangsúlyozta. – Minden lökés után éreztem, hogy ebből is hiányzott még egy kicsi, abból is. A harmadik lökés után már csak arra koncentráltam, hogy teljes erőből nagyon hosszan meglökjem a súlyt, ha kell, akkor kilépek. De igazából soha nem lépem ki a lökéseket, le is kopogom...”

A magyar férfi vízilabda-válogatott is felszabadultan zárta a hetedik versenynapot: Japán 17-7 arányú legyőzésével – három döntetlen után – megszerezte első sikerét. A küzdelem rendkívül kiélezett a csoportban, hiszen az addig hibátlan brazilok 9-4-re kikaptak a görögöktől, míg az addig nyeretlen szerbek 10-8-ra legyőzték Ausztráliát. Magyarország Brazília ellen zárja a csoportkört. A csoport állása az utolsó forduló előtt: 1. (és már negyeddöntős) Brazília és Görögország 6-6 pont, 3. Magyarország 5, 4. Szerbia 4, 5. Ausztrália 3, 6. Japán 0.

Tecăuék elbukták a döntőt, román bronz súlyemelésben

Románia folytatta az éremszerzést, ám ezúttal nem jött össze az arany. Florin Mergea és Horia Tecău 6:2, 3:6, 6:4-re kikapott A spanyol Rafael Nadal, Marc López kettőstől a férfi teniszpáros döntőjében. A hatodik helyen kiemelt ibériai duó 2 óra 26 perc alatt győzte le az ötödikként rangsorolt román kettőst. Nadal második alkalommal lett olimpiai bajnok, hiszen 2008-ban Pekingben egyesben diadalmaskodott, de Rióban is versenyben van még, az argentin Juan Martin del Potróval találkozik az elődöntőben.


„Fájó a vereség, hiszen nagyon közel voltunk az aranyhoz, de nem szabad keseregni, hiszen az ezüst is egy győzelemmel ér fel” – fogalmazott Tecău, és Mergea is azt emelte ki, hogy egy álom vált valóra a döntőbe jutással, a román teniszsport első olimpiai érme pedig „minden román sikere”.

Románia küldöttsége az első ezüst mellett az első bronzérmét is megszerezte: Gabriel Sîncrăian súlyemelő a 85 kilogrammosok között lett harmadik. „Amikor gyerek voltam, nem tudtam, mi az az olimpia. 10-12 éves koromban fogtam fel, mit jelent, és azóta arról álmodoztam, hogy kijutok és érmet szerzek. Most teljesült az álmom” – fogalmazott a 27 éves sportoló.

A román női kézilabda-válogatott ismét győzelmet ünnepelt: 24-21-re verték Spanyolországot. A csoport állása: 1. Norvégia 6 pont (113-94), 2. Brazília 6 (109-94), 3. Spanyolország 4 (99-94), 4. Angola 4 (94-102), 5. Románia 4 (81-91), 6. Montenegró 0. A csoportok első négy helyezettje jut a negyeddöntőbe, Románia az utolsó fordulóban Norvégiával találkozik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Elköszönt a nemzeti csapattól Gulácsi Péter, a magyar válogatott kapusa

Hétfő délben bejelentette visszavonulását a magyar labdarúgó-válogatottból Gulácsi Péter, a nemzeti csapat elsőszámú kapusa. A 35 éves hálóőr a legutóbbi a közösségi oldalára feltöltött videóban jelentette be döntését.

Elköszönt a nemzeti csapattól Gulácsi Péter, a magyar válogatott kapusa
2025. május 19., hétfő

Diószegi László a Sepsi OSK kiesése után: a csapat nem volt méltó a szurkolótáborához

Vasárnapi vereségével a Sepsi OSK búcsúzott a román labdarúgó-bajnokság élvonalától, nyolc évvel azután, hogy – a nulláról építkezve – feljutott a legjobbak közé, s ez idő alatt két-két Román Kupa-, illetve Szuperkupa-győzelmet aratott.

Diószegi László a Sepsi OSK kiesése után: a csapat nem volt méltó a szurkolótáborához
2025. május 17., szombat

Dúsgazdag sportolók: Ronaldo tovább hizlalta bevételeit, nincs nő a top 50-ben

Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.

Dúsgazdag sportolók: Ronaldo tovább hizlalta bevételeit, nincs nő a top 50-ben
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

2025. május 11., vasárnap

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban

Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban
2025. május 09., péntek

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján

A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján
2025. május 08., csütörtök

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben

A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben
2025. május 04., vasárnap

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán

A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán
2025. május 02., péntek

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott

A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott
2025. április 30., szerda

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt

Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt