2011. március 24., 08:442011. március 24., 08:44
FORMA–1 – Melbourne-ben holnap megkezdődnek az első hivatalos körözések a Forma–1-es világbajnokság 2011-es szezonjában: a pilóták minden bizonnyal már türelmetlenül várják, hogy élesben is kipróbálhassák az új fejlesztéseket, hiszen a bahreini politikai helyzet miatt két hetet csúszott a start, így a vasárnap romániai idő szerint 9 órakor rajtoló Ausztrál Nagydíjjal indul a pontvadászat (a futamot élőben közvetíti az RTL Klub és a Digi Sport). A szabályváltoztatások miatt sok pilótát már a szombati hivatalos időmérő edzésen is meglepetés érhet, hiszen ismét bevezették a 107 százalékos szabályt. Ezzel megszűnhet, hogy a lassú pilóták verseny közben feltartsák az élmezőny tagjait: csak azok a versenyzők vehetnek részt a futamon, akik a leggyorsabb körük során 107 százalékon belül vannak a kvalifikáció első körében mért legjobb időeredményéhez viszonyítva. Például, ha az első versenyző 1:40 percet ért el, 1:47 perces időeredmény felett már nem lehet rajthoz állni.
A szezon előtti tesztelések ismét a Red Bull és a Ferrari párharcát vetítik előre, ez a két csapat jobban szerepelt a Mercedesnél és a McLarennél, ám a valós állapotok várhatóan csak a futamokon derülnek ki. Több szerepet kaphat a versenyzők ügyessége: a kettős diffúzor betiltása mellett ugyanis az állítható hátsó szárny bevezetése és a KERS újbóli engedélyeztetése is megkönnyítheti az előzéseket. A kinetikus energiát visszanyerő rendszer (KERS) a fékezéskor felszabaduló energiát elektromos áram termelésére használja, amit aztán képes visszatáplálni a hajtásrendszerbe. Így időnként, mintegy 6 másodpercen át, plusz 80 lóerő áll a pilóták rendelkezésére – vagyis segítségével könnyen helyzeti előnybe lehet kerülni.
Egy másik változás, hogy a Bridgestone ötéves egyeduralma után idén csak Pirelli gumikat használhatnak a csapatok. Az olasz gyártó különböző színekkel látta el az abroncsokat, ezzel is segítve a nézőket abban, hogy megállapíthassák, melyik pilóta, milyen gumit választott. A vizes aszfaltra alkalmas abroncsok szélén narancssárga csík lesz látható, az intermediate gumikat pedig világoskékkel jelölik. A száraz időben használt abroncsokat négy színnel különböztetik meg egymástól: az úgynevezett szuperlágy piros, a lágy keverék sárga, a közepes fehér, míg a kemény ezüst csíkot kap az oldalára.
Az esélyeket már csak a rendkívül erős mezőny miatt sem lehet megjósolni. A Forma–1 történetében 1970 után mindössze második alkalommal fordul elő, hogy öt világbajnok is rajthoz áll: a címvédő Vettel mellett Alonso, Hamilton, Button és Schumacher. Az élmezőnyben nem volt mozgás, a vezető négy csapat (Red Bull, Mercedes, Ferrari és McLaren) ugyanabban a felállásban érkezett Melbourne-be, ahogy a tavalyi szezont zárta.
A második vonal élcsapatának számító Renault tavaly is közel volt a futamgyőzelemhez, az idén azonban váratlan gondok hátráltatják őket. Bár az autó sokat fejlődött, elvesztették a tavalyi szezonban háromszor is dobogós helyen végzett Robert Kubicát: a 26 éves lengyel pilóta február 6-án egy olaszországi ralifutamon szenvedett súlyos balesetet. Kubica jelenleg lábadozik, helyét pedig a tapasztalt német Nick Heidfeld vette át. A franciákhoz stratégiai partner érkezett, a Lotus ugyanis hivatalosan is visszatért a száguldó cirkuszba, és szponzorként vásárolta be magát a francia istállóba. Az új csapat megjelenésével két Lotus-istálló szerepel a Forma–1-ben; a végleges megegyezésig a tavaly a névlicencet megvásárló malajziai Team Lotus is megtartja az egykoron hétszeres F1-világbajnok istálló nevét.
A csapatmozgásoknál fontos szerepet játszottak az új versenyzők által hozott szponzorpénzek. Így került 26 év után ismét venezuelai pilóta a száguldó cirkuszba: a GP2 versenysorozat 26 éves címvédője, Pastor Maldonado 16 millió dolláros támogatással érkezett a Williamshez. Így Nico Hülkenberg tavaly hiába szerzett újoncként első rajtkockát a Brazil Nagydíjon, idén a Force India tesztpilótastátusa jutott neki. A GP2 ezüstérmese, a 21 éves Sergio Perez is hasonló módon vette át Heidfeld megüresedett helyét a Saubernél – általa 30 év után versenyez ismét mexikói pilóta a Forma–1-ben. A brit Paul di Resta is ígéretes újonc, hiszen a német túraautó-bajnokság, a DTM címvédőjeként érkezett a Force Indiához, ráadásul a Forma–1 sem ismeretlen számára: tavaly az indiaiak tartalékpilótájaként tesztelhetett. A négy idei kezdő között a brazil Lucas Di Grassit a Virgintől „kitúró” Jerome D’Ambrosio a kakukktojás: a belga csak a 12. helyen zárt a GP2 2010-es kiírásában. Amúgy a Virgin is nevet módosított, mivel az orosz Marussia sportkocsigyár döntő többséget vásárolt az istállóban, így névadóként is fellép.
Di Grassi mellett honfitársa, Bruno Senna is távozott a Forma–1 első vonalából – a Hispania korábbi versenyzője a Lotus Renault-nál lett tartalék. A brazilt a Force Indiánál kitett Vitantonio Liuzzi váltotta, a Hispania másik pilótája a száguldó cirkuszba öt év után visszatért indiai Narain Karthikeyan. Ebben valószínűleg az is szerepet játszott, hogy új futamként az Indiai Nagydíj is bekerült a versenynaptárba.
Red Bull–Renault: 1. Sebastian Vettel (német), 2. Mark Webber (ausztrál); McLaren–Mercedes: 3. Lewis Hamilton (brit). 4. Jenson Button (brit); Ferrari: 5. Fernando Alonso (spanyol), 6. Felipe Massa (brazil); Mercedes GP: 7. Michael Schumacher (német), 8. Nico Rosberg (német); Lotus Renault GP: 9 Nick Heidfeld (német), 10. Vitalij Petrov (orosz); Williams–Cosworth: 11. Rubens Barrichello (brazil), 12. Pastor Maldonado (venezuelai); Force India–Mercedes: 14. Adrian Sutil (német), 15. Paul di Resta (brit); Sauber–Ferrari: 16. Kamui Kobajasi (japán), 17. Sergio Perez (mexikói); Toro Rosso–Ferrari: 18. Sébastien Buemi (svájci), 19. Jaime Alguersuari (spanyol); Team Lotus: 20. Jarno Trulli (olasz), 21. Heikki Kovalainen (finn); Hispania–Cosworth: 22. Narain Karthikeyan (indiai), 23. Vitantonio Liuzzi (olasz); Marussia Virgin–Cosworth: 24. Timo Glock (német), 25. Jerome D’Ambrosio (belga). |
Március 27: Ausztrál Nagydíj – Melbourne; április 10.: Malajziai Nagydíj – Szepang; április 17.: Kínai Nagydíj – Sanghaj; május 8.: Török Nagydíj – Isztambul; május 22.: Spanyol Nagydíj – Barcelona; május 29.: Monacói Nagydíj – Monte-Carlo; június 12.: Kanadai Nagydíj – Montreal; június 26.: Európa Nagydíj – Valencia; július 8.: Brit Nagydíj – Silverstone; július 24.: Német Nagydíj – Nürburgring; július 31.: Magyar Nagydíj – Mogyoród; augusztus 28.: Belga Nagydíj – Spa-Francorchamps; szeptember 11.: Olasz Nagydíj – Monza; szeptember 25.: Szingapúri Nagydíj – Szingapúr; október 9.: Japán Nagydíj – Szuzuka; október 16.: Koreai Nagydíj – Jeongam; október 30.: Indiai Nagydíj – Újdelhi; november 13.: Abu-dzabi Nagydíj – Abu-Dzabi; november 27.: Brazil Nagydíj – Sao Paulo. A Bahreini Nagydíj sorsáról májusban döntenek. |
A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
szóljon hozzá!