Fotó: fb/rio2016
Aggasztóan alacsony létszámú romániai képviselet, népes, aranyesélyes magyarországi küldöttség, brazil válság, orosz doppingbotrány és lelkes szurkolók – a reményeken túl nagyjából ezekkel a szavakkal lehetne összefoglalni a pénteken hivatalosan is elkezdődő Rio de Janeiró-i nyári olimpiai játékokat.
2016. augusztus 05., 13:182016. augusztus 05., 13:18
2016. augusztus 05., 13:192016. augusztus 05., 13:19
Merthogy a visszaszámlálás lezárult, és bár a szervezők a héten még az utolsó simításokat végezték a helyszíneken, a sportolók többsége már elfoglalta szállását a négyévente megrendezendő csúcseseményen. A váltófutás végeztével, romániai idő szerint szombaton hajnalban (2 óra után) ér célba az olimpiai láng, amely augusztus 21-éig ég a Maracanã Stadionban.
A mostani lesz a 31. nyári olimpia, de korábban a világháborúk három tornát is meghiúsítottak, több alkalommal pedig bojkottal, tragikus terrorcselekménnyel vagy éppen politikai propagandával „sározták be” Pierre de Coubertin báró eredetileg világbékét célzó ötkarikás játékait. A modern kori olimpiák megálmodója által megfogalmazott eszmeiség persze nem veszett el, az olimpia pedig több mérföldkő letételére is lehetőséget adott már a történelemben. Ilyen volt például, amikor az 1900-as párizsi játékokra már a nőket is befogadták, de az afroamerikai, egyesült államokbeli sprinter, a híres Jesse Owens által az 1936-os berlini olimpián rekorddal nyert aranyérmei is örök értékű változásokat mozdítottak elő a társadalomban.
Emellett azt is megemlíthetnénk, amikor 2000-ben Sydney-ben Észak- és Dél-Korea küldöttsége együtt menetelt a megnyitón, sportszempontból pedig számtalan olyan inspiráló momentumot lehetett már látni vagy hallani – köztük Nadia Comăneci Montrealban ünnepelt tökéletes tornagyakorlata, a magyar Aranycsapat Helsinkiben szerzett futballaranyérme vagy a magyar vízilabdázók sikerei az ’56-os melbourne-i „vérfürdővel” megspékelve –, amikor a versenyzők már saját határaikat is túllépve küzdöttek az ötkarikás érmekért.
Egy új világ
A történelem pedig tovább íródik, és új fejezet nyílik azzal, hogy most először Dél-Amerikában, Brazíliában rendezik a nyári ötkarikás játékokat. Rio de Janeiro kiválasztásával azonban az elmúlt években többen is elégedetlenkedtek. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ugyan kitartott döntése mellett, és a szervezők is igyekeztek megnyugtatni a közvéleményt, az viszont tény, hogy nagy késésekkel adták át az ötkarikás létesítményeket. A 200 ezer négyzetméteren elterülő, június 15-én átadott olimpiai faluban talált körülményekre ráadásul több küldöttség is panaszkodott. Az olaszok még saját szerelőket is felbéreltek, hogy a kikandikáló villanyvezetékeket, a mosdót néha elöntő vízvezetékeket és az egyéb, biztonsági szempontból veszélyesnek tartott hiányosságokat kijavíttassák.
Az egyik legnagyobb aggodalmat azonban mégis a Zika-vírus váltotta ki, hiszen világjárvány kialakulásától tartva korábban még orvosok és kutatók is kérték az olimpia elhalasztását vagy annak elköltöztetését. Ezt, mint ismeretes, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem tartotta indokoltnak, de figyelmeztettek: terhes nők lehetőleg ne utazzanak a helyszínre, a fertőzéskockázat csökkentésének érdekében pedig használjanak óvszert a szexuális együttlétekkor. Mert bár a láz okozta betegség rövid és enyhe lefolyású a felnőtteknél, az mégis súlyos születési rendellenességeket – elsősorban kisfejűséget – és magzati halált okozhat, ha a nők terhességük idején fertőződnek meg.
Többek szerint a trópusi szúnyogok által terjesztett vírusnak akkor is lehet utóhatása, ha épp nem állapotos személy fertőződik meg, ezért több élsportoló – köztük a román teniszező, Simona Halep, a férfi teniszpárosban címvédő amerikai Bryan fivérek és a négyszeres Major-tornagyőztes északír golfozósztár, Rory Mcllroy – lemondta az ötkarikás részvételt. Rio de Janeiro megítélését a Brazíliában hónapok óta dúló belpolitikai válság sem segítette, a nyílt vízi versenyhelyszínek szennyezettsége pedig még mindig fejtörést okoz az érintetteknek.
A részvétel a legfontosabb
Az olimpiai játékok jelentősége azonban a legtöbb versenyzővel feledteti a problémákat, mert amint azt a román tornász, Marian Drăgulescu korábban meg is fogalmazta: négy éven át dolgozott azért, hogy szerepelhessen az olimpián. Az olimpiai eskü szerint pedig nem a győzelem, hanem a részvétel a legfontosabb, „a legalapvetőbb dolog nem az, hogy legyőzd társaid, hanem, hogy küzdj jól”. A tisztes helytállás mint célkitűzés azért többnyire csak az éremre esélytelenek jelmondata, a papírforma szerinti favoritok dobogós helyezéssel koronáznák meg részvételüket. Drăgulescunak erre ugrásban lehet esélye, talajon már meglepetést jelentene az éremszerzés. A női tornászok között most hiányozni fog a román csapat, a zászlóvivő Cătălin Ponor pedig egyéni összetettben nem tartozik a főesélyesek közé, de talajon és gerendán a döntőbe várják.
A csoportos doppingolás miatt kizárással büntetett kajak-kenusok hiányában mindössze 97 főre apadt romániai küldöttségben igazából nem találni egyértelmű aranyesélyest, de a Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) által megcélzott 6-8 érem elérésében a vívókra – női párbajtőrben és férfi kardvívásban –, a cselgáncsozó Andreea Chițura (52 kg) és Corina Căprioriura (57 kg), a Horia Tecău és Florin Mergea alkotta teniszpárosra és a női kézilabda-válogatottra is számítanak. Meglepetést okozhat még az ökölvívó Mihai Nistor, a nyolcpárevezős női kormányos hajó, a női asztalitenisz-csapat, de a címvédő sportlövő, Alin Moldoveanu és az atléta Andrei Gag is az olimpia élmezőnyébe sorolandó.
Aranyesélyes magyarok
A népes, 160 fős magyarországi küldöttség ennél sokkal jobban áll, a kanadai CBC például legutóbb 19 érmet, ebből hat aranyat jósolt a számukra. A „koronára” egyértelműen az úszóknak és a kajak-kenusoknak van a legnagyobb esélyük, Hosszú Katinka például első számú esélyesként mártózik majd meg a medencében 200 és 400 méter vegyesen. Cseh Lászlónak 200 pillangón ugyan megint le kellene győznie a szám címvédőjét, a nála hat évvel fiatalabb Chad le Clost, no meg az amerikai klasszis, a 18-szoros olimpiai bajnok Michael Phelps is ott lesz Rióban, de ezzel együtt őt, illetve a 200 mellen címvédő Gyurta Dánielt is a favoritok között tartják számon. 400 vegyesen még Verrasztó Dávidra is érdemes lesz odafigyelni, miközben kajak-kenuban Kozák Danuta a válogatott egyik húzóneve. A vízilabda-válogatott gyakorlatilag mindig, minden versenyen éremesélyesnek számít, de vívásban – köztük a címvédő kardozó, Szilágyi Áron, aki a magyar küldöttség zászlóvivője lesz –, cselgáncsban és birkózásban is felállhat magyar sportoló a dobogóra.
Dopping árnyékában
Rióban egyébként 28 sportágban – asztalitenisz, atlétika, birkózás, cselgáncs, evezés, golf, gyeplabda, íjászat, kajak-kenu, kerékpár, kézilabda, kosárlabda, labdarúgás, lovaglás, műugrás, ökölvívás, öttusa, rögbi, röplabda, sportlövészet, súlyemelés, szinkronúszás, taekwondo, tenisz, tollaslabda, torna, triatlon, úszás, vitorlázás, vívás, vízilabda –, 306 versenyszámban osztanak ki érmeket, amelyekért 206 nemzet több mint tízezer versenyzője verseng összesen 33 versenyhelyszínen.
Az államilag támogatott, szisztematikus doppingolás miatt megbüntetett orosz sportolók, mint ismeretes, csak külön, egyéni engedéllyel vehetnek most részt az olimpián, ezért az eredetileg szerzett 387 kvótából becslések szerint csak legfennebb 280-at használhatnak fel. A románoknak is doppingolás miatt kell bűnhődniük, de fehérorosz kajak-kenusokat is kizártak tiltott szerek használata miatt. A rendhagyó módon menekültekből összeállt válogatott a NOB-zászló alatt vonul fel a pénteki megnyitón.
Focitól az úszásig
A TVR, illetve az M4 Sport által is közvetített olimpia alaphangját a svéd női labdarúgók Dél-Afrika felett aratott 1-0-ás győzelmét hozó szerdai csoportmérkőzés adta meg, de szombattól már romániai és magyarországi érdekeltsége is lesz az ötkarikás játékoknak. Elsőként az asztaliteniszezők, evezősök, cselgáncsozók, sportlövők, teniszezők, tornászok és vívók is megkezdik a küzdelmet, ráadásul romániai idő szerint 15 órakor Szerbia–Magyarország rangadó nyitja meg a férfi vízilabdatornát.
A hétvégi, román és magyar érdekeltségű program (romániai idő szerint)
SZOMBAT:
ASZTALITENISZ (15.00–4.00): egyes, selejtező, 1. forduló (Pattantyús Ádám, Lovas Petra, Póta Georgina, illetve Daniela Dodean, Elizabeta Samara).
EVEZÉS (12.30–19.10): előfutam (Pétervári-Molnár Bendegúz, Simon Béla–Juhász Adrián, illetve Cristi Pârghie, George Palamariu).
CSELGÁNCS (16.00–21.30: női 48 kg (Csernoviczki Éva, illetve Monica Ungureanu).
KÉZILABDA (1.50): női csoportmérkőzés, Románia–Angola.
SPORTLÖVÉSZET (14.30–22.00): női légpuska (Miskolczi Julianna), férfi légpisztoly (Tátrai Miklós).
TENISZ (16.45–5.00): 1. forduló, női egyes (Babos Tímea, illetve Monica Niculescu, Irina Begu), női páros (Babos Tímea–Jani Réka, illetve Begu–Niculescu, Raluca Olaru–Andreea Mitu), férfi páros (Horia Tecău–Florin Mergea).
TORNA (16.30–3.00): férfiselejtező (Hidvégi Vid).
ÚSZÁS (19.02–5.08): előfutamok – férfi 400 m vegyes (Gyurta Gergely, Verrasztó Dávid), női 100 m pillangó (Szilágyi Liliána), férfi 400 m gyors (Bernek Péter, Kis Gergő), női 400 m vegyes (Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna), férfi 100 m mell (Gyurta Dániel); elődöntők – női 100 m pillangó és férfi 100 m mell – és döntők – férfi 400 m vegyes, férfi 400 m gyors és női 400 m vegyes.
VÍVÁS (15.00–24.35): női párbajtőr, egyéni (Szász Emese, illete Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop).
VÍZILABDA (15.00): férfi csoportmérkőzés, Szerbia–Magyarország.
VASÁRNAP:
ASZTALITENISZ (15.00–4.00): egyes, 2. és 3. forduló (Adrian Crișan, Ovidiu Ionescu).
EVEZÉS (14.30–18.30): előfutam (Laura Oprea–Lavinia Ţârlea, Ionela Lehaci–Geanina Beleaga,
Adam Constantin, Marius Cozmiuc, Toader Gonţaru, Vlad Aicoboae).
CSELGÁNCS (16.00): nők, 52 kg (Andreea Chiţu).
SPORTLÖVÉSZET (15.00–17.30): női légpisztoly (Egri Viktória, Tobai-Sike Renáta).
TENISZ (16.45–5.00): 1. forduló, egyéni és páros.
TORNA (15.45–4.00): női selejtező (Kovács Zsófia, illetve Cătălina Ponor).
ÚSZÁS (19.02–05.54): előfutamok – női 100 m hát (Hosszú Katinka), férfi 200 m gyors (Bernek Péter, Kozma Dominik), férfi 100 m hát (Balog Gábor, illetve Robert Glinţă), női 400 m gyors (Kapás Boglárka, Késely Ajna), férfi 4 × 100 m gyorsváltó (Gyárfás Bence, Holoda Péter, Pulai Vince, Reményi Ármin, illetve Alin Coste, Daniel Macovei, Marius Radu, Trandafir Norbert); elődöntők – férfi 200 m gyors, férfi 100 m hát, női 100 m hát – és döntők – női 100 m pillangó, férfi 100 m mell, női 400 m gyors, férfi 4 × 100 m gyorsváltó.
A 2026-os női, illetve férfi korosztályos világbajnokságok közül háromra nyújtott be rendezési pályázatot a Román Jégkorongszövetség (FRHG) bukaresti, illetve székelyföldi helyszínekkel.
Sok játékosban csalódott Diószegi László, a román labdarúgó élvonaltól búcsúzó Sepsi OSK elnöke.
Egy-egy arany- és ezüstérmet nyert a magyar utánpótláskorú úszók országos bajnokságán az Erdélyből áttelepült Nagy Nándor, de júniusban még nem képviselheti Magyarországot a korosztályos Euróba-bajnokságon.
Az egyformán újonc Csongvai Áron és Vitális Milán is bekerült a magyar labdarúgó-válogatott keretébe, amely a júniusi barátságos mérkőzésekre készül.
Hétfő délben bejelentette visszavonulását a magyar labdarúgó-válogatottból Gulácsi Péter, a nemzeti csapat elsőszámú kapusa. A 35 éves hálóőr a legutóbbi a közösségi oldalára feltöltött videóban jelentette be döntését.
Vasárnapi vereségével a Sepsi OSK búcsúzott a román labdarúgó-bajnokság élvonalától, nyolc évvel azután, hogy – a nulláról építkezve – feljutott a legjobbak közé, s ez idő alatt két-két Román Kupa-, illetve Szuperkupa-győzelmet aratott.
Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.
A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.
Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.
A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.
szóljon hozzá!