Ezüstérmet szerzett a magyar férfi vegyesváltó a rövidpályás úszó-Eb zárónapján

Bohus Richárd, Horváth Dávid, Szabó Szebasztián és Lobanovszkij Maxim, az ezüstérmes 4x50 méteres férfi vegyesváltó tagjai

Fotó: MTI/Illyés Tibor

A 4x50 méteres férfi vegyesváltó ezüst-, Késely Ajna 400 gyorson pedig bronzérmet szerzett vasárnap a Glasgow-ban rendezett rövidpályás úszó Európa-bajnokság zárónapján.

MTI

2019. december 09., 08:532019. december 09., 08:53

2019. december 09., 08:552019. december 09., 08:55

A döntőkben elsőként a 18 éves Késely volt érdekelt, ő a délelőtti előfutamból egyéni legjobbjától (4:00.66) elmaradva, 4:02.54 perccel, a második legjobb idővel került a vasárnap esti fináléba, ahol akár honfitársa, Kapás Boglárka is ott lehetett volna, de a szám címvédője hiába úszta a negyedik időt, úgy döntött, hogy a következő hetek sűrű programja miatt visszalép. A döntőben a 7-es pályán úszó Isabel Marie Gose kezdett a legnagyobb lendülettel, Késely a táv felénél a harmadik volt. A németre 300-nál „érkezett meg” a magyar versenyző és az olasz Simona Quadarella.

Utóbbi végül minimális előnnyel nyerte a futamot, Késely pedig a harmadik lett.

4:00.04 perces idővel csapott a célba – három századdal lemaradva a második helyről –, s ezzel ötödik érmét szerezte felnőtt világversenyen. Tavaly, ugyancsak Glasgow-ban, a nagymedencés Európa-bajnokságon állhatott három alkalommal a dobogón. „Várnom kell még arra, hogy itt a felnőtt mezőnyben ki tudjak teljesedni. Ez volt az első teljes évem ebben a korosztályban, Hosszú Katinkából tudok nagyon sok erőt meríteni, hiszen ő a pályafutása közepén került a csúcsra, én lehet, hogy az ifik között megálltam a helyemet, de még idő kell ahhoz, hogy a felnőttek között is így legyen” – nyilatkozta Késely az MTI-nek úgy, mintha – ahogyan ő fogalmazott – nyolcadik lett volna, mert a célja az aranyérem megszerzése volt.

Bohus Richárd egy hajszállal, egész pontosan egyetlen századdal maradt le a fináléról 50 méter háton, melynek elődöntőjében 23.43 másodperces országos csúcsot úszott. A 26 éves versenyző a viadal zárószámában, a férfiak 4x50 méteres vegyesváltók döntőjében – ahová a magyar egység délelőtt 1:32.83 perces országos rekorddal jutott – aztán további egy századot javított ezen az időn, majd Horváth Dávid a mell után hetediknek váltott. Az 50 pillangón ezüstérmes Szabó Szebasztián a hatodik helyre jött fel, végül az 50 gyors bronzérmese, Lobanovszkij Maxim óriási úszással a második helyre hozta fel a csapatot, amely 1:32.10-zel újabb országos csúcsot állított fel.

A magyar váltások álomszerűen sikerültek, Szabó 0.07, Lobanovszkij pedig 0.02 másodperces reakcióidővel ugrott a medencébe, utóbbi 20.27-es utolsó 50 métere pedig több mint fél másodperccel volt jobb, mint az utána következő leggyorsabb versenyzőnek a mezőnyben. A futam után még percekig nem hirdettek győztest, végül a finneket, a németeket és a norvégokat is kizárták. A számot az oroszok nyerték. „Mi Maximmal Győrben együtt úszunk, így nekünk megvan a váltásunk, de így együtt nem gyakoroltuk, ráadásul versenyen minden más. Kihoztuk magunkból a legjobbat” – mondta Szabó Szebasztián. „Ezt az ezüstöt ő nyerte meg nekünk” – mondta Bohus Lobanovszkijról, aki angolul közbevágva szerényen úgy fogalmazott, hogy nem voltak mellette olyan gyors sprinterek, ezért tudta megelőzni a mezőnyt. Az orosz származású úszó külön kiemelte, hogy ebben a sikerben óriási szerepe van Gennagyij Tureckij szakmai munkájának is. Szabó hozzátette, csak egy rövid ideig aggódtak, miközben a zsűri percekig tanácskozott a kizárásokról, ugyanis az M4 Sport kommentátorállásában ülő Petrov Iván megsúgta nekik, hogy „nincs gond”.

A magyar küldöttség így tizenegy éremmel zárta a 25 méteres medencében rendezett kontinensviadalt: Hosszú Katinka négy számban (400, 200, 100 vegyes, 200 pillangó) diadalmaskodott, Jakabos Zsuzsanna 400 vegyesen második, 200 pillangón harmadik lett, Késely Ajna 800 gyorson második, 400-on a harmadik helyen végzett, Lobanovszkij Maxim 50 méter gyorson zárt a harmadik helyen, míg Szabó Szebasztián 50 méter pillangón nyert ezüstöt.

2024. április 12., péntek

Óriási lépést tettek a párizsi olimpia felé Klujber Katrinék

A magyar női kézilabda-válogatott 28-25-re legyőzte Svédországot a debreceni olimpiai selejtezőtorna második fordulójában, pénteken, és csak akkor nem szerez kvótát, ha vasárnap öt vagy több góllal kikap Japántól.

Szankcióval sújtották a magyar társukat megalázó román válogatott tornászokat

Kizárták a korosztályos román tornaválogatottból azt a három sportolót, akik bántalmazták, nemzetisége miatt megalázták magyar nemzetiségű társukat. Az érintettek nem vehetnek részt a közelgő kontinenstornán sem.

2024. április 11., csütörtök

Bár csapata a másodosztályba való feljutásért küzd, újabb erdélyi város kaphat négycsillagos stadiont

Újabb erdélyi városban rukkoltak elő stadionépítésik tervekkel: a Beszterce-Naszód Megyei Tanács új sportlétesítményt akar építeni a megyeszékhelyen.

2024. április 10., szerda

Erdélyi születésű úszó döntött meg egy közel 25 éves csúcsot a Budapesten zajló országos bajnokság nyitónapján

A Duna Arénában zajló úszó országos bajnokság keddi nyitónapján megdőlt a legrégebbi országos csúcs, miután Fángli Henrietta 100 méter mellen átadta a múltnak Kovács Ágnes 2000-ben elért rekordját.

2024. április 09., kedd

Kiváló időeredménnyel tért vissza Milák Kristóf, Hosszú Katinka is elsőként döntős

Milák Kristóf kiváló időeredménnyel tért vissza a versenyzéshez a 126. úszó országos bajnokság keddi nyitónapján, melyen Hosszú Katinka is újra medencébe ugrott.

2024. április 07., vasárnap

A balesetek és a piros zászló sem akadályozták meg a kettős Red Bull-sikert Japánban

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Japán Nagydíjat, ezzel megerősítette vezető pozícióját a vb-pontversenyben.

2024. április 06., szombat

Újabb nyolcezres meghódítására indul Varga Csaba, magyar hegymászó még nem járt a csúcson (Videó)

Újabb nyolcezer méternél magasabb hegycsúcs oxigénpalack nélküli megmászására készül Varga Csaba. A nagyváradi hegymászó szombaton indul a világ 14. legmagasabb hegycsúcsa, a 8027 méter magasan fekvő Sisapangma meghódítására.

2024. április 05., péntek

Magyar tornászfiút bántalmaztak társai a román ifjúsági válogatott edzőtárborában – Vizsgálatot követel az RMDSZ

Jókora botrány rázta meg a romániai sportéletet: mint kiderült, román társai bántalmazták és – nemzetisége miatt – megalázták az ifjúsági férfi tornászválogatott egyik magyar tagját.

2024. április 04., csütörtök

Van rá esély, hogy Budapest adjon otthont a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének, a kormány nyitott rá

A magyar kormány támogatja a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének budapesti megrendezését.