Nyolcvanadik életévében pénteken elhunyt Balázs Jolán romániai magyar magasugró, kétszeres olimpiai bajnok, a 20. század legjobb női magasugrója, aki pályafutása során összesen 14 világrekordot döntött meg.
2016. március 11., 17:432016. március 11., 17:43
2016. március 11., 19:212016. március 11., 19:21
A kiváló sportoló 1936-ban született Temesváron, 1949-ben kezdte atlétikai pályafutását. Edzője, majd férje Sőtér János volt. Az évek során kifejlesztette az ollózásos technikának egy saját változatát, amelynek lényege a test elfordulásának mellőzése és a lábak szétnyitása volt.
1955-ben 1,75 méteres ugrásával beállította első világrekordját. Tíz éven át uralta a nemzetközi magasugró versenyeket. 1957 és 1967 között 142 versenyen nyert (teljesítményével szerepel a Guinness Rekordok Könyvében is), 14-szer javította meg a magasugrás női világrekordját (1,74 méterről 1,91 méterre), valamint négyszer ugrott fedett pályás világrekordot.
Első ötkarikás aranyát 1960-ban, a római olimpiai játékokon szerezte, négy évvel később, az 1964-es tokiói olimpián sérülései ellenére 10 centiméterrel nyert Michele Brown-Mason előtt. Sikeres volt az Európa-bajnokságokon is: 1954-ben Bernben még csak második lett, de 1958-ban Stockholmban és 1962-ben Belgrádban győzelmet aratott. 1967-ben hivatalosan visszavonult, és utána testnevelő tanárként dolgozott. Tizenhat éven keresztül, 1988 és 2005 között volt a Román Atlétikai Szövetség elnöke.
A Track and Field News című Egyesült Államokbeli magazin 2000-ben a 20. század legjobb női magasugrójának választotta meg. 2012-ben bekerült az Nemzetközi Atlétikai Szövetség Hall of Fame-jébe.
Balázs Jolán egy tizenegy évvel ezelőtt az Index hírportálnak adott interjúban elmondta, sajnálja, hogy nem Magyarországnak nyert olimpiákat. „De az ember leginkább önmagát képviseli, és csak azután egy nemzetet. Nekem nem adatott meg, hogy a magyar színeket magamra öltsem, hogy az anyanyelvemen beszélőknek okozzak örömet. Így alakult, ezért sajnálkozom, de talán bele is őrültem volna, ha folyamatosan ezen a visszás helyzeten töröm az agyam. Remélem, a románok mellett a magyarok is büszkék rám\" – nyilatkozta 2005-ben az egykori magasugróklasszis.
A magyar női vízilabda-válogatott kikapott a görög csapattól a szingapúri vizes világbajnokság szerdai döntőjében, így be kell érnie az ezüstéremmel.
Eppel Márton a Nyíregyháza labdarúgócsapatától a Szuperligában szereplő FK Csíkszeredához igazolt.
Szoros mérkőzésen harcolta ki a döntőbe jutást a magyar férfi vízilabda-válogatott. Hétfőn a magyar női vízilabda-válogatott is bejutott a szingapúri vizes vb fináléjába, így a magyarok mindkét nemzeti csapata felérhet a csúcsra.
A magyar női vízilabda-válogatott lehengerlő játékkal 15-9-re legyőzte az olimpiai bajnok spanyol csapatot a szingapúri világbajnokság hétfői elődöntőjében.
Udvardy Panna és Veronika Erjavec párosa nyerte meg a 275 ezer dollár összdíjazású salakpályás női tenisztornát Jászvásáron, ezzel a magyar játékos első páros trófeáját szerezte meg a WTA Touron.
A magyar férfi vízilabda-válogatott 18-12-re legyőzte a címvédő horvát csapatot a szingapúri világbajnokság vasárnapi negyeddöntőjében.
A magyar női vízilabda-válogatott 12-9-re legyőzte az olasz csapatot a szingapúri világbajnokság szombati negyeddöntőjében.
15-11 arányban legyőzte Romániát a magyar férfi vízilabda-válogatott a szingapúri vizes világbajnokságon pénteken megrendezett keresztbejátszáson, így a negyeddöntőben, a legjobb nyolc között szerepelhet.
A kupagyőztes Paksi FC 3-0-ra kikapott a Kolozsvári CFR vendégeként a labdarúgó Európa-liga selejtező első fordulójának csütörtöki visszavágóján, így 3-0-s összesítéssel búcsúzott a sorozattól és a Konferencia-ligában folytatja szereplését.
A magyar válogatott 10–9-es vereséget szenvedett az Európa-bajnok spanyol csapattól a szingapúri vizes világbajnokság férfi vízilabdatornáján, így másodikként jutott tovább csoportjából.