A mumus barlangjában

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

A magyarok „nagy mumusa”, Szerbia otthonában készül nagyot alkotni Magyarország, Románia férfi vízilabda-válogatottja a pénteken kezdõdõ Európa-bajnokságon.

Gazda Árpád

2006. szeptember 01., 00:002006. szeptember 01., 00:00

Kemény Dénes kétszeres olimpiai, egyszeres világ- és kétszeres Európa-bajnok, emellett egyszeres Világkupa- és kétszeres Világliga-elsõ csapata egyértelmûen a legjobbnak kijáró címért száll harcba Belgrádban, hiszen afféle aranyszabálynak számít, hogy az ezüstérem a magyar vízilabda számára már kudarcot jelent. Tény azonban, hogy nem lesz könynyû dolguk Kásáséknak, hiszen az erõs mezõnybõl is kiemelkedõ házigazdák a 2004-es athéni olimpiai döntõben elszenvedett vereség óta rendre felülkerekednek a Kemény-legénységen, s most hazai környezetben, a Tasmajdan-uszodában, meglehetõsen fanatikus szurkolótáboruk elõtt nyilván megint erre készülnek. Ám hasonlóképpen elszánt a magyar együttes is. „Úgy látom, eltökéltek a fiúk, buzog bennük a harci kedv, nagyon meg akarják mutatni, mit tudnak – adott helyzetjelentést Kemény Dénes szövetségi kapitány, aki saját lelkiállapotáról annyit árult el az induláskor, hogy rendkívül nyugodt. – Az Európa-bajnokságon azért kisebb a tét, mint volt az a margitszigeti Világkupán, amikor is hazai környezetben kínos lett volna a rossz szereplés. Ott az elsõ négy meccsünkön nagyszerûen játszottunk, nem úgy a döntõben, ahol egy góllal kikaptunk a szerbektõl. Belgrádba éremért megyünk, és mert saját magunkkal szemben is maximális az elvárás, ebben benne van az arany is, ami meglehet, ha mi nem rontjuk el”.
A sportági Európa-bajnokságokat tekintve a múlt magyar szempontból mindenesetre folyamatos diadalsorozattal ér fel: az eddigi 26 kontinensviadal közül tudniillik nem kevesebb mint egy tucatot nyert meg a férfigárda, a két utolsót éppen Kemény Dénes irányításával 1997-ben és az idõben eddigi utolsót 1999-ben.
Vlad Hagiu, Románia szövetségi kapitánya olyan csapattal utazott Szerbiába, mely a román vízilabda történetében elõször, reális eséllyel pályázik egy Eb-éremre. A Világligában és a felkészülési tornákon elért kimagasló eredmények tükrében a szakember bizakodóan beszélt a románok esélyeirõl: „Minél feljebb szeretnénk jutni. Ha hozzuk az utóbbi idõben mutatott formánkat, nem hiszem, hogy az elõdöntõbe jutás elérhetetlen célnak tûnik. A világbajnokságra már kijutottunk, egy teherrel kevesebb, a fiúk nyugodtan, magukból a legjobbat kihozva játszhatnak Belgrádban”. Romániának eddig legjobb Eb-eredménye egy negyedik hely, melyet 1993-ban Sheffieldben értek el.
A 27. Eb-jükre készülõ magyar férfiak mellett a nõi vízilabdázók 11. alkalommal csatáznak kontinentális csúcstalálkozó keretében a szerb fõvárosban. A magyar hölgyek eleddig két ízben állhattak fel a dobogó tetejére: 1991-ben a görög fõvárosban, 2001-ben pedig idehaza. Belgrádban akár a harmadik elsõség is megszülethet, de a nõi szakágat nemzetközileg sem elkerülõ szeszélyességet figyelembe véve akár a dobogóról is lecsúszhat a gárda, szinte minden a pillanatnyi formától függ. „A Világkupán két európai csapat, az orosz és az olasz elõzött meg bennünket, vagyis Belgrádban dobogóesélyesek vagyunk. Megpróbáljuk mindkét fõ vetélytársunkat megelõzni, de legalábbis beékelõdni kettõjük közé úgy, hogy a feltörekvõ spanyolok és hollandok ne okozzanak számunkra kellemetlen meglepetést. Azt várom, hogy csoportunkat megnyerjük, és akkor már biztosan éremért szállunk majd vízbe a folytatásban” – mondta Szilágyi Péter nõi szövetségi kapitány.

A belgrádi Eb csoportbeosztása, férfiak, A csoport: Románia, Oroszország, Hollandia, Szlovákia, Szerbia, Spanyolország. B csoport: Horvátország, Magyarország, Görögország, Németország, Szlovénia, Olaszország. Nõk, A csoport: Szerbia, Hollandia, Magyarország, Spanyolország. B csoport: Oroszország, Olaszország, Németország, Görögország.
A szabályok szerint a csoportelsõk mindkét nemnél közvetlenül a legjobb négy közé jutnak, a 2–3. helyezettek pedig keresztbe játszanak a fennmaradó két elõdöntõs helyért. Magyarország férfiválogatottjának mérkõzéseit az m1 élõben közvetíti.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

2025. május 11., vasárnap

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban

Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban
2025. május 09., péntek

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján

A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján
2025. május 08., csütörtök

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben

A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben
2025. május 04., vasárnap

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán

A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán
2025. május 02., péntek

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott

A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott
2025. április 30., szerda

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt

Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt
2025. április 28., hétfő

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után

Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után
2025. április 27., vasárnap

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal

A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal
2025. április 25., péntek

Európa-bajnok lett a cselgáncsozó Özbas Szofi

Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.

Európa-bajnok lett a cselgáncsozó Özbas Szofi