Saját kezükben a tudásátadás. A pedagógusok sok esetben a jövő tanévben is tankönyvek nélkül kezdik az oktatást (képünk illusztráció)
Fotó: Jakab Mónika
A jól ismert problémával lépnek új életszakaszba az úgynevezett kísérleti generáció diákjai: kilencedik osztályban sem lesz jó ideig tankönyvük. Ám az új kerettanterv elkészült, és Kallós Zoltán oktatási államtitkár szerint nem lehet panasz rá, a „jó pedagógus” pedig tankönyv nélkül is hatékonyan át tudja ültetni a gyakorlatba. Az RMDSZ szakpolitikusa szerint a tanintézetek többsége felkészült az iskolakezdésre.
2021. augusztus 27., 14:242021. augusztus 27., 14:24
2021. augusztus 27., 14:252021. augusztus 27., 14:25
Elkészült az új kilencedikes kerettanterv, amelyet a napokban felülvizsgál egy országos bizottság, így remélhetőleg a tanévkezdésig zöld jelzést kap, és a „kísérleti generáció” már ez alapján folytathatja a tanulmányait. Ugyanakkor ilyen körülmények között természetesen esély nincs arra, hogy az új tanterv alapján tankönyvek készüljenek, ezeket legjobb esetben is jövő év március–áprilisban kaphatják meg a diákok – tájékoztatta a Krónikát Kallós Zoltán oktatási államtitkár.
Mint ismeretes, a kísérleti generáció idén kezdi a kilencedik osztályt – ennek a korosztálynak vezették be anno az előkészítő osztályt, és ezzel együtt az új kerettantervet. Az előkészítőtől nyolcadik osztályig megreformált tantervet kell követnie a középiskolai programnak is, ám ennek a kidolgozását csak idén június elején kezdte el az oktatási minisztérium, így folytatódik a kilencéves trend, ez az évfolyam újra tankönyv nélkül marad.
A tantervet felsőoktatási szakemberek, általános és középiskolában magyar gyerekeknek románt oktató pedagógusok állították össze – közölte az államtitkár.
Véleménye szerint jó tanterv készült, amely meghozza a remélt áttörést. A tan-ügyi szakember hozzátette, az elbírálási bizottságnál sem lesznek gondok, így az iskolakezdés után már alkalmazható a megreformált tanterv. Viszont fizikailag lehetetlen, hogy tankönyvek is készüljenek, ezek leghamarabb március–áprilisban kerülhetnek a diákokhoz.
– adott hangot véleményének az államtitkár.
Az egészségügyi és az oktatási minisztérium nézőpontjai nem ütköznek, de vannak kérdések, melyekben eltérnek egymástól – mutatott rá a szeptemberi iskolakezdés kapcsán Kallós Zoltán. Szerinte ez természetes folyamat, hiszen az egészségügyi és az oktatási szakemberek más szempontokból közelítik a kérdést. „Meg kell találni az arany közép-
utat, hogy a gyerekek oktatáshoz való joga semmilyen téren ne sérüljön. A járványgörbe viszont felfelé ível, így a két minisztérium közös rendeletbe foglalja majd, hogy a járványhelyzetben miként működhetnek a tanintézetek” – vázolta a szakpolitikus.
A tanügyben dolgozók 60 százalékos átoltottsága valójában azt jelenti, hogy a pedagógusok körében ennél is nagyobb az immunizáltak száma, mert a kisegítő személyzet alacsonyabb arányban immunizált. Tervezik, hogy folyamatosan tesztelni lehessen azokat a tanárokat, akik nyomós indok, például egészségügyi ok miatt nem vették fel az oltást. Másrészt arra biztatják a pedagógusokat, hogy oltassák be magukat, ha csak valamiért ez nem ellenjavallott.
Nyitnak az új tanév felé. Az iskolák többsége felkészült a szeptemberi kezdésre
Fotó: Haáz Vince
Kallós Zoltán kérdésünkre elmondta, a tanintézetek többsége felkészült az iskolakezdésre. Vannak olyan intézmények, melyeket más épületbe kellett áthelyezni, mert fejlesztési alapokból korszerűsítés zajlik, de ahol kisebb felújításokra, karbantartási munkálatokra volt szükség, azokat szeptember 13-ig befejezik.
Szeptember elején a minisztérium találkozót szervez a főtanfelügyelőkkel, akkor a még felmerülő, pontszerű problémákra is megkeresik a megoldást. Az elmúlt másfél évben online vagy hibrid oktatás zajlott, a jó gazdaként dolgozó igazgatók ebben az időszakban elvégezték a kisebb munkálatokat – jelezte Kallós Zoltán.
Az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala közzétette, hogy Romániában 2020-ban 15,6 százalékos volt a korai iskolaelhagyás aránya, enyhén növekedett a 2019-es 15,3 százalékhoz képest. Közben az uniós átlag sokat javult tíz év alatt – 13,8 százalékról 9,9 százalékra csökkent. Többéves összevetésben Románia is javított, hiszen 2015-ben az országban a diákok 19,1 százaléka hagyta abba idő előtt a tanulmányait. Kallós Zoltán kérdésünkre elmondta, a kötelező oktatásból kimaradó fiatalok egy része a szüleivel külföldön tartózkodik, róluk nem tudnak semmit, nem is lehet elérni őket. Viszont
Pedig a munkaerőpiacnak nagy szüksége van ezekre a fiatalokra, éppen ezért a következő tanévtől bevezetik a pályaorientációs tevékenységeket, már hatodik osztálytól szükség van ezekre az eligazításokra – véli a szakpolitikus.
A másik gond, hogy még mindig sokan úgy gondolják, csak akkor érvényesül a gyerek, ha elméleti középiskolát végez, holott sok esetben egy jó szakember sokkal többet keres, mint aki érettségizett, de nincs szakmája. Az uniós ajánlás szerint 40–60 százalékos kellene hogy legyen országos szinten és megyékre elbontva is az elméleti és a szakoktatás aránya, ám ez legjobb esetben is csak 45–55 százalékos.
Másrészt a szakmák egy része nem elég vonzó a fiatalok számára, a textilipar folyamatosan keresi a szakembereket, de a munka nehézsége nincs összhangban a bérezéssel, így hiába hirdetik a helyeket, a gyerekek nem jelentkeznek. „Nem tehetjük meg, hogy az uniós cél elérése érdekében olyan szakmákba kényszerítjük a gyerekeket, ami iránt nincs kereslet” – mondta az államtitkár. A minisztérium azzal próbál segíteni, hogy lerövidítik, egyszerűsítik a különböző szakok akkreditációs folyamatát, hogy az iskolák olyan szakmákat is engedélyeztessenek, melyekre például csak kistérségi szinten van igény.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
Az eMAG több mint 420 ezer kedvezményes, tavalyinál is olcsóbb terméket és új technológiákat ajánl az új iskolai évben a romániai gyerekeknek.
A gyerekek nevelésében a szülőknek és a tanároknak központi szerepe van. Az ország több mint 90 after school központjában 4300 diák alkotja azt a közösséget, amelyet a „Fundația Nouă ne pasă” Alapítvány hozott létre és amelyet az eMAG-kliensek támogatnak.
Erdély-szerte pedagógusfórumokat szervez az RMDSZ ebben az időszakban A közösségért kormányzunk – országos konzultáció részeként. Ezeknek a találkozóknak a céljáról, tervekről és az oktatási eredményekről kérdeztük Szabó Ödön parlamenti képviselőt.
A test és a szellem közötti harmónia kialakítása talán a legnagyobb kihívás a mai ember számára – fejtette ki a Krónika megkeresésére Matei Linda kolozsvári testneveléstanár, akit a gyerekek mozgásra való neveléséről kérdeztünk.
Tizenkilenc pótérettségiző diákot zártak ki csalási, illetve csalási kísérlet miatt hétfőn a román nyelv és irodalom írásbeli vizsgáról – közölte az oktatási minisztérium.
Az iskolaigazgatók idei versenyvizsgáján első alkalommal a magán szférában tevékenykedő humánerőforrás-szakemberek is lesznek a vizsgáztató bizottságokban az állásinterjúkon, jelentette ki hétfő este Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
Az óvások elbírálása után 76,06 százalékos az átmenési arány a tanárok idei véglegesítő vizsgáján. Az óvások előtti eredményhez képest (72,90 százalék) ez 3,16 százalékpontos növekedést jelent – közölte a tanügyminisztérium.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) felkérte a miniszterelnököt, magyarázza el a közvéleménynek, hogyan tervezi korszerűsíteni a kormány a tanügyet, tekintve, hogy Florin Cîţu nemrég azt nyilatkozta, a kormány nem fog többé beruházni az oktatásba a várható eredmények garanciája nélkül.
Az érettségi dolgozatok óvások utáni újrajavítása nyomán 112-ről 146-ra nőtt a 10-es átlagot elért vizsgázók száma - közölte pénteken a tanügy-minisztérium. Tavaly 307-en vizsgáztak színtízesre.
szóljon hozzá!