2011. április 21., 09:192011. április 21., 09:19
Életműdíjat idén Bara Margit színésznő vehet át. A szokásos februári időpont helyett tavaszra csúszott filmszemle fő helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház lesz, de a Puskin és a Corvin moziban, valamint a Gödör Klubban is tartanak vetítéseket, rendezvényeket – közölték a szervezők szerdai budapesti sajtótájékoztatójukon. A mustra nyitófilmje Nemes Gyula Negatív magyar filmtörténet című alkotása lesz, és a megnyitón adják át Bara Margit színésznőnek a szemle életműdíját.
„A közönség 500 forintos áron juthat jegyekhez, a bevételek a moziknál maradnak. A Gödör Klub eseményei – a szabadtéri vetítések, beszélgetések, koncertek – ingyenesek lesznek” – mondta Durst György producer, a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) képviselője, hozzátéve: a szemle célja, hogy más fesztiválokhoz hasonlóan szabadtéren is jelen legyen, mert így még nagyobb érdeklődés kísérheti. Példaként a locarnói filmfesztivált említette, ahol 1500–2000 fő befogadására alkalmas szabadtéri vetítéseket tartanak.
A nagyjátékfilmes verseny nemzetközi zsűrijének tagja lesz továbbá Gáspárik Attila színész, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rektora, Tatiana Dimitrova film- és színházreferens, a Prágai Magyar Kulturális Központ képviselője, Urbán András színházi rendező, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház munkatársa és Vivi Drăgan Vasile román operatőr. A szervezők célja volt, hogy a magyar filmgyártás jelenlegi helyzetétől „eltávolodó” nemzetközi zsűrit toborozzanak – jegyezte meg Durst György, aki szerint sikerült olyan szakembereket megnyerni, akik értik a magyar nyelvet. Összesen 409 alkotást neveztek az idei szemlére: a 28 játékfilmből 11, a 146 dokumentumfilmből 24, a 95 kisjátékfilmből 26, a 60 animációs alkotásból 11, az 58 tudományos-ismeretterjesztő filmből pedig 10 kapott helyet a műfajonkénti versenyprogramban. A játékfilmekről szólva Sós Mária rendező elmondta: a nyitófilm, a Negatív magyar filmtörténet híres magyar rendezők el nem készült történeteit mutatja be, ötleteket, amelyek a fiók mélyén ragadtak. „A Negatív történet a mi pozitív üzenetünk” – fogalmazott Sós Mária, aki üdvözölte, hogy a korábbi évek gyakorlatával szemben, idén a tévéfilmekből is tartanak vetítéseket.
A kiegészítő programok szervezése még folyik, a szakmai szervezetek közül a vágók javaslatára az idén 100 esztendős Morell Mihályról is megemlékeznek. Az idős szakember volt a vágója többek közt a Szindbád című filmnek, amelyet a szemlén le is vetítenek majd. Bereczki Csaba, az MMKA nemzetközi igazgatója elmondta: a filmszemle hagyományos februári időpontja kedvezőbb volt az esemény nemzetközi kapcsolatait nézve, hiszen a fesztiválidény elején, a Berlinalét közvetlenül, Cannes-t pedig jócskán megelőzve tartották az eseményt. Az idei sorozat – mivel épp a cannes-i filmfesztivál előtt három nappal ér véget – nem számíthat olyan nemzetközi érdeklődésre. Fontos viszont, hogy az alkotók bemutathatják munkáikat – emelte ki. A 42. Filmszemle 93 millió forintos költségvetésből gazdálkodhat.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!