Fotó: A szerző felvétele
2009. március 03., 09:542009. március 03., 09:54
Fergeteges hangulatú koncertet adott vasárnap este a nagyváradi Louis Caféban a KLB Trió. Az egyik legeredetibb magyar dzsessz-formációnak tartott együttes rövid időn belül immár második alkalommal lépett fel a partiumi városban – tavaly ősszel ugyanis a Jazzland vendége volt. A Kaltenecker Zsolt billentyűs, Lukács Péter gitáros, Borlai Gergő dobos alkotta együttes teljesen egyéni hangvételű zenéjével és elképesztő virtuozitásával kápráztatta el a kávéházba látogató, nem túl népes hallgatóságot.
A KLB Trió zenéje az improvizatív progresszív rock és a fusion dzsessz határmezsgyéjén mozog, igazi eklektikus muzsika, amelyben heavy metal-, house-, pop- és bluesmotívumok egyaránt megtalálhatók. A vasárnap esti koncert a Pink Floyd Moneyjának KLB-s „olvasatával” indult – a három muzsikus pazar improvizációkkal szőtte tovább a klaszszikus pszichedelikus rock kompozíciót.
A továbbiakban saját szerzemények hangzottak el, az est végén pedig két másik átirat, a Depeche Mode Personal Jesusa és Quentin Tarantino Ponyvaregényének egyik betétdala fogta keretbe a repertoárt. Egy magyarországi kritikus „a fizika határait súroló technikai megoldásokról” ír a zenekar kapcsán, és a megállapítás Kaltenecker Zsolt, Lukács Péter és Borlai Gergő játékát illetően egyaránt helytálló. Mindhárom zenész előadásmódját elképesztő virtuozitás és dinamika jellemzi, lélegzetelállító gitár- és zongorafutamok feleselnek egymással, a dobmunka szélvészgyors, és elemi erővel telített.
A három zenész tavaly alakította meg a KLB Triót. Bár valamennyien fiatalok – harmincasok –, már tucatnyi szakmai elismerésben részesültek. Kaltenecker Zsolt 1999-ben megjelent, Songs from the 20th century című albuma az Év Dzsesszlemeze-díjat kapta. Lukács Péter, aki egyben a Bikini szólógitárosa is, volt már az Év Gitárosa, és megkapta a hangszeres szólisták Arany fokozat díját, míg Borlai Gergőt kétszer választották az Év Dobosának.
A KLB Trió tegnap este Csíkszeredában koncertezett. Ma este Sepsiszentgyörgyön, a Di Stefano Bárban lép fel a zenekar, holnap pedig a kézdivásárhelyi Vigadóban hallhatja zenéjüket a közönség, majd csütörtökön a kolozsvári Diesel Club lesz a KLB erdélyi turnéjának utolsó állomása.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.