Csűrfeszt címmel világzenei fesztivált rendeznek július 29–31. között a Kolozs megyei Mérán – jelentették be csütörtöki helyszíni sajtótájékoztatójukon az esemény főszervezői, Varga Zoltán és Bethlendi András.
2016. június 16., 20:032016. június 16., 20:03
2016. június 17., 16:072016. június 17., 16:07
A stílszerűen egy falusi csűrben tartott sajtóeseményen Bethlendi András kifejtette: a táncházmozgalomnak köszönhetően nagyon magas szinten művelik a népzenét a Kárpát-medencében. Ennek köszenhetően a magyar világzenét játszó együttesek kiváló ismerői a népzenének, és tudatosan építkeznek belőle. Éppen ennek a tudatosságnak köszönhető, hogy a magyar világzene Európa-szerte jegyzett. A Womex világzenei expót például tavaly Budapesten tartották. „Úgy véltük, hogy van igény rá, hogy Erdélyben is szervezzünk világzenei fesztivált” – magyarázta.
A fesztíválon fellép Csík János és az Esszencia zenekar, a Tárkány Művek, Nikola Parov, Herczku Ágnes, Limberger Tcha és Benjamin Clement, a Buda Folk Band, a Nadara, a palatkai és a szászcsávási zenekar. A rendezvény fő színhelye a mérai Szarkatelek, itt a csűrben kap helyet a színpad, a résztvevők pedig a szomszédos gyümölcsösben pihenhetnek, ha elfáradtak a táncban, a 23 órakor véget érő koncertek után ugyanis minden este táncház várja a résztvevőket.
Varga Zoltán elmondta: a Szarkatelek nemcsak Méra, hanem Kalotaszeg kulturális főszíntere, korábban itt került sor a kalotaszegi néptánctáborra, ahol végül a fesztivál ötlete is megszületett. Bethlendi András elmondta: a néptánctáborokat is ők szervezik, így 7 év munkája áll a most induló fesztivál mögött is. Mivel a kalotaszegi néptánctábornak idén Gyerőmonostor ad otthont, arra gondoltak, hogy betöltik Mérán az így keletkező űrt. Hozzáfűzte: bár idén magyar arculata van a rendezvénynek, hosszú távon igazi nemzetközi fesztivált álmodnak Mérára. Bethlendi hangsúlyozta: ők mindenek előtt népzenéből inspirálódó muzsikát értenek világzene alatt. Azt szerették volna, hogy a fesztivál a helyi értékekre épüljön, ezért az esti táncházakon a kalotaszegi népi kultúra kerül a középpontba.
Újságírói kérdésre elmondta: a mintegy ezerlelkes falu befogadóképessége miatt nem értékesítenek 1200-nál több jegyet. A rendezvény július 29-én, a kalotaszegi zenésztalálkozóval indul, szombaton és vasárnap lesznek a világzenei koncertek. Jegyeket július 1-jétől a www.meraworldmusic.com oldalon, a kalotaszegi falvakban, valamint Kolozsváron az Igen, tessék! mozgalom irodájában lehet elővételben vásárolni. A hétvége így 49 lejbe kerül, a helyszínen 10 lejjel drágább a belépő.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!