2009. február 12., 00:572009. február 12., 00:57
Európai körútról érkezett Kolozsvárra a „Draw local. Think european!”, azaz: „Rajzolj helyben, gondolkodj európaian!” című illusztráció-kiállítás, amelyet tucatnyi európai ország művészeinek könyv-, reklám- és újság-illusztrációiból állított össze az Európai Illusztrátorok Fóruma 2006-ban. A fórum az egyes országok illusztrátor-egyesületeinek közös szervezete, amelynek tagjai a szakmai fejlődésén kívül a művészeti ágban készült munkák nemzetközi nyilvánosság előtt történő népszerűsítését is céljának tekinti. A több mint ötven illusztráció alkotói között ismert és pályájuk kezdetén álló művészek egyaránt vannak.
A műalkotások először a Frankfurti Könyvvásáron mutatkoztak be, azóta a kontinens több országát bejárták, sőt Pekingben is kiállították őket, mielőtt a korábban Bukarestben is vendégeskedő tárlat Kolozsvárra érkezett volna. A kincses városban február 22-ig a Mátyás Ház alagsori kiállítótermében tekinthetik meg az érdeklők a gyűjteményt, amely ezt követően Brassóba utazik tovább.
A hangulatában és témájában is sokszínű kiállítást kedden nyitotta meg Radu Solovastru, a Ion Andreescu Művészeti Egyetem rektora és Fabien Stephan, a szervezésben is részt vállaló Kolozsvári Német Kulturális Intézet vezetője. A kiállítás hazai megszervezése nagy eredmény az európai művészeti életben való részvétel szempontjából, és a jövőben a romániai alkotók számára is elsősorban az jelenthet majd esélyt, ha az európai dialógusba bekapcsolódva igyekeznek kifejezni saját értékeiket – mondta el Simon Ágnes, az intézet kulturális referense. A kolozsvári kiállítás keretében műhelyt is szerveznek majd, ahol a gyermekek festhetnek és rajzolhatnak Claudia Hartwig berlini művész irányítása alatt.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.