Fotó: Veres Nándor
Lézergrafikákat, hologramokat, világító dobozokat, festményeket és installációkat, kísérleti és dokumentumfilmeket sorakoztat fel, a fénynek a művészetben való alkalmazását állítja középpontba az a kiállítás, amely szerdán délután nyílik a Csíki Székely Múzeumban.
2016. október 05., 17:022016. október 05., 17:02
A Magyar Művészeti Akadémia és az egri Kepes Intézet által szervezett, Mesterkulcs című tárlat a technikai civilizáció vívmányainak művészi feldolgozását mutatja be. „Ide tartozik a számítógép, az elektronmikroszkóp által mutatott szerkezet, motorok által mozgatott kinetikus művészet vagy az optikát befolyásoló tárgyak használatával készített úgynevezett fényművészet” – világított rá a kiállítás kurátora, Offenbacher Ferenc.
Mint kifejtette, a műfaj egyik megteremtője Moholy-Nagy László fotográfus, konstruktivista festő, aki 1931-ben alkotta meg a fény-tér modulátort, amivel tulajdonképpen megteremtette a fényművészetet. A modulátor egy kinetikus plasztika, fém- és műanyag szobor – a rá vetülő fény pedig a környező falakon színes fényjátékot teremt. A kurátor rámutatott, mi, magyarok nagyon sikeresek vagyunk ebben a műfajban, elég Victor Vasarelyre, az op-art jelentős képviselőjére, Nicolas Shöffer magyar származású francia képzőművészre gondolni, vagy a számítástechnikát mint kreatív médiumot felhasználó Molnár Verára, akinek több műve is látható a kiállításon. Offenbacher hozzátette, a tárlaton látható művek tudományos eredmények alapján születtek, de ezek az eredmények úgy „vannak humanizálva”, hogy a látogató nem feltétlenül gondol arra, miből jöttek létre, hiszen a művész célja az, hogy az egyre komplexebb technikai világot „élhetővé” tegye.
A csíki múzeum öt termében látható a kiállítás, az egyik főleg a fényművészet festészeti részét mutatja be. Kepes György, Molnár Anna, Csáji Attila művei ugyan festmények, de ha változik a fényforrás, változik a festmény is, mert azok a jelek, amelyek a festményen láthatók, különleges fényvisszaverő pigmentet tartalmaznak – fejtette ki Offenbacher. Egy másik teremben hologramok sorakoznak, látható lesz a lézerfény művészi felhasználása, valamint Orosz István installációja, ami az optika játékát mutatja be. A harmadik teremben lightboxokat, vagyis világító dobozokat lehet látni, itt kapott helyet Bukta Imre katonaládába elhelyezett videómunkája is. A többi teremben különböző vetítéseket lehet megtekinteni. „A csíki művésztársadalom számára remélhetőleg kedvcsináló lesz, amit a tárlat bemutat” – összegzett Offenbacher. A kiállítás október végéig látogatható.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!