Fotó: Krónika
2008. január 09., 00:002008. január 09., 00:00
Az írók közölték, hogy transzparenseikkel még így is tüntetni fognak a sajtótájékoztatónak helyet adó épület elõtt. Ha az internetes eladásokból származó bevételekért immár tíz hete folytatott sztrájk tovább húzódik, a február 24-i Oscar-gála is veszélybe kerülhet. Az Aranyglóbusz díjátadó ceremóniája az Oscar- és a Grammy-gála után a harmadik legnézettebb tévés díjátadó 20 millió amerikai nézõvel. Az idei, igencsak szerénynek mondható mûsor nézõi a sajtótájékoztatón kívül rövid összeállításokat láthatnak a jelöltek filmjeibõl. Az eseményt közvetítõ NBC már korábban felvett sztárinterjúkkal igyekszik majd kitölteni a mûsoridõt. Az idei díjkiosztó nagy csillagai George Clooney, Brad Pitt és Angelina Jolie, továbbá Jodie Foster, Johnny Depp, Kate Blanchett, Denzel Washington és Tom Hanks lettek volna. A gála elmaradásának legnagyobb vesztese a tévétársaság, amely mindent megpróbált az esemény megmentésének érdekében, ám a bizonytalan idõtartamú sztrájk miatt ez sem volt jó megoldás. Hosszas huzavona után az NBC a mûsor „átszerkesztése\" mellett volt kénytelen dönteni. A novemberben kezdõdött sztrájknak az Aranyglóbusz-gála lefújása az eddigi legsúlyosabb következménye, bár a munkabeszüntetés már eddig is mintegy 500 millió dolláros kiesést jelent Hollywoodban. Az Aranyglóbusz-díjátadó elmaradása körülbelül 80 millió dollár veszteséget jelent, de szinte felbecsülhetetlen az a kár, amely a stúdiókat éri: az Oscar-esélyes filmek reklámfelületét veszítik el. A Hollywoodban akkreditált külföldi újságírók szövetsége (HFPA) díjait 1944 óta ítélik oda a legjobb filmeknek és színészeknek. Az elsõ gálán a legjobb nõi alakítás díját Jennifer Jones kapta a Bernadette daláért – ez lett egyben a legjobb film is –, míg a legjobb férfi színész Aranyglóbuszát a magyar származású Paul Lukas (Lukács Pál) vihette haza az Õrség a Rajnán fõszerepéért. Mindhárom díj megerõsítette az azóta is élõ hagyományt, mely szerint az Aranyglóbusz az „Oscar elõszobája\". Eddig még nem volt példa arra, hogy a gála elmaradjon. Hollywoodban utoljára 1988-ban volt jelentõsebb sztrájk, akkor is a forgatókönyvírók tiltakoztak – az akkori munkabeszüntetés azonban nem érintette a két nagy gálát. Hírösszefoglaló
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.