Böszörményi Gergely koncertszervező üzenetét, valamint a 142 címet tartalmazó CD-adományt a Misztrál együttes tagja, Török Máté adta át. „A világon sokféle kiváló zene létezik, amelyeket az ember szívesen hallgat, de ez a zene azért kivételes, mert a miénk, a mi szellemiségünket és lelkivilágunkat tükrözi” – mondott köszönetet Kató Béla.
A kolozsvári Fűszál együttes Kányádi-verssel indította a koncertet, majd József Attila Biztatójával folytatta a fellépést. A 2000-ben alakult és kifejezetten énekelt versek műfajában dolgozó együttes Petőfi Sándor Farkasok dala, Kutyák dala című verseinek feldolgozásával remekelt, és előadta Ferenczes István Mikor Csíkban járt a török című versét. Rendhagyó irodalomórát tartott a felvidéki és magyarországi muzsikusokból álló Misztrál együttes is. A műfajban jeleskedő, tizedik születésnapját idén ősszel ünneplő – 2006-ban Bartók Béla-emlékdíjjal kitüntetett – együttes Dsida Jenő-ciklussal lepte meg a közönséget. A Házsongárdi temetőben nyugvó költő születésének századik évfordulóján elhangzott egyebek mellett a Nagycsütörtök, a Kéne valaki, az Isten szeret és a Robinson. Ráadásként pazar moldvai csángó–magyar népdalfeldolgozásnak tapsolhatott a gyér közönség.
A rendhagyó magyaróra keretében a baróti TransylMania etno-rock zenekar Reményik Sándor (Három szín, Elpártolt liliomszál), Pósa Lajos (Anyám intése) és Szabolcska Mihály (Tiszteld a gyermeket) versfeldolgozásokkal folytatta a koncertet. Az együttes a magyar népdalkincsből merített remekekkel (Indulj el, Este jő, szürkül bé, Adjon Isten, Bonchidai menyecskék, Legyen úgy, mint régen volt) zárta a kolozsvári fellépést.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.