2009. augusztus 04., 10:322009. augusztus 04., 10:32
A rendezvény helyszínéül a vendéglátó falu művelődési háza, tornaterme és iskolája, valamint a helybeli unitárius egyházközség temploma szolgált. Amint arról korábban beszámoltunk, a rendezvényre Felsőrákos, Kökös, Sepsiszentgyörgy, Vargyas, Brassó, Segesvár, Magyarsáros, Szentábrahám, Homoródújfalu, Szabéd, Marosvásárhely, Kobátfalva, Nyárádgálfalva, Homoródalmás, Siménfalva, Alsófelsőszentmihály színjátszói, valamint a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium színjátszó csoportja és a Betfalvi Ifjúsági Szervezet csapata érkezett, így összesen több mint 400 fiatal gyűlt össze.
Az ünnepi megnyitón az ODFIE és a házigazdák képviselői, valamint Pap Mária, a háromszék-felsőfehéri unitárius egyházkör esperese, Boros János és Bedő András köri felügyelőgondnokok köszöntötték az egybegyűlteket. A versenyen részt vevő 18 csapat röviden ismertette a bemutatásra választott színdarabot, a magukkal hozott plakáttal együtt. A pénteki nap tábortűz melletti gitározással és énekléssel ért véget. A verseny szombat délelőtt kezdődött. Az előadások kitöltötték az egész napot, még vacsora után is, késő estig egymást váltották a fellépők.
A nap végén a résztvevők a brassói Graphic és a kolozsvári ZéroZ együttes koncertjét élvezhették. Vasárnap délelőtt az ünnepi istentiszteleten Fekete Levente nagyajtai unitárius lelkész végzett szószéki szolgálatot. A délutántól estig tartó gálaműsor keretében az ODFIE választmányi tagjai és munkatársai paródiát mutattak be az egy nappal korábban látott előadásokból. A XIII. ODFIE Színjátszó-találkozó első díját idén a marosvásárhelyi ifjúsági egylet csapata nyerte el Panoptikum című előadásával (Nagy László Táncbéli tánc-szók című versének feldolgozása).
A dobogó második fokára a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium csapata került, akik Tamási Áron Ördögváltozás Csíkban című novellája alapján készült előadásukkal jelentkeztek, a harmadik helyezést pedig a kökösi csapat érdemelte ki Játszmák, tükrök és szerepek című saját összeállításukkal. A bírálóbizottság különdíjakat is kiosztott, majd a gálaműsor után a rendezvény hajnalig tartó báli táncmulatsággal zárult.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.