Fotó: Gönczi Ákos
2009. június 26., 09:592009. június 26., 09:59
Az Európa Kulturális Fővárosa – Pécs 2010 EU-projekthez kapcsolódik az a nemzetközi vándor-fotókiállítás, amely szerdán délután nyílt meg a marosvásárhelyi Bernády György Kulturális Központban, a kiállítás utolsó állomásán. A program négy város: Pécs, Kecskemét, Marosvásárhely és Szabadka együttműködésére épül, és egy fiataloknak kiírt fotópályázat díjnyertes munkáit mutatja be, a Kecskeméti Ifjúsági Otthon, a Pécsi Kulturális Központ, a Marosvásárhely–Kecskemét Baráti Kör Egyesület, a marosvásárhelyi Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület és a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ Egyesület közös szervezésében,
Zsolnay virágok – mai üvegpaloták – köztereink címmel. A pályázat, és a vándorkiállítás célja, hogy a múlt század elejének szecessziós építkezése nyomán a négy „szecessziós város” közötti stílusbeli párhuzamra felhívja a figyelmet, és a kutúrális együttműködés felerősödését ösztönözze. A tárlatnyitón a Kecskeméti Ifjúsági Otthon igazgatója, Józsa Katalin elmondta: a kiállítást először Kecskeméten nyitották meg a Magyar Kultúra Napján. Később a pécsi Galéria, majd a szabadkai Városháza adott otthont a tárlatnak.
A pályázatban érintett városokat többek között olyan építészek munkái kapcsolják össze, mint Jakab Dezső és Komor Marcell, akiknek tervei alapján olyan középületek is épültek amelyek máig meghatározzák a négy város arculatát, például a marosvásárhelyi Kultúrpalota és a Városháza, a szabadkai Városháza, valamint az egykori kecskeméti iparos otthon, a mai Ifjúsági Otthon. A négy város szecessziós épületeit egyébként a pécsi Zsolnay gyár, épületkerámiái díszítik.
A pécsi Zsolnay negyed a kulturális főváros rendezvényeinek az egyik kiemelt színtere lesz, mondta Józsa Katalin. A négy Kárpát-medencei város által szervezett vetélkedőre a fiataloktól összesen 128 pályamunka érkezett, ezek legjobb darabjai tekinthetők meg a kiállításon.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.