A Gyergyószentmiklóson május 4–12. között zajló fesztivál házigazda színházának igazgatója szerint a földrajzi értelemben vett határok feloldásával átértékelődik a kisebbség helyzete, és egyre nagyobb teret nyer a multikulturalitás. Mint elmondta, a kollokvium kettős jelentőséggel bír a város életében, ugyanis 2007-ben Gyergyószentmiklós az európai uniós csatlakozás mellett várossá válásának 100. évfordulóját is ünnepli. Demeter András, a kulturális tárca kortárs alkotások főosztályának vezetője üdvözlőbeszédében párhuzamot vont a franciaországi Avignon, a magyarországi Kisvárda és Gyergyószentmiklós között, hiszen mindhárom város rangos színházi fesztiválnak ad otthont. „Azt kívánom, hogy Gyergyószentmiklós ne a kétszázadik évfordulóra, hanem sokkal előbb érje el, hogy a színház összekovácsoló és városfejlesztő erővé váljon” – összegzett az osztályvezető. Zsehránszky István színikritikus, az etnikumközi hivatal munkatársa a népes közönség láttán örömmel nyugtázta, hogy „Gyergyószentmiklósnak valóban a szíve csücske lett a kollokvium”, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy „mindez elképzelhetetlen lenne a Figura Stúdió Színház és a Béres László színházigazgató köré tömörülő szervezőcsapat nélkül”. Az ünnepélyes megnyitón az egybegyűlteket Kötő József színháztörténész és Bunta Levente, Hargita Megye Tanácsának elnöke is köszöntötte.
A többnyire magyarul elhangzó ünnepi beszédek idején zavaróan hatott a többtucatnyi, Szent Miklós Gimnáziumból érkezett – elsősorban Maia Morgenstern fellépésére kíváncsi – román ajkú diák fegyelmezetlen viselkedése, akik hangosan kommentálták a történteket, mobiltelefonos beszélgetéseket folytattak, és elemózsiászacskókat recsegtettek. Ráadásul a zajongást a bukaresti Állami Zsidó Színház – az általuk is nagyra értékelt Maia Morgenstern – előadása idején is folytatták. A május 4–12. között zajló Kisebbségi Színházak Kollokviumának idei versenyprogramja keretében kilenc erdélyi magyar, két német és egy jiddis nyelven játszó színház mérettetik meg. A zsűri elnöke Kötő József, a testületben pedig Alina Mang, Iulia Popovici és Zsehránszky István színikritikus, valamint Kovács Levente, a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem dékánja foglal helyet. A versenyprogramok mellett bemutatkozási lehetőséget kaptak a marosvásárhelyi, kolozsvári és temesvári színésznövendékek, a változatos kísérő programok keretében pedig színházi műhelymunkákon, könyvbemutatókon, színházi felolvasópróbákon, fotókiállításon és koncerteken vehetnek részt az érdeklődők.
J. A.
Markó: filharmónia Székelyföldnek
Időszerű gondokról, finanszírozási kérdésekről, a színházak fenntartási lehetőségeiről tárgyalt Markó Béla miniszterelnök-helyettes a kisebbségi színházak igazgatóival Gyergyószentmiklóson. Markó a Székelyföld egységét hangsúlyozta, és elmondta, hogy a többségben magyarok lakta megyéknek össze kell fogniuk egy-egy kulturális létesítmény fenntartásáért. A Krónika kérdésére elmondta, elképzelhetőnek tartja egy olyan filharmónia létrehozását, amelyet Hargita, Kovászna és Maros megye önkormányzata közösen tartana fenn.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.