A Darvas-ház Várad egyik legértékesebb szecessziós építészeti kincse, 1909 és 1912 között építették a Vágó testvérek
Fotó: Balogh Levente
A szecessziós művészet nemzetközi napja, június 10. alkalmából Nagyváradon és Marosvásárhelyen is rendezvényeket szerveznek a 19–20. század fordulóján született művészeti irányzat jegyében. Az art nouveau (új művészet) szellemi irányzat, tulajdonképpen nem csupán művészeti törekvésként, hanem az ipari forradalom társadalmának intellektuális tükröződéseként tartják számon.
2022. június 09., 08:092022. június 09., 08:09
Nagyváradon, ahol a szecessziónak számos szép emléke található, négynapos rendezvénysorozatot tartanak június 9. és 12. között – olvasható a városháza közleményében. A programban vezetett séták, filmvetítések, kiállítások szerepelnek. A Körös-parti város amúgy az egyetlen romániai város, mely tagja a brüsszeli székhelyű Art Nouveau Networknak, a gazdag szecessziós örökséggel rendelkező városok európai hálózatának.
Olyan városok lehetnek tagjai a szervezetnek, melyekben jelentős számú és értékű, szecessziós stílusban emelt épület van: Nagyvárad mindenképpen megfelel ennek a kritériumnak. A polgármesteri hivatal főépítészeti osztálya és további nyolc európai partner uniós támogatást nyert a szecessziós kulturális örökség népszerűsítésére a 2020–2022 időszakban. Ebből a több mint 1,8 millió eurós forrásból fogják megrendezni a nagyváradi ünnepséget is – közölte Adriana Lipoveanu, a főépítészeti osztály igazgatóhelyettese.
A Váradon született Vágó László és József építészek a magyar szecesszió legismertebb képviselői voltak, számos bérház mellett ők tervezték a budapesti Nemzeti Szalont, a Gutenberg-házat, a Feld-féle Városligeti Színkört, az Árkád-bazárt is.
A rendezvénysorozat keretében a Nagyváradi Egyetemen az intézmény építészet szakos hallgatói mutatják be a Vágó testvérek innovatív építőművészetét. A városközpontban tizenöt reklámpannó lesz látható, ezek a múlt század fordulójának hangulatát, reklámjait, nyomdászati látványvilágát idézik meg.
Tartanak román és magyar nyelvű idegenvezetést is, végig lehet majd járni a pannókon jelzett útvonalat.
További részletek a programról a nagyváradi Art Nouveau Napok Facebook-oldalán találhatóak.
A séta a palota előcsarnokából indul, ahol többek között Körösfői-Kriesch Aladár és tanítványai, Ortner Ferenc és Gábor Nándor monogramját tekinthetik meg az érdeklődők – írta közleményében a Maros Megyei Múzeum. Ezt követően Falus Eleknek, a magyar könyvillusztrátorok egyik jeles képviselőjének díszítőfestését és munkásságát ismertetik. A séta felvezet a Tükörterembe, ahol bemutatják a Toroczkai Wigand Ede és Nagy Sándor rajzai alapján készült ólomüveg ablakok feliratait és díszítőelemeit. A tárlatot magyar nyelven Oniga Erika vezeti.
A fiatalok megismerik a Kultúrpalota monogramjainak szecessziós betűit, megtanulják felismerni ezt a stílust, és rajzolással, kézírással, lenyomat alapján készített kollázsokkal vagy a stílus jegyében szabadon készíthetnek borítókat, illusztrációkat, plakátokat a palota múzeumpedagógusainak útmutatásai alapján. A gyerekeknek magyarul Farkas Noémi, románul pedig Eliodor Moldovan tart műhelyfoglalkozást.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.
Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
szóljon hozzá!