A Darvas-ház Várad egyik legértékesebb szecessziós építészeti kincse, 1909 és 1912 között építették a Vágó testvérek
Fotó: Balogh Levente
A szecessziós művészet nemzetközi napja, június 10. alkalmából Nagyváradon és Marosvásárhelyen is rendezvényeket szerveznek a 19–20. század fordulóján született művészeti irányzat jegyében. Az art nouveau (új művészet) szellemi irányzat, tulajdonképpen nem csupán művészeti törekvésként, hanem az ipari forradalom társadalmának intellektuális tükröződéseként tartják számon.
2022. június 09., 08:092022. június 09., 08:09
Nagyváradon, ahol a szecessziónak számos szép emléke található, négynapos rendezvénysorozatot tartanak június 9. és 12. között – olvasható a városháza közleményében. A programban vezetett séták, filmvetítések, kiállítások szerepelnek. A Körös-parti város amúgy az egyetlen romániai város, mely tagja a brüsszeli székhelyű Art Nouveau Networknak, a gazdag szecessziós örökséggel rendelkező városok európai hálózatának.
Olyan városok lehetnek tagjai a szervezetnek, melyekben jelentős számú és értékű, szecessziós stílusban emelt épület van: Nagyvárad mindenképpen megfelel ennek a kritériumnak. A polgármesteri hivatal főépítészeti osztálya és további nyolc európai partner uniós támogatást nyert a szecessziós kulturális örökség népszerűsítésére a 2020–2022 időszakban. Ebből a több mint 1,8 millió eurós forrásból fogják megrendezni a nagyváradi ünnepséget is – közölte Adriana Lipoveanu, a főépítészeti osztály igazgatóhelyettese.
A Váradon született Vágó László és József építészek a magyar szecesszió legismertebb képviselői voltak, számos bérház mellett ők tervezték a budapesti Nemzeti Szalont, a Gutenberg-házat, a Feld-féle Városligeti Színkört, az Árkád-bazárt is.
A rendezvénysorozat keretében a Nagyváradi Egyetemen az intézmény építészet szakos hallgatói mutatják be a Vágó testvérek innovatív építőművészetét. A városközpontban tizenöt reklámpannó lesz látható, ezek a múlt század fordulójának hangulatát, reklámjait, nyomdászati látványvilágát idézik meg.
Tartanak román és magyar nyelvű idegenvezetést is, végig lehet majd járni a pannókon jelzett útvonalat.
További részletek a programról a nagyváradi Art Nouveau Napok Facebook-oldalán találhatóak.
A séta a palota előcsarnokából indul, ahol többek között Körösfői-Kriesch Aladár és tanítványai, Ortner Ferenc és Gábor Nándor monogramját tekinthetik meg az érdeklődők – írta közleményében a Maros Megyei Múzeum. Ezt követően Falus Eleknek, a magyar könyvillusztrátorok egyik jeles képviselőjének díszítőfestését és munkásságát ismertetik. A séta felvezet a Tükörterembe, ahol bemutatják a Toroczkai Wigand Ede és Nagy Sándor rajzai alapján készült ólomüveg ablakok feliratait és díszítőelemeit. A tárlatot magyar nyelven Oniga Erika vezeti.
A fiatalok megismerik a Kultúrpalota monogramjainak szecessziós betűit, megtanulják felismerni ezt a stílust, és rajzolással, kézírással, lenyomat alapján készített kollázsokkal vagy a stílus jegyében szabadon készíthetnek borítókat, illusztrációkat, plakátokat a palota múzeumpedagógusainak útmutatásai alapján. A gyerekeknek magyarul Farkas Noémi, románul pedig Eliodor Moldovan tart műhelyfoglalkozást.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!