2009. március 25., 09:562009. március 25., 09:56
A színház felújítás alatt álló épületébe a portás nem engedte be a sajtó képviselőit, mondván: a főigazgató kategorikusan megtiltotta, hogy újságíró betegye a lábát az intézménybe. Mint utólag kiderült, a találkozó meghirdetői nem jelentették be a sajtótájékoztatót, amelyről Lucian Silaghi igazgató elmondása szerint csak véletlenül értesült, ezért adta ki az ukázt a kapuőrnek.
A színművészek a teátrum épülete előtt tájékoztatták a sajtó képviselőit. Dimény Levente színművész elmondta: őt javasolta a társulat a művészeti igazgatói poszt betöltésére addig, amíg a törvényes procedúra nyomán, versenyvizsgával nem kerül új ember Meleg Vilmos helyére.
Mint elhangzott, a színészek elsősorban nem a társulat által játszott színdarabokkal elégedetlenek, hanem a munkaközösségen belül uralkodó fejetlenséggel. Az eredeti beadványban, amelyet Silaghihoz és az intézményt fenntartó Bihar Megyei Tanácshoz juttattak el, az szerepel, hogy a meghívott neves rendezők is „a munka ellehetetlenítésével, igénytelenséggel, szervezetlenséggel” szembesültek.
A színészek szerint nem volt szükséges a műszaki személyzet jelenléte a korábbi, félbeszakadt társulati ülésen, hiszen művészeti kérdésekről volt szó – mondta Hajdu Géza színművész. A megjelent színészek elmondása szerint a megbeszélésen az igazgató alkoholistának nevezte őket, akik „a kocsmában” döntik el a trupp jövőjét, és ezért hagyta el az egész társulat a termet. Silaghi ezt utólag úgy kommentálta, hogy másfél óra alatt nem tudta a kompromisszumos megoldást elfogadtatni a szerinte túl hevesen követelőző művészekkel.
A társulat tagjai cáfolták, hogy az aláírók kisebbségben lennének a jelenlegi művészeti igazgatót támogatókhoz képest, hiszen a beadványt a harminc tag közül huszonheten szignálták. Hajdu egyébként felháborítónak tartja, hogy őt, aki 1970 óta a társulat tagja, nem engedik be „a saját színházába” sajtótájékoztatót tartani. Dimény kijelentette: nem tágítanak, a változást, Meleg Vilmos leváltását most akarják.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.