Buzogány Klára, Jakab-Benke Nándor és Zágoni Bálint a Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle kolozsvári sajtótájékoztatóján
Fotó: Kiss Judit
Tizenhat erdélyi helyszínen tartják október 4. és 8. között a 23. Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemlét, amely újdonságokkal, meghívottakkal, friss alkotásokkal, klasszikusok vetítésével és konferenciákkal várja a közönséget – jelentették be pénteki kolozsvári sajtótájékoztatójukon a szervezők.
2023. szeptember 29., 13:462023. szeptember 29., 13:46
Idén is számos újdonsággal és retrospektív vetítésekkel várja közönségét a Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle október 4. és 8. között. Zágoni Bálint, a szervező Filmtett Egyesület elnöke, a szervezők részéről Buzogány Klára és Jakab-Benke Nándor, valamint Csibi László filmrendező, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Film és Média Intézetének vezetője számolt be pénteken a szemle fő helyszínén, Kolozsváron a részletekről. A szemle további helyszínei: Nagyvárad, Szatmárnémeti, Nagybánya, Temesvár, Arad, Szamosújvár, Tordaszentlászló, Nagyszeben, Brassó, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Kovászna.
A Filmtettfeszt vetítései idén csak Temesváron kerülnek pénzbe – azért alakult így, mert a szervezők csak így tudtak megegyezni azzal a mozival, ahol az eseményeket szervezik. Zágoni Bálint kiemelte a szemle kínálatból többek közt a Kojot négy lelke című alkotást, amellyel Magyarország az Oscar-jelölésért indul, valamint két olyan filmet is, amelyet premierként vetítenek a szemlén: Sopsits Árpád Mellékszereplők című moziját, valamint Buvári Tamásnak A másik érintése című filmjét, amelynek egyik főszereplője Orbán Levente erdélyi színész.
Elhangzott, idén is Kolozsvár a fesztivál fő helyszíne – a Győzelem moziban, a Művész moziban, valamint a Sapientia egyetem Tordai úti székházában is tartanak eseményeket, de több erdélyi településen is többnapos vetítéssorozatot szerveznek.
Fotó: Kiss Judit
Kolozsvárra érkezik több jeles meghívott, akik immár klasszikusnak számító magyar filmek alkotói:
Buzogány Klára elmondta, szintén jeles meghívottja a Filmtettfesztnek Mikulás Ferenc animációs producer, az immár 52 éves Kecskemétfilm vezetője, aki műhelymunkát tart Kolozsváron. Strok Natasa és Szamosi Zsófia színművész is érkezik a szemlére, velük is találkozhat a közönség. Buzogány Klára kiemelte, hogy 5 dokumentumfilmet vetítenek a fesztiválon, köztük erdélyi kötődésűeket is. Szintén megtekintheti a közönség A nemzet aranyai című, két és fél órás dokumentumfilmet, amely a magyar vízilabda-legendákról szól, akik 1997 és 2008 között végigverték a világot – az alkotás nagy népszerűségnek örvend Magyarországon.
Jakab-Benke Nándor a szemle Filmgalopp elnevezésű versenyéről beszélt. Emlékeztetett, hogy
„Az idei termés nagyon sokszínű, tartalmilag és formailag is változatos, izgalmas. Jovőre 10 éves lesz a Filmgalopp versenye, remélhetőleg készülünk majd akkorra valami meglepetéssel” – mondta Jakab-Benke Nándor. Elhangzott, hogy kik kapják a szemle idei díjait: az első erdélyi magyar filmről elnevezett, a Filmtett Egyesület által 2017-ben alapított Sárga Csikó díjat idén Lakatos Róbert kolozsvári filmrendező, egyetemi tanár kapja, a 2019-ben alapított kritikusi nívódíjat, a Fám Erika-díjat pedig Szabó R. Ádám erdélyi születésű, Magyarországon élő zsurnaliszta. A zsűriben idén Vízkelety Márton rendező, Váró Kata Anna filmesztéta és Gergely Zsuzsa kulturális újságíró foglal helyet.
A szervezők részletesen beszámoltak
Két konferenciát is tartanak a Filmtettfeszt keretében: az Elképzelt Erdély című értekezés-sorozatot, valamint a fiatalok médiatudatosságára összpontosító minikonferenciát. Előbbiről Csibi László filmrendező, szervező számolt be, mint kiemelte,
A médiafogyasztásról szóló minikonferencia keretében számos előadás hangzik majd el, többek közt arról is értekeznek a meghívottak, hogy a mesterséges intelligencia miként befolyásolja a médiafogyasztási szokásokat. A Filmtettfeszt programjairól, a vetítendő alkotásokról és minden egyéb részletről a szemle honlapján olvashatnak részleteket az érdeklődők.
Október 4-én kezdődik a Filmtettfeszt 23. kiadása, a központ idén is Kolozsvár lesz, és szokás szerint helyi partnereiknek köszönhetően további 15 településen
Nyolc dokumentumfilm került be a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle fiatal, erdélyi, magyar alkotókat megszólító versenyprogramjába, a Filmgaloppba – közölték pénteken a szervezők.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!