Ünnepi évad a „zene templomában”

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Ma nyitja évadát a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia, mely egyben az intézmény fennállásának 60. évfordulója is, így ünnepi szezon veszi kezdetét a Kultúrpalotában, melyet Vasile Cazan tegnapi sajtótájékoztatóján a „zene templomának” nevezett.

Máthé Éva

2009. szeptember 01., 10:292009. szeptember 01., 10:29

1913-ban kezdte meg a Kultúrpalota épületében működését a Városi Zenekonzervatórium, amelynek tanárai és diákjai zenekart hoztak létre. Azóta a filharmónia a Kultúrpalota épületében működik. Az utóbbi időben olyan, évente megismétlődő események teszik színessé az évadokat, mint a Marosvásárhelyi Zenei Napok, a Musica Sacra, valamint a Constantin Silvestri-fesztivál. 1990-óta áll a filharmónia élén Vasile Cazan karnagy, aki azóta is megőrizte a kétnyelvű plakátok gyakorlatát, és töretlenül megmaradt a magyarországi zenészekkel kiépített kapcsolat, így számos neves magyar művészt láthat, hallgathat évi rendszerességgel a vásárhelyi közönség.

A hatvanadik, ünnepi évad ma, szeptember 1-jén rajtol. „Különleges alkalom ez. Több mint háromszáz garantált hallgatója lesz a koncertnek, mivel a városban e napokban zajlik az Európai Nevelési Bizottság nemzetközi aneszteziológiai konferenciája. Az orvostudományi és gyógyszerészeti egyetem vezetősége megkért bennünket, hogy adjunk egy koncertet az orvosok tiszteletére, amit örömmel vállaltunk”, mondta az évadnyitó sajtókonferencián Vasile Cazan. Az eseményen Victor Dumănescu vezényletével Verdi-operarészleteket adnak elő. Szeptemberben ünneplik majd meg azt, hogy a japán Shinya Ozaki karmester 15 éve a vásárhelyi filharmónia álland ó karmestere.

Erre a japán nagykövetség is hivatalos. Tíz éve több mint 500 ezer dollár értékben kapott hangszereket az intézmény a japán kormánytól, amiben nem kis szerepe volt a karnagynak. Szalman Lórántra is szeptemberben emlékeznek. Idén lenne nyolcvanéves. Októberben kerül sor az idei Constantin Silvestri-fesztiválra, amelynek záróakkordjaként adják elő először Marosvásárhelyen Gustav Mahler második, mintegy másfél órás, monumentális szimfóniáját, ami ugyancsak igénybe veszi majd az együttest.

Novemberben kamarazene-fesztivált szervez a Tiberius vonósnégyes. Decemberben többek között Bogányi Tibor karnagyot hívják meg Finnországból, aki a neves zongoristával, Daniel Goiţi-cal közösen lép majd fel, majd Cristian Mandeal vezényel Bogányi Tibor testvére, Bogányi Gergely zongorista koncertjén.

A filharmónia Segesváron és Szászrégenben is koncertezik majd. Az évad zárókoncertjét jövőre Franz Lamprecht vezényli, mivel 2010-ben lesz 20 éve annak, hogy a karnagy rendszeres kapcsolatban áll a vásárhelyi zenészekkel.

„A gazdasági válság ellenére megkíséreljük megőrizni az eddigi színvonalat, és ezt csakis úgy tudjuk megvalósítani, hogy folyamatosan szponzorokat keresünk” – mondta a Gheorghe Mureşan igazgatóhelyettes. Mint elmondta, két éve a Bukaresti Filharmónia fellépése például 210 ezer lejbe került, és ezt is kizárólag szponzorok segítségével oldották meg. Vasile Cazan azt is elmondta: intenzíven készülnek a magyarországi Állami Filharmónia koncerttermében tervezett fellépésükre, és Kocsis Zoltán vezetésével az ünnepi évad során, jövő májusban szeretnék vendégül látni a budapesti filharmonikusokat, akik már novemberben jönnének, de erre egyelőre nincs elég pénz.

Kérdésünkre Cazan elmondta: a filharmónia évi költségvetése 3,9 millió lej, a saját bevételi tervük 260 ezer lej (kizárólag a jegyeladásból), de ezt valószínűleg nem érik el. Idén minimálisan emelni szeretnék a jegyek árát, de ezt még nem hagyta jóvá a megyei közgyűlés.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat
2025. május 01., csütörtök

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”
2025. május 01., csütörtök

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?

A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?
2025. május 01., csütörtök

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron

Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron
2025. április 29., kedd

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en

Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en
2025. április 29., kedd

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán
2025. április 28., hétfő

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken

A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken
2025. április 27., vasárnap

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést

A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést
2025. április 25., péntek

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata

Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata