Fotó: Boda L. Gergely
Befejezték a Maros Megyei Múzeum néprajzi és népművészeti részlegének otthont adó marosvásárhelyi Toldalagi-palota felújítását, így péntek délután kiállításmegnyitókkal, etno-dzsessz koncerttel várják az érdeklődőket a teljes pompájában tündöklő épületbe.
2016. április 06., 19:212016. április 06., 19:21
Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója elmondta: nyolc évig tartottak a felújítási munkálatok, amelyek több mint másfél millió lejt igényeltek, ezt a Maros megyei önkormányzat állta.
A Toldalagi-palota helyén eredetileg három épület állt, azokra építtette rá Toldalagi László 1759 és 1779 között a mostani, barokk stílusú épületet, amely Marosvásárhely központjának legelső főúri palotája volt. A palota ma is a marosvásárhelyi barokk építészet gyöngyszeme, a városban épült főúri paloták közül a legigényesebb.
„A látogatók érdeklődését elsősorban maga az épület szokta megragadni. A Maros Megyei Múzeum néprajzi és népművészeti osztályának munkatársai azonban olyan kiállításokat, rendezvényeket szerveznek, amelyek ugyancsak felkeltik az érdeklődést” – mondta a szerdai sajtótájékoztatón Marc Dorel kutató.
A Toldalagi-palota – ablak az erdélyi kulturális örökségre címmel több kiállítás is nyílik pénteken. Az elit- és a népi kultúra kapcsolatának alakulását ismerteti például az a gyűjtemény, amely az ezek között húzódó határvonal képlékenységét ábrázolja. Látható lesz ugyanakkor az Ulmingok öröksége című kiállítás: a bodonkúti régi templom húsz darab frissen restaurált mennyezetkazettája, idős Ulming Lőrinc munkája 1751-ből.
A nagy valószínűség szerint szászkézdi eredetű, de az 1740-es évektől Kolozsvár szász kézműves rétegét gazdagító festő-asztalos Ulming család három generációja mintegy fél évszázadon keresztül állt a templomjavíttató, templomszépíttető református magyar egyházközségek szolgálatában. A kolozsvári Erdélyi Néprajzi Múzeum szakemberei által restaurált kazettákat először tekinthetik meg a marosvásárhelyi látogatók.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!