2007. május 10., 00:002007. május 10., 00:00
Ezenkívül a 2007-es alkotótábor egyik újdonsága, hogy a Filmtett-tábort idén először színes plakáttal, illetve szórólapokkal népszerűsítik. A táborba az eddigi évekhez hasonlóan nyolc csoportba lehet jelentkezni, a jelentkezési határidőt az eredeti dátumról, május 12-éről 20-ára módosították. „A táborba jelentkezőknek eleget kell tenniük az illető csoport feltételeinek, a benevezők alsó korhatára 18 év” – mondta el Zágoni Balázs, a tábort szervező kolozsvári Filmtett mozgóképes havilap főszerkesztője. Zágoni hozzátette, körülbelül 45 személy jelentkezését fogadják el. Az eddigi években többnyire fele-fele arányban neveztek be a jelentkezők Erdélyből, illetve Magyarországról. A szervezők eddigi tapasztalatai alapján a legnépszerűbbnek a rendezői és az animációs csoport bizonyult, míg a legkevesebben mindannyiszor a hangmérnöki csoportba jelentkeztek.
Mostanra szinte teljes mértékben körvonalazódott, hogy kik irányítják majd a nyolc csoportban zajló oktatást, csupán az operatőri csoport oktatóját nem sikerült még kiválasztani. A rendezői csoport tanára Pálfi György, az animációscsoporté Patrovits Tamás lesz. A filmszínészcsoportot Mészáros Péter, a hangmérnöki csoportot Várhegyi Rudolf, a filmológusokat pedig Pápai Zsolt oktatja. A gyártásvezetői-felvételvezetői-produceri csoport oktatója Lénárd Pál és Durst György lesz, a vágók munkáját pedig Lemhényi Réka, a Taxidermia vágója vezeti. Az eddigi öt táborban alkalmanként általában 15 film született, amelyekből a marosvásárhelyi AlterNative rövidfilmfesztiválon és a győri Mediawaven is vetítettek, előbbin Tóth Szabolcs Vilmos és Artúr című alkotását díjazták is.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.