A világ 45 országából érkezett dokumentumfi lmeket vetítenek ezen a héten a nagyszebeni szemlén
Fotó: Astra dokumentumfilmfesztivál
A világ számos pontjáról, összesen 45 országból érkeztek dokumentumfilmek a nagyszebeni Astra filmfesztivál idei kiadására, amely vasárnapig várja a közönséget. Többek közt Sztálin temetéséről, az 1989-es romániai fordulatról láthat alkotást a közönség. A szemle kínálatáról, érdekességeiről, fiataloknak szóló programjairól Kató Csilla művészeti igazgató beszélt a Krónikának.
2019. október 16., 09:412019. október 16., 09:41
Immár huszonhatodik alkalommal vált a dokumentumfilm fővárosává Nagyszeben: a hétfőn kezdődött és vasárnapig tartó Astra fesztivál idei kiadása több mint negyven programpontot kínál a közönségnek. Számos premier, alkotókkal tartandó közönségtalálkozó, koncert, szakmai beszélgetés várja a közönséget. Amint a fesztivál honlapján olvasható,
Egyrészt földrajzilag is széles spektrumot fed le, hiszen 45 országból érkeznek dokumentumfilmek, ugyanakkor a múltba és a jövőbe tett időutazásokat kínál: nemcsak mostani, de régebbi filmeket is vetítenek, ezenkívül a legújabb filmkészítési technológiákba is betekintést nyújt.
Mind az öt kontinensről érkeztek dokumentumfilmek Nagyszebenbe, összesen 126, ezek közül 45 film versenyez a fesztiválon a különböző szekciókban. A versenyfilmeket párizsi, londoni, csehországi madridi, kanadai és romániai szakemberekből álló zsűri bírálja el. Kató Csilla, a szemle művészeti igazgatója megkeresésünkre elmondta, továbbra is hisznek abban, hogy az immár huszonhatodszor szervezett fesztivál klasszikus kulturális esemény marad, amely több tízezer ember számára jelent maradandó élményt.
Kató Csilla: reméljük, a néző érzelmileg feltöltődve, új gondolatokkal gazdagodva megy ki a moziteremből
Fotó: Astra dokumentumfilmfesztivál/Facebook
A közönségünk állandó, a műfajnak természetesen megvan a rajongótábora, és reméljük, a néző érzelmileg feltöltődve, új gondolatokkal gazdagodva megy ki a moziteremből” – mondta a művészeti igazgató. Hozzátette, azért is szeretik a nézők az Astra filmfesztivált, mert bár moziteremben ülnek, egy hét alatt a világ számos pontjáról érkezett alkotások megtekintésének köszönhetően „eljuthatnak” olyan helyekre, ahova különben aligha.
Kató Csilla arra is kitért, a szemle gyerekeknek és fiataloknak szóló, mintegy 20 filmet kínáló Astra Junior elnevezésű része ritkaságnak számít az országban, hiszen három korosztály – elemisták, gimnazisták és középiskolások – számára tartogat külön programot. Az elmúlt években körülbelül 25 ezer látogatója volt az Astra Juniornak, mintegy 2500, a városból és Szeben környékéről érkező pedagógus is részt vesz a programon. Érdekesség, hogy idén a középiskolások az Igazság emberei című dokumentumfilm megtekintését követően részt vehetnek a jog világába bevezető műhelymunkán: ügyvédek vezetésével törvényszéki tárgyalásokat játszhatnak el.
Viszont megtekinthetik az érdeklődők Andrei Ujică Videogramele unei Revoluții (Egy forradalom videogramjai) című, 1992-es alkotását, amely a tévé archívumából származó és amatőr felvételeket is tartalmaz, a vetítést követően pedig politológusok beszélgetnek a 30 évvel ezelőtt történtekről” – mondta a művészeti igazgató.
Fotó: Astra dokumentumfilmfesztivál
Kató Csilla kiemelte a kínálatból Szergej Loznyica alkotását: az ukrán származású, Németországban élő rendező fikciós filmesként kezdte, az utóbbi időben azonban dokumentumfilmeket készít. „A rá jellemző nyers tálalású, több mint kétórás, Állami temetés című filmben, amit korabeli archív felvételekből vágott össze, semmilyen kommentár, felirat nem vezeti a nézőt.
– mondta a művészeti igazgató. 1953. március 5-én temették Sztálint, a temetést megelőző napokon és a temetés napján az állami propagandagépezet több száz operatőre készített felvételt a megrendezett és a spontán gyász megnyilvánulásairól, illetve a hivatalos temetési ceremóniáról az egész Szovjetúnió területén. „Olyan filmmel van dolgunk, ami felülmúlja bármilyen forgatókönyvíró fantáziáját, ilyen filmet lehetetlen kitalálni, és elkészíteni fikciósan. Ritka élményt nyújt: a történelem mai perspektívájából az eredeti felvételek újraíródnak a mi olvasatunkban” – emelte ki Kató Csilla.
Fotó: Astra dokumentumfilmfesztivál
Kitért arra is,
Hajdú Eszter Magyarország 2018 című filmje a tavalyi parlamenti választások forgatagát az ellenzék szemszögéből dokumentálja. Varga-Gellér Zsuzsanna Angyali üzlet című alkotása a magyarországi star-up befektetések világába vezeti el a nézőt. A fesztivál részletes programja és további információk az Astrafilm.ro honlapon találhatóak.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!