Fotó: A szerző felvétele
2009. július 02., 11:112009. július 02., 11:11
Szokatlan időpontban, évadzárás után hívott össze sajtótájékoztatót a szatmári színház vezetősége. „Színházunkban július 1-től új művészeti igazgató dolgozik Keresztes Attila kolozsvári színész, rendező személyében, aki a BBTE Színház- és Filmtudományi Karának tanársegédje is” – mutatta be új munkatársát Stier Péter, az intézmény gazdasági vezetője. „A hatályban lévő törvények értelmében 2010. február 1-jétől nyugdíjba kell vonulnom, ám a társulatot nem szerettük volna vezető nélkül hagyni, illetve az évad közepi váltást is el akartuk kerülni. Ezért kértük meg a színházat fenntartó megyei önkormányzatot, írjon ki versenyvizsgát a felszabaduló állásra” – fogalmazott Czintos József leköszönő színiigazgató, aki három évig vezette a társulatot.
„Nem volt könnyű az utóbbi három év, mert pénzügyi gondok mellett a társulaton belüli széthúzást is kezelnie kellett Czintos úrnak. Azt gondolom, komoly és eredményes munkát végzett. Köztudott, hogy az állam befagyasztotta a munkahelyek nagy részét, de a színházi törvény szerencsére megengedi, hogy művészeti munkatársakat alkalmazzunk” – tette hozzá Stier. A gazdasági igazgató szerint Keresztes Attila felvétele mellett döntő érv volt, hogy hat évig segédkezett a kolozsvári teátrum szakmai vezetésében, továbbá több mint tíz éve rendez itthon (Temesvár, Kolozsvár, Sepsiszentgyörgy), Magyarországon (Kecskemét), valamint Szlovákiában (Kassa).
A sepsiszentgyörgyi születésű rendező elmondta: épp jókor jött a felkérés, mert minél több helyszínen kíván alkotni, otthagyni a keze nyomát. „Most, harmincegynéhány évesen még érzek magamban annyi energiát, kedvet és hitet, hogy elvállalhassak egy ilyen feladatot” – nyilatkozta az új vezető. Keresztes Harag György szellemiségében kívánja tovább építeni a szatmárnémeti színházat. Mint mondta, már kész a jövő évad terve, amelyben nyolc nagyszínpadi bemutató szerepel, amely a jelenlegi anyagi viszonyokat tekintve rengeteg.
„A bérletes előadásokon kívül be szeretnék indítani egy külön stúdióévadot is, valamint ismertebb színházakat hívnék meg vendégszerepelni” – ismertette terveit az új művészeti vezető. Elképzelései szerint a 2009–2010-es színházi évadban Szatmárnémetiben rendez majd Tasnádi Csaba, a nyíregyházi teátrumból, Mohácsi János, a kaposvári és pécsi színházak rendezője, valamint a helyi színház állandó munkatársai, Csurulya Csongor és Szilágyi Regina. „Meg szeretnék hívni egy rendkívül tehetséges fiatal rendezőt is, Albu Istvánt, aki jelenleg a kolozsvári egyetem rendezői szakának végzős hallgatója, emellett jómagam is rendezek három darabot” – mondta Keresztes.
A jövő évad igen változatos és színes lesz a szatmári deszkákon, hiszen klasszikus darabokat, kortárs színműveket, két mesejátékot és operettet láthat majd a nagyérdemű. Keresztes egyelőre csak annyit árult el, hogy az évadnyitó orosz klasszikus darabot ő viszi majd színpadra, a második előadás pedig tervei szerint operett lesz, de még nem árulta el, mely darabok szerepelnek az évadtervben. Az új vezető az újítások mellett meg szeretné őrizni a szatmári társulat hagyományait, továbbá megmarad a bérletrendszer, és a vidéki szereplések sem maradnak el.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.