Fotó: Udvarhely Néptáncműhely
Új színpadon kezdte a most záruló évadot az Udvarhely Néptáncműhely. Székelyudvarhely hivatásos táncegyüttesének megközelítőleg ötven saját előadása volt idén, emellett két rangos eseménynek is otthont adott.
2016. június 15., 13:012016. június 15., 13:01
„Telített év volt minden szempontból, ami érezhető az események számán, a közönség számán, de még a bevételen is meglátszott\" – mondta lapunk megkeresésére Orendi István, a székelyudvarhelyi Udvarhely Néptáncműhely vezetője a most lezárult évadot értékelve.
Az Udvarhely Néptáncműhely idén mintegy ötvenszer lépett fel saját előadással. Az évad elején A köz és A bál című előadásokat felújították, de sikert arattak Az aranyszőrű bárány című Benedek Elek-meseadaptációval, valamint az Erőss Zsolt és Kőrösi Csoma Sándor emléke előtt tisztelgő Üveghegy ösvénye című produkcióval is. „Az idei évad végén bemutatott Játsszunk mesét! című meseelőadáson ritka látványban volt részünk: felállva tapsoltak a gyerekek\" – jegyezte meg büszkén a táncegyüttes vezetője. Idén is sorra felléptek az udvarhelyszéki falvakban, de emellett a kolozsvári, sepsiszentgyörgyi, vásárhelyi közönség előtt is táncoltak, nemrég pedig egy magyarországi turnén mutatták be az Üveghegy ösvényét.
Kicsi a bors, de erős
„Új tagok is kerültek a tánccsoportba, így most már teljes a létszám\" – mondta Orendi, hozzátéve, hogy azért a többi erdélyi hivatásos táncegyüttesnél még így is jóval kisebb a társulat. Az Udvarhely Néptáncműhely csapatát tizenöt fő alkotja, közülük tizenketten táncosok – egyikük jelenleg szülési szabadságon van. Nincs öltöztetője a néptáncműhelynek, és az egyedüli erdélyi együttes, amely még saját zenekarral sem rendelkezik. Ehhez képest például a csíkszeredai Hargita Nemzeti Székely Népi Együttesnél harminchat állás van, a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttesnek negyvenöt, a marosvásárhelyi Maros Művészegyüttesnek pedig a román tagozattal együtt kilencven alkalmazottja van. A táncegyüttesek költségvetése szempontjából a legkisebb is háromszor nagyobb, mint az udvarhelyieké.
„Ennek ellenére sem vallunk szégyent, szép dolgokat értünk el most is\" – véli Orendi. Az udvarhelyi intézmény idén a tizenegyedik Erdélyi Hivatásos Táncegyüttesek Találkozójának és az Erdélyi Néptánc-antológia gálaműsorának volt a házigazdája, ezen kívül számos kiegészítő programot lebonyolított. Orendi becslése szerint hetente 300–350 rendszeres látogató vett részt a táncházakon és népzenészképzéseken, az évad valamennyi tevékenységét pedig több mint 15 ezren nézték végig.
Kísérletezni fognak
Orendi szerint az Üveghegy ösvénye megváltoztatta a nézők véleményét arról, hogy mire képes a táncegyüttes. Úgy véli, a színre vitt darabokkal természetesen őrizni kell a hagyományt és a népi kultúrát, ennek ellenére egy hivatásos népi táncegyüttesnek ma már más igényeknek kell megfelelnie, mint húsz évvel ezelőtt. „Nem elég pusztán népviseletbe öltözve kiállni, és autentikus néptáncokat egymás után végigtáncolni\" – magyarázta.
Orendi István szerint egyelőre néptáncalapú marad a művészeti irány, de kísérletezni is fognak, új formákat keresnek. A művészeti vezető egyébként azt reméli, hogy az új városvezetés a kultúra minden ágazatát jobban támogatja majd, mint az előző. „Jó példa e tekintetben Sepsiszentgyörgy, hiszen abban, hogy most hol tart a város, nagy szerepe van annak is, hogy a városvezetés felkarolta a kultúrát\" – fogalmazott az Udvarhely Néptáncműhely vezetője.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!