Különleges kísérlet. Online készült, online lesz megtekinthető a POOL (no water) című színházi-filmes performansz
Fotó: Andu Dumitrescu
Új műfajú, a járvány okozta kényszerhelyzetben készült produkciót, színházi-filmes performanszot mutat be szerdán online térben a Kolozsvári Állami Magyar Színház. A Mark Ravenhill kortárs brit szerző darabja alapján készült POOL (no water) című, Radu Nica rendezte előadás több is, kevesebb is, mint a színház, vagy akár a film, nem helyettesíti az élő színházat, de új távlatokat nyithat – hangzott el a produkciót beharangozó sajtótájékoztatón.
2020. június 09., 15:572020. június 09., 15:57
2020. június 09., 16:522020. június 09., 16:52
Több is, kevesebb is, mint akár a színház, akár a film műfaja – hangzott el a Kolozsvári Állami Magyar Színház új, szerdán sorra kerülő online bemutatójáról az előadást beharangozó online sajtótájékoztatón. A Mark Ravenhill kortárs brit szerző darabja alapján készült POOL (no water) című színházi-filmes performanszot Radu Nica rendezte, az előadás látványtervezője Andu Dumitrescu, a hangért Vlaicu Golcea felel. A bemutatót június 10-én 20 órától láthatja a közönség, az előadás – amelyre az Eventim.ro oldalon lehet jegyet vásárolni 20 lejes áron – az Eventim.ro platformon lesz elérhető június 10. – július 10. között.
Tompa Gábor, a színház igazgatója kedden kiemelte, azt a kérdést, hogy a járvány miatti elszigeteltség hónapjaiban telefonokkal rögzített felvételekből álló produkció színház-e vagy nem, nem erőltetné. „A színházi-filmes performansz tulajdonképpen új műfaj, megszületésében az újfajta technika találkozott a kényszerhelyzettel. Olyan műfajról van szó, amit a továbbiakban is lehet folytatni, anélkül, hogy helyettesítené akarná az élő színházat.
– fogalmazott. Az előadás alkotói, Radu Nica és Andu Dumitrescu kifejtették, a produkció egyfajta „járványtermék”, hiszen a kényszerhelyzet szülte, hogy a színészek és maguk az alkotók személyes találkozás hiányában, külön-külön dolgozzanak. A különleges, rendkívüli próbafolyamatnak pedig természetszerűleg voltak hátrányai, de időközben kiderült, előnyei is, hiszen semmi máshoz nem hasonlítható előadás született. A produkció 2 óra 10 perces, az anyagot az alkotók elmondása szerint több mint száz órányi nyersanyagból állították össze.
Fotó: Andu Dumitrescu
Amint Mark Ravenhill darabjáról a színház honlapján olvasható, a történetben sok év után végre újra együtt a régi csapat. A művészeti egyetemen elválaszthatatlanok voltak. Azóta ketten meghaltak, egyikük pedig berobbant a szakmába – munkáira a világ legnagyobb műkereskedői áhítoznak. Ő az, aki meghívja a csoport többi tagját (akiknek nem sikerült túllépni az improvizált kiállítások szintjét) a luxusvillájába. Azonban a rég várt találkozás estéjén a házigazdát szörnyű baleset éri. Pár hétig kómában ül a kórházban barátai körében, akik egy idő után roncsolódott testét kezdik el fotózni.
A kudarc lehetősége újra felsejlik a sikertelen barátok előtt, ezért a bosszú tervét forralják. A dráma a művészvilág cinikus szatírája, és annak (morális) középszerűségét állítja középpontba, ugyanakkor a mai társadalom tükörképe, ahol még a saját tested képe is alku tárgyát képezheti. Amint a beharangozón elhangzott, a darab üzenetét erősíti az, ahogyan az előadás készült, itt hangsúlyos az elszigeteltség: a szövegben szereplő figurák is elszigeteltek, frusztráltak, az alkotók pedig kénytelenek voltak egymástól elszigetelten dolgozni.
Fotó: Andu Dumitrescu
Radu Nica arra is rámutatott, az alkotási folyamat több tekintetben is kísérlet volt, a tekintetben is, hogy miként tudnak ilyen formában együtt dolgozni, de abból a szempontból is, hogy nem a megszokott „lineáris” időben folyt a munka, hanem külön-külön dolgoztak a színészek, az alkotók, a munka ritmusát pedig ellenőrzés alatt kellett tartani.
Mint elhangzott, a produkció „egyfajta vizuális vers”, ugyanakkor a dokumentarista műfajt is érinti, hiszen az alkotási folyamatot is rögzítették. A rendkívüli helyzetet az is szemléltetheti, hogy mint elhangzott,
Radu Nica úgy fogalmazott, ő a maga részéről a jövőben is részt venne hasonló projektekben, hiszen miért ne létezhetne továbbra is ez az online műfaj, aminek hátrányai mellett olyan előnyei is vannak, hogy azok, akik nem juthatnak el a kolozsvári színház előadásaira, akár Magyarországról vagy Amerikából is megtekinthetnek hasonló produkciókat. Tompa Gábor kiemelte, köszöni az alkotóknak ezt a kísérleti kalandot, amely „sokat segít felfedezni önmagunkról, hiszen páratlan, extrém pillanatokban készült”.
Azt is elmondta, várják, hogy végre visszatérhessen a közönség a színházterembe, ám addig a szabadban is terveznek előadásokat a stúdió és a régi színházépület közötti téren: a Homemade és a Concorde Floral című előadást, valamint koncertet is megtekinthet a közönség. Az előadásban Buzási András, Kali Andrea, Marosán Csaba, Ötvös Kinga, Varga Csilla szerepel, a projektasszisztens Kántor Melinda.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
szóljon hozzá!