Fotó: Bíró Blanka
2011. március 09., 09:192011. március 09., 09:19
Az Osonó fiatal művészei a Részletek a bolyongás meséiből című produkciót mutatják be, amely egy féléves „kísérlet” eredményeként készült. Az előadás Fazakas Misi társulatvezető ötlete alapján a csapat improvizációiból született. Az előadást először 2007. február 10-én mutatták be, 2010 decemberében pedig már 333. alkalommal játszották.
A színházműhely 8 országos és nemzetközi díj nyertese, számos hazai nagyvárosban játszott már, több magyarországi színjátszó fesztivál közönsége is láthatta a produkciót, 2010-ben ez az előadás képviselte Kelet-Európát a bangkoki Pathumthani Színházi Találkozón, így ez az első romániai színházi előadás, amely Thaiföldön vendégszerepelt.
„A vizsgálat tárgya a színházi szertartás és a jelen idő kapcsolata, a láthatatlan láthatóvá tétele volt. Képek és hangulatok, álmok, mozaikok. Önmagunkat mutatjuk meg a színházi szertartáson keresztül. Az előadás egy olyan látványvilág megteremtése, amelyben vágyaink, álmaink, félelmeink és szorongásaink jelennek meg. A történetiséget teljesen megszüntetve részleteket, víziókat mutat meg a bennünk megszülető, sokszor még önmagunk elől is elrejtett érzésvilágról. Ezekből áll össze a »mese« – vallja az előadás kapcsán Fazakas Misi rendező. – Bolyongunk az életben. Bolyongunk önmagunkban. Miközben nem marad más, mint egy korty bort meginni közösen a nézővel és együtt keresni a befelé figyelés, a megtisztulás lehetőségeit”.
Az előadás a szentgyörgyi Plugor Sándor művészeti iskola teatrológia szakos diákjainak és a Mikes Kelemen Gimnázium Osonó diákszínjátszó csoportjának együttműködéseképp jött létre. Az előadásnak nincsen saját szövegkönyve, de mivel improvizációs gyakorlatok sorozata, előfordulnak benne különböző párbeszédek, így a romániai helyszíneken két alkalommal játsszák majd, magyar és román nyelven. Az előadás egyébként a rendező vizsgamunkája is egyben, aki a marosvásárhelyi színművészeti egyetem magiszteri szakán tanult kortárs drámarendezést.
A szatmárnémeti fellépés után a csapat Magyarországon folytatja a turnét, fellépnek Tokajon, Miskolcon, Jászberényben, Tatabányán, Budapesten, Békéscsabán, Törökszentmiklóson, majd április 1-én Szentesen fejezik be a körutat.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.